$
כלכלה ומדיניות

רוח גבית ל-OECD: ה-G20 אימץ ההמלצות למאבק בהעלמות מס

התוכנית שפרסם השבוע הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי כוללת 15 המלצות לרפורמות בחוקי המיסוי הבינלאומיים שנועדו להקשות על תאגידי ענק להימנע מתשלום מס על רווחיהם

רן אברמסון 18:2409.10.15

שרי האוצר של פורום 20 הכלכלות הגדולות (G20) הודיעו היום (ו') בלימה, בירת פרו, על תמיכה בהמלצות ה-OECD למאבק בהעלמות מס. התוכנית שפרסם הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי השבוע כוללת 15 המלצות לרפורמות בחוקי המיסוי הבינלאומיים שנועדו להקשות על תאגידי ענק להימנע מתשלום מס על רווחיהם.

 

 

 

ב-OECD מעריכים שתכנוני המס האגרסיביים של תאגידי הענק מביאים להפסד הכנסות של בין 4% ל-10% ממס החברות שגובות המדינות החברות בארגון, השקולים לסכום הנע בין 100 ל-240 מיליארד דולר.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בהודעת ה-OECD נמסר שבישיבה שנערכה בניהול סגן ראש ממשלת טורקיה קבדט יילמז, שרי האוצר של G-20 ביטאו את אהדתם לעבודה רחבת ההיקף של הארגון בנושא ההתחמקות ממס, שנועדה לספק לממשלות פתרונות לסתימת הפרצות הקיימות כיום בחוקי המסוי הבינלאומיים.

 

כעת התוכנית תעמוד לאימוץ פרטני של המדינות החברות בארגון וכן מדינות שותפות עד סוף 2016. בסך הכל מקווים ב-OECD ש-90 מדינות בסך הכל יאמצו את ההמלצות ויעגנו אותן בחקיקה כדי להוציאן אל הפועל.

 

 

 

גולת הכותרת של המסמך שפרסם OECD היא ההמלצה לדרוש מתאגידים בינלאומיים לדווח על המדינות שבהן הם פועלים והיכן הם משלמים מסים. המלצה חשובה נוספת נוגעת לנטרול כלים פיננסיים שמאפשרים לחברות לנצל פערי חקיקה כדי להתחמק מתשלום מסים במדינות שבהן הן פועלות. כמו כן, הארגון קורא לייעול המנגנונים ליישוב מחלוקות בין תאגידים בינלאומיים לבין מדינות, ולגיבוש אמנה בינלאומית רב צדדית לשיתוף מידע בנושא מס. ה־OECD הציג גם מנגנון לעדכון של יותר מ־3,500 אמנות דו־צדדיות לשיתוף מידע בנושא מס, שאמור לשמש כבסיס לאמנה הרב צדדית. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x