$
כלכלה ומדיניות

הצבאות החזקים בעולם: באיזה מקום ישראל?

ארה"ב מובילה בראש, אך יריבותיה סין ורוסיה מחזקות את מעמדן ומדביקות את הפער. מנגד, מצרים מובילה על ישראל בדירוג

שירות כלכליסט 21:5024.04.16

ישראל מדורגת במקום ה-14 בדירוג 20 הצבאות החזקים בעולם. בדירוג, שפורסם בדו"ח גלובליזציה של קרדיט סוויס, שולטת ארה"ב, ששמרה על תואר מחזיקת הצבא החזק בעולם, זאת על אף הצמצום בגודלו בקיצוץ בתקציבו שהתרחשו לאחרונה. מנגד, יריבותיה סין ורוסיה מחזקות את מעמדן ומדביקות את הפער.

 

בקרדיט סוויס הכירו בקשיים שבהשוואת החוזק הצבאי של מדינות ולכן כדי לספק מדד להשוואה, דורגו הצבאות על פי שש קטגוריות: מספר החיילים הפעילים (ייצג 5% מהניקוד הכולל), מספר טנקים (10% מהניקוד), מסוקי קרב (15% מהניקוד), מטוסים (20%), נושאות מטוסים (25% מהניקוד) וצוללות (25% מהניקוד). המשמעות היא שההשוואה היא על בסיס כמותי בלבד, ואינה לוקחת בחשבון את איכות הלוחמים והצי, ובהתאם הדירוג של חלק מהמדינות עשוי להפתיע.

 

ישראל דורגה במקום ה-14. על פי הדו"ח, התקציב של צה"ל עומד על 17 מיליארד דולר, מספר החיילים הפעילים הוא 160 אלף, מספר הטנקים עומד על 4,170, מספר המטוסים על 684 וברשותו חמש צוללות. במונחים אבסולוטים מדובר בצבא קטן, אך בשל חובת הגיוס אחוז גבוה של האוכלוסייה הוא בעל מוכנות צבאית. בנוסף, לצה"ל יש מספר לא קטן של טנקים, מטוסים ומסוקי קרב. בקרדיט סוויס הוסיפו שיש לצבא הישראלי יתרון איכותי בצורת מטוסי קרב מתקדמים, מל"טים מתקדמים ונשק גרעיני.

 

צוללת אח"י רהב. אחת מחמשת הצוללות הישראליות אשר מציבות את ישראל בדירוג צוללת אח"י רהב. אחת מחמשת הצוללות הישראליות אשר מציבות את ישראל בדירוג צילום: אלעד גרשגורן

 

מנגד, שני מקומות מעל ישראל, מדורגת מצרים. התקציב של הצבא המצרי, המדורג במקום ה-12, עומד על 4.4 מיליארד דולר, משרתים בו 468,500 חיילים פעילים, והוא מצוייד ב- 4,624 טנקים, 1,107 מטוסים וארבעה צוללות. הצבא המצרי נחשב לאחד הוותיקים במזרח התיכון. הוא זוכה לסיוע משמעתי מארה"ב והצי שלו הוא החמישי הגדול ביותר בעולם. למצרים יש מעל אלף טנקי אברמס M1A1, אף שרבים מהם עדיין לא היו בשימוש.

 

 

מטוס F-16 בשימוש חיל האוויר המצרי. אחד הצבאות הוותיקים במזרח התיכון הזוכה לסיוע מצד ארה"ב מטוס F-16 בשימוש חיל האוויר המצרי. אחד הצבאות הוותיקים במזרח התיכון הזוכה לסיוע מצד ארה"ב צילום: arabic-military

 

 

אלו הם חמשת הצבאות הגדולים בעולם:

 

5. הודו

 

חיילים בצבא הודו. עד 2020 ההוצאות הצבאיות של הודו יהיו במקום הרביעי בעולם בגודלן חיילים בצבא הודו. עד 2020 ההוצאות הצבאיות של הודו יהיו במקום הרביעי בעולם בגודלן

 

תקציב: 50 מיליארד דולר

מספר חיילים פעילים: 1.325 מיליון

מספר טנקים: 6,464

מספר מטוסים: 1,905

מספר צוללות: 5

הודו היא אחת מהמעצמות הצבאיות הגדולות בעולם, יש לה את כמות כוח האדם הסדיר הגדול ביותר אחרי סין וארה"ב, זאת בנוסף למספר הרב ביותר של טנקים ומטוסים מכל מדינה מלבד סין, ארה"ב ורוסיה. יש להודו גם גישה לנשק גרעיני, ועד 2020 ההוצאות הצבאיות שלה יהיו במקום הרביעי בעולם בגודלן.

 

4. יפן

 

מטוסי חיל האוויר היפני. ברשותה צי הצוללות הרביעי בגודלו בעולם מטוסי חיל האוויר היפני. ברשותה צי הצוללות הרביעי בגודלו בעולם צילום: youtube

 

 

תקציב: 41.6 מיליארד דולר

מספר חיילים פעילים: 247,173

מספר טנקים: 678

מספר מטוסים: 1,613

מספר צוללות: 16

במונחים אבסולוטיים, הצבא היפני הוא קטן יחסית, אך בכל זאת מדובר בצבא מצויד היטב. לפי קרדיט סוויס, צי הצוללות שלה הוא הרביעי בגודלו בעולם, וברשותו גם 4 נושאות מטוסים, אך הן מצוידות רק עם 5 ציי מסוקים. ליפן יש גם את מספר מסוקי הקרב הרביעי בגודלו אחרי סין, רוסיה וארה"ב.

 

3. סין

 

חיילים בצבא סין. הצבא הגדול בעולם במונחי כוח אדם חיילים בצבא סין. הצבא הגדול בעולם במונחי כוח אדם צילום: איי פי

 

 

תקציב: 216.6 מיליארד דולר

מספר חיילים פעילים: 2.33 מיליון

מספר טנקים: 9,150

מספר מטוסים: 2,860

מספר צוללות: 67

בעשורים האחרונים גדל משמעותית הצבא הסיני במונחים של גודל ויכולות. הצבא הסיני הוא צבא הגדול בעולם במונחי כוח אדם. מספר הטנקים הוא השני הגדול בעולם אחרי רוסיה, וגם צי הצוללות הוא השני בגודלו אחרי ארה"ב. סין התקדמה גם מבחינת המודרניזציה של הצבא, ומפתחת טכנולוגיות מתקדמות, כולל טילים בליסטים ודור חמישי של מטוסים.

 

2. רוסיה

 

טנקים בצבא רוסיה. הציגה בשנה האחרונה את יכולתה לשלוח את כוחותיה למדינות אחרות, בהן סוריה טנקים בצבא רוסיה. הציגה בשנה האחרונה את יכולתה לשלוח את כוחותיה למדינות אחרות, בהן סוריה צילום: איי אף פי

 

 

תקציב: 84.5 מיליארד דולר

מספר חיילים פעילים: 766,055

מספר טנקים: 15,398

מספר מטוסים: 3,429

מספר צוללות: 55

הכוחות המזוינים של רוסיה הם הכוח הצבאי השני החזק בעולם. לרוסיה יש את צי הטנקים הגדול בעולם, צי המטוסים השני הגדול ביותר וצי הצוללות השלישי בגודלו. ההוצאות הצבאיות של הקרמלין עלו בקרוב לשליש מאז 2008, וצפויות לטפס ב-44% יותר בשלוש השנים הבאות. רוסיה הציגה גם את היכולת שלה לשלוח כוחות למדינות אחרות, כפי שעשתה בסוריה.

 

1. ארה"ב

 

צבא ארה"ב. מוציאה על ביטחון יותר מאשר כל 9 המדינות הבאות אחריה ברשימה גם יחד צבא ארה"ב. מוציאה על ביטחון יותר מאשר כל 9 המדינות הבאות אחריה ברשימה גם יחד צילום: ויקיפדיה

 

תקציב: 601 מיליארד דולר

מספר חיילים פעילים: 1.4 מיליון

מספר טנקים: 8,848

מספר מטוסים: 13,892

מספר צוללות: 72

על אף קיצוצים נרחבים בתקציב, ארה"ב מוציאה יותר כספים על ביטחון - 601 מיליארד דולר - מאשר כל 9 המדינות הבאות אחריה ברשימה גם יחד. היתרון הצבאי הבולט של ארה"ב הוא צי של 10 נושאות מטוסים, כאשר להודו המדורגת אחריה מבחינת מספר נושאות המטוסים יש רק 3 נושאות מטוסים. לארה"ב יש גם יותר מטוסים מכל מדינה אחרת, טכנולוגיה מפותחת, כוח אדם מיומן, שלא לדבר על הארסנל הגרעיני הגדול ביותר בעולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x