$
בשולי החדשות

8 יחידות העילית הצבאיות הטובות בעולם: גם ישראל בפנים

יחידות העילית המאומנות והמצליחות ביותר, נשלחות ללב הסכנה ומבצעות משימות חילוץ נועזות. מיהי היחידה הטובה ביותר ולאיזה מקום הגיעה סיירת מטכ"ל?

שירות כלכליסט 22:2214.05.15
יחידות העילית בצבא הן היחידות המאומנות והמוצלחות ביותר שכל מדינה מצליחה להפיק. החיילים נשלחים ללב הסכנה, מנטרלים איומים, מחסלים יעדים אסטרטגיים ומבצעים משימות חילוץ נועזות.

באתר ביזנס אינסיידר דירגו את 8 יחידות העילית הטובות בעולם. סיירת מטכ"ל הישראלית דורגה במקום הרביעי, מתחת ליחידות עילית של הצבא האמריקאי והבריטי. אף שקשה להשוות בצורה מדויקת בין יחידות העילית של המדינות השונות, קל יותר לזהות את אלה שבולטות מעל השאר, מבחינת ההישגים והפחד שהחיילים שלהן מעוררים באויבים. החיילים עוברים מסכת אימונים מפרכת שנועדה לברור את החזקים ביותר.

 

8. יחידת הכוחות המיוחדים SSG, פקיסטן

היחידה הזו קרויה במדינה "החסידות השחורות", בשל ציוד הראש הייחודי של החיילים. על פי הדיווחים, ההכשרה כוללת צעדה של 58 ק"מ במשך 12 שעות וריצה של 8 ק"מ בציוד מלא. באוקטובר 2009, חיילי הקומנדו פשטו על בניין משרדים וחילצו 39 בני ערובה מידי לוחמי טאליבן.

 

SSG בפקיסטן. "החסידות השחורות" SSG בפקיסטן. "החסידות השחורות" צילום: רויטרס

 

7 . יחידת הכוחות המיוחדים הספרדית, Unidad de Operaciones Especiales

קרויה מאז 2009 יחידת כוחות הלוחמה המיוחדים של חיל הים, נחשבת לאחת היחידות המכובדות ביותר באירופה. היא הוקמה במקור כיחידת התנדבות ב-1952 אך התקדמה והפכה ליחידת עילית. קבלת הכומתה הירוקה אינה משימה פשוטה, ובין 70%-80% מהמועמדים נושרים תוך כדי התהליך, קורה גם ש-100% מהמתגייסים החדשים מודחים.

 

יחידת הכוחות המיוחדים הספרדית. לפעמים כל המתגייסים מודחים יחידת הכוחות המיוחדים הספרדית. לפעמים כל המתגייסים מודחים צילום: ויקימדיה

 

6. יחידת אלפא של רוסיה

אחת מיחידות העילית הידועות ביותר בעולם. יחידה זו למלחמה בטרור הוקמה על ידי הק.ג.ב ב-1974, ונמצא כיום תחת שליטת שירות הביטחון הפדראלי. היחידה ספגה לא מעט ביקורת לאחר משבר החטופים ב-2002, אז נהרגו 129 בני ערובה כתוצאה מהגז שהזרימו החיילים לתיאטרון.

 

יחידת אלפא של רוסיה. הוקמה על ידי הק.ג.ב יחידת אלפא של רוסיה. הוקמה על ידי הק.ג.ב צילום: ויקיפדיה

 

5. GIGN בצרפת

אחת מיחידות הלוחמה בטרור הידועות בעולם. 200 החיילים מאומנים באופן מיוחד להגיב למצבי חטיפה. על פי הטענות, הם שיחררו יותר מ-600 אנשים מאז היחידה הוקמה ב-1973. החוק הצרפתי אוסר על פרסום תמונות החיילים ביחידה. אחת התקריות הידועות בהיסטוריה של היחידה הוא אירוע ההשתלטות על המסגד הגדול במכה ב-1979. בשל האיסור על כניסת לא מוסלמים לעיר הקדושה, קבוצת חיילים נאלצה להמיר באופן זמני את דתם לאסלאם כדי שיוכלו לסייע לצבא הסעודי לכבוש מחדש את המסגד.

 

GIGN בצרפת. נאלצו להמיר את דתם GIGN בצרפת. נאלצו להמיר את דתם צילום: republicain-lorrain.fr

 

4. סיירת מטכ"ל, ישראל

יחידת עילית נוספת המפורסמת בכל העולם. מטרתה העיקרית היא איסוף מודיעין, אך היחידה פועלת לעיתים קרובות בעומק האויב. במהלך הגיבוש, המתגייסים הצעירים עוברים הכשרה מפרכת תוך כדי פיקוח מתמיד מצד רופאים ופסיכולוגים. רק החזקים ביותר מתקבלים. 

 

סיירת מטכ"ל. בעומק האויב סיירת מטכ"ל. בעומק האויב צילום: יוטיוב

 

3. SAS, בריטניה

שמה הרשמי של היחידה הוא שירות אוויר מיוחד (The British Special Air Service). סמל היחידה כולל את הסיסמה "מי שמעז מנצח". הג'נרל האמריקאי סטנלי מקריסטל, הודה כי האמריקאים לא היו מצליחים להסתדר במלחמה בעיראק בלי עזרה מהיחידה הזו.

 

SAS, בריטניה. לא מסתדרים בלעדיה בעיראק SAS, בריטניה. לא מסתדרים בלעדיה בעיראק צילום: יוטיוב

 

2. שירות הסירות המיוחד (SBS), בריטניה

המקבילה הבריטית לאריות הים האמריקאית (Navy SEALS). המועמדים עוברים מבחני עמידות קשים, הכשרה ביערות הגשם של בליז ואימוני הישרדות בקרב, הכוללים התמודדות בחקירות.

 

Special Boat Service בבריטניה. הכשרה ביערות הגשם Special Boat Service בבריטניה. הכשרה ביערות הגשם צילום: יוטיוב

 

1. אריות הים, חיל הים האמריקאי (Navy Seals)

כדי להתקבל ליחידת העילית הזו צריך להיות מסוגלים לעשות 42 שכיבות שמיכה בתוך שתי דקות, 50 כפיפות בטן בשתי דקות, ולרוץ 2.5 ק"מ ב-11 דקות, וכל זה עוד לפני תחילת ההכשרה.

 

אריות הים. במקום הראשון אריות הים. במקום הראשון צילום: navyseals.com

 

בונוס: המרינס של ארה"ב: גם המרינס רציניים ביותר. במהלך אימון הישרדות בג'ונגל עם חיל הים התאילנדי, החיילים שתו את הדם של נחש קוברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x