$
כלכלה ומדיניות

המשטרה פשטה על משרדי HSBC בז'נבה בחשד לסיוע להלבנת הון

ממשטרת שוויץ נמסר כי החקירה עשויה להתרחב ולכלול אנשים נוספים שהשתתפו בפעילות הלבנת ההון. לפני כשבוע פרסם ארגון עיתונות בינ"ל דו"ח מיוחד ממנו עולה כי סניף HSBC בז'נווה ניהל נכסים בשווי של 100 מיליארד דולר עבור לקוחות שביקשו להסתיר את כספם

שירות כלכליסט 11:4918.02.15
משטרת שוויץ פשטה על משרדי השלוחה בז'נבה של HSBC, זאת במסגרת חקירה בחשד שהבנק סייע להלבנת הון.

  

 

התובעים בשוויץ מסרו כי הם חוקרים חשד אם HSBC בשוויץ ועוד אנשים שזהותם לא נחשפה ביצעו הלבנות הון. עוד נמסר מהמשטרה כי החקירה עשויה להתרחב ולכלול אנשים נוספים שהשתתפו בפעילות הלבנת ההון.

 

"אנחנו מחפשים כל דבר שנוכל למצוא – מסמכים ותיקים", מסר דובר מטעם הפרקליטות. לדבריו, החקירה תקיף אנשים פרטיים שנחשדים שביצעו או השתתפו בהלבנת הון. החיפוש בבנק בוצע על ידי התובע הציבורי של ז'נבה אוליביה ג'ורנו והתובע הראשי שלו איב ברטוסה. ב"פיננשל טיימס" מדווחים כי הפשיטה הפתיעה את HSBC, אך בהצהרה מוקדמת יותר הודיעו בבנק כי בכוונתם לשתף פעולה עם הרשויות הרלוונטיות.

 

החקירה נפתחה בעקבות החשיפה שהבנק נהג להעלים עין למול פעילות לא חוקית של סוחרי נשק וסוחרי יהלומי דמים, וסייע לעשירים להעלים מס. בשבוע שעבר הודלפו מסמכים של הבנק, , שחשפו את הפרטים של למעלה מ-100 אלף לקוחות, זאת נאלצו ב-HSBC להודות כי בשלוחה בשוויץ הוחזקו חשבונות של לקוחות שהעלימו מסים.

 

נכסים בשווי של 100 מיליארד דולר

 

לפני כשבוע פרסם ארגון עיתונות בינ"ל דו"ח מיוחד ממנו עולה כי סניף הבנק בז'נבה ניהל נכסים בשווי של 100 מיליארד דולר עבור לקוחות שביקשו להסתיר את כספם - ובהם עבריינים רשומים, חברי משפחת מלוכה, חשודים בטרור ועוד. יותר מ-6,500 ישראלים החזיקו חשבונות בבנק בסכום כולל של 10 מיליארד דולר.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

במסגרת המערכת הבנקאית השוויצרית, איפשרה השלוחה של HSBC ללקוחות האמורים להלבין כספים בסכומים אדירים, כמו גם להעלים מס במיליוני דולרים. הדו"ח המיוחד שפרסם ארגון העתונאים ICIJ, חושף לראשונה כי עד שנת 2007 ניהל הבנק נכסים בחשבונות סודיים בשווי של כ-120 מיליארד דולר בשיא תקופת הפעילות האסורה.

 

שוויץ, בריטניה, ונצואלה, ארה"ב וצרפת - הן חמש הראשונות. ישראל מדורגת שישית ברשימת המדינות שאזרחים שלה החזיקו בכמות הכסף הגדולה ביותר - סכום כולל של 10 מיליארד דולר. בדו"ח נכללים 6,222 ישראלים, שניהלו 9,769

חשבונות. ל-6,554 לקוחות קשרים לישראל, כ-49% מהם בעלי דרכון ישראלי. סכום הכסף הגדול ביותר שהחזיק ישראלי הוא 1.5 מיליארד דולר. בין השמות שאוזכרו במסמכים שהודלפו מופיע היהלומן בני שטיינמץ ומשפחתו.

 

הדו"ח מבוסס על רשימת הלקוחות של הבנק שהועברה על ידי עובד הבנק לגורמי חקירה בצרפת - חומר שהביא לפתיחת חקירות העלמות מס מצד לקוחות בעשרות מדינות בעולם. הרשימה שהודלפה לארגון העתונאים כוללת יותר מ-100 אלף לקוחות וחברות מיותר מ-200 מדינות. חקירות נגד הבנק מתנהלום בצרפת, בלגיה, ארגנטינה וארה"ב.

 

הדו"ח מפרט את עשרות אלפי החשבונות והלקוחות שניהלו את כספיהם בשלוחה בז'נבה. בין הלקוחות מצאים חברים במשפחות מלוכה, עבריינים מורשעים בעבירות סחר בסמים, שגרירים, חשודים בטרור, אנשי בידור, וגורמים בעלי תפקידים רשמיים במדינותיהם.

 

HSBC העביר תגובה כתובה לעיתונות ובה נאמר שהחל משנת 2007 ביצע הבנק שינוי מבני כולל, במסגרתו חדלה הפעילות האסורה תחת שלוחותיו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x