שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

בעקבות "מסמכי פנמה": גובר הלחץ על ראש ממשלת איסלנד להתפטר

על פי המסמכים, סיגמונדור דויד גונלאוגסון רכש ב-2007 חברה ולא דיווח עליה ואח"כ מכר 50% לאשתו תמורת דולר; שלטונות המס באוסטרליה וניו זילנד פתחו בחקירה נגד המיליונרים המוזכרים ב"מסמכי פנמה"

שירות כלכליסט 11:4604.04.16

מתגברות הקריאות להתפטרותו של ראש ממשלת איסלנד, סיגמונדור דויד גונלאוגסון, לאחר ש"מסמכי פנמה" המודלפים חשפו הסדרים פיננסיים שלו. שר לשעבר כבר טען כי ההדלפות גורמות לאיסלנד להיראות כמו "רפובליקת בננות".

 

על פי המסמכים, גונלאוגסון רכש ב-2007 חברה בשם וינטריס (Wintris) ביחד עם אשתו, אך לא הצהיר על כך בעת שנבחר כחבר פרלמנט ב-2009. כעבור שבעה חודשים מכר גונלאוגסון לאשתו את 50% שלו בחברה עבור דולר אחר. מסמך עליו חתמה אשתו ב-2015 מראה כי החברה שימשה להשקעת מיליוני דולרים, שבני הזוג ירשו.

 


 

 

קודמתו של גונלאוגסון בתפקיד, יוהנה סיגורדרדוטיר, טענה כי יהיה עליו להתפטר אם לא יוכל להשיב את אמון הציבור בו. אולם, גונלאוגסון מתעקש כי לא הפר שום חוק, והכחיש כי הוא או אשתו הרוויחו מההתנהלות. אולם, שר האוצר לשעבר סטיינגרימור סיגפוסון אמר לעיתון הגרדיאן הבריטי כי הפעולות של ראש הממשלה מציגות את המדינה כ"רפובליקת בננות".

 

ענקית פירמת עורכי דין Mossack Fonseca ענקית פירמת עורכי דין Mossack Fonseca צילום: איי אף פי

 

"אף אחד לא טוען שהוא השתמש במעמד שלו כראש ממשלה כדי לסייע לחברה הזו, אך העובדה היא שאסור היה לו להציב עצמו במצב כזה של ניגוד אינטרסים, או לשמור על כך בסוד".

 

גונלאוגסון נבחר לתפקיד ראש הממשלה ב-2013 והיה מעורב במו"מ סביב חילוץ קריסת הבנקים במדינה, שעלול להשפיע על האג"ח שבידי וינטריס.

 

רשות המסים האוסטרלית חוקרת 800 לקוחות

 

בתוך כך, רשויות המס באוסטרליה ובניו זילנד חוקרות את הלקוחות במדינה של פירמת עורכי הדין Mossack Fonseca מפנמה, שמהמאגר שלה דלפו מיליוני המסמכים, המצביעים על רשת עניפה של העלמות מס.

 

רשות המסים האוסטרלית הודיעה שהיא חוקרת מעל 800 לקוחות אמידים של פירמת עורכי הדין. "בשלב זה זיהינו מעל 800 משלמי מסים פרטיים וקישרנו מעל 120 מהם לספקית שירותים במדינות אחרות מהונג קונג", נמסר בהצהרה שפרסמה רשות המסים. לא צוין שם החברה בהונג קונג.

 

מייקל קרנסטון, סגן ראש רשות המסים אמר כי המשרד עובד בשיתוף עם המשטרה הפדראלית במדינה, ועדת הפשע האוסטרלית והרשות הפועלת נגד הלבנות הון, AUSTRAC כדי להמשיך בהצלבת הנתונים מהמסמכים. "ייתכן ונעביר חלק מהמקרים לכוחהמשימה של היחידה לפשעים פיננסיים חמורים", הוסיף.

 

בין 800 השמות שעלו, יש גם משלמי מסים שנחקרו בעבר וכאלה שהסגירו עצמם במסגרת תכנית חשיפה מרצון, שאפשרה לאנשים להימנע מאישומים פליליים. אולם לפי רשות המסים, חלק מהשמות לא עלו קודם לכן בחקירות.

 

במקביל, רשות המסים של ניו זילנד הודיעה גם כן כי היא "עובדת בצמידות" עם שותפותיה לאמנת המסים כדי להשיג את הפרטים המלאים של תושבי המדינה שאולי מעורבים הסדרים שארגנה Mossack Fonseca.

 

בתוך כך, לפי הדיווחים המידע מהמסמכים מצביע על קשר בין חבר בוועדת האתיקה של פיפ"א ובכיר בהתאחדות הכדורגל של אורוגוואי, שנעצר בשנה שעברה כחלק מחקירת שחיתות נרחבת נגד ארגון הכדורגל העולמי.

 

מוועדת האתיקה של פיפ"א נמסר כי חואן פדרו דמיאני, חבר בלשכת השיפוט של הוועדה, נחקר בשל חשד לקיום שותפות עסקית עם יוג'ניו פיורדו מאורגוואי. דמיאני מסר לרויטרס כי ניתק את הקשרים עם פיורדו לאחר שהואשם בשחיתות.

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x