$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב איימה על יאהו: העבירו מידע ל-NSA - או שלמו 250 אלף דולר ביום

מסמכים שהוגשו לבית המשפט חושפים את המאבק שניהלה יאהו בסוכנות לביטחון לאומי האמריקאית; ענקית האינטרנט טענה כי הבקשה של ה-NSA להעברת מידע היא "מוגזמת ומנוגדת לחוקה"

שירות כלכליסט 15:1912.09.14

הממשל האמריקאי איים לקנוס את יאהו ב-250 אלף דולר ביום, אם החברה היתה מסרבת להעביר לסוכנות הביטחון הלאומי (NSA) מידע על המשתמשים, כך עולה ממסמכים שהוגשו לבית המשפט.

 

המסמכים, שמתפרשים על פני 1,500 עמודים, חושפים את המאבק המשפטי הסודי והכושל של יאהו בממשל, שדרש כי ענקית הטכנולוגיה תשתף פעולה עם תוכנית המעקב השנויה במחלוקת של ה-NSA, שנחשפה בשנה שעברה על ידי אדוארד סנודן. "המסמכים האלה מראים כיצד נאלצנו להילחם בכל שלב בדרך במאמצי המעקב של הממשל", כתב היועץ הכללי של החברה רון בל בחשבון טאמבלר.

 

ב-2007 הממשל האמריקאי שינה את החוק כך שיוכל לדרוש לקבל מידע מנותני שירות מקוונים. ואולם יאהו התנגדה בתחילה לבקשה להעביר את המידע, בטענה שהיא "מוגזמת ומנוגדת לחוקה". יאהו פנתה בתגובה לבית המשפט למעקב ביון זר (Fisa court), שמטפל בבקשות להוצאת צווי מעקב במסגרת חקירות ביטחון לאומי. ואולם בית המשפט צידד בממשל. המסמכים הנוגעים למקרה היו עד כה חסויים, אך ביום חמישי אישר השופט הפדראלי וויליאם ברייסון לחשוף את תכנם לציבור.

 

בפוסט שפרסם, ציין בל כי חלק מהמסמכים עוד נותרו מסווגים, ואף אינם ידועים לצוות ביאהו. כמו כן, הוא מספר שבשלב מסוים הממשל איים להטיל על החברה קנס של 250 אלף דולר ביום אם תסרב להיענות לדרישה. "הקרב שלנו נמשך. אנו עדיין מבקשים מבית המשפט לחשוף עוד חומרים".

 

תוכנית המעקב, שהושקה בימי ממשל בוש, אספה מידע מחברות הטכנולוגיה הבכירות, בהן AOL, גוגל ומיקרוסופט, לגבי מיילים, שיחות בצ'אט, הודעות טלפוניות מסמכים וכן הלאה. בעקבות ההדלפות של סנודן, תוכנית המעקב נחשפה לציבור, וספגה ביקורת ציבורית נוקבת. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x