$
תעשייה ופיננסים

טראמפ שוב מיירט יצרנית מטוסים: "עלויות ה-F35 יצאו מכלל שליטה"

לפני כשבוע צייץ הנשיא הנבחר של ארה"ב כי עלויות המטוס הנשיאותי, אייר פורס 1, שמייצרת בואינג - גבוהות מדי, ומסתכמות ביותר מ-4 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 15:3612.12.16

"העלויות של המטוס החמקן F35 יצאו מכלל שליטה. נחסוך מיליארדי דולרים ברכישות צבאיות ואחרות אחרי 20 בינואר" - כך צייץ היום (ב') נשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ. מניית יצרנית המטוס, לוקהיד מרטין, מאבדת 3% בטרום מסחר בוול סטריט.

 

לפני כשבוע צייץ טראמפ כי עלויות המטוס הנשיאותי, אייר פורס 1, שמייצרת בואינג - גבוהות מדי, ומסתכמות ביותר מ-4 מיליארד דולר. "בואינג בונה מטוס אייר פורס 1 חדש לנשיאים הבאים, אך העלויות יצאו משליטה והן מעל 4 מיליארד דולר. בטלו את ההזמנה!", כתב.

 

 

 

על פי ההערכות בפנטגון, העלות של תפעול ואחזקת צי מטוסי F-35 לאורך 60 שנות השירות שלהם, מוערך ביותר מטריליון דולר, מעבר לכך, זו נחשבת לתכנית הנשק היקרה ביותר של הפנטגון ועלות הייצור עומדת על מעל 400 מיליארד דולר. ארה"ב מתכוונת לרכוש בעצמה את מרבית המטוסים, אך התכנית הצליחה להשיג לקוחות נוספים שהתחייבו לרכוש את המטוסים. ההתחייבויות הללו חשובות כדי לעזור ולהוריד את העלויות של המטוס. ב"וושינגטון פוסט" מסבירים כי ככל שמיוצרים יותר מטוסים, כך עלות הייצור פוחתת.

 

 

 

במשך שנים, התכנית הייתה אחת הבעייתיות של הפנטגון, בעיקר בשל חריגות מהתקציב ועיכובים. עם זאת, בשנים האחרונות נרשמה רגיעה מסוימת ואף הצליחו לצמצם מעט את העלויות. במקביל, נשמעו טענות רבות על תפקודו של המטוס, וגורמים בפנטגון אף טענו שהפרויקט בדרך לכישלון. "יש סיכון מהותי כי יכולות הלחימה של המטוס לא יושגו לפני שהפיתוח וטיסות המבחן יסתיימו", הממונה על בחינת מערכות הנשק במשרד ההגנה האמריקאי מייקל גילמור.

 

 

 

ישראל היא אחת מהמדינות שהתחייבו לרכוש מטוסי F35. רק בחודש שעבר אישר הקבינט המדיני-ביטחוני בישראל הערב לרכוש עוד 17 מטוסים מסוג F35, החלטה שתביא את מספר מטוסי החמקן שיקבל חיל האוויר ל-50.

 

צמד המטוסים הראשון, שזכה בחיל האוויר הישראלי לכינוי "אדיר",היה אמור להגיע ארצה היום, אך המראתו מאיטליה נדחתה בשל הערפל והעננות הכבדה.

 

מטוס F35 מטוס F35 צילום: U.S. Navy

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x