$
כלכלה ומדיניות

מה עשו סבא וסבתא שלנו בלי יועצים גנטיים?

ממומחי דפוס תלת-מימד - ועד מפעילי מטוסים ללא טייס: ב-25 השנים האחרונות נולדו מקצועות רבים שלא הכרנו, קבלו את הבולטים שבהם

שירות כלכליסט 22:5407.06.14

לפני 25 שנה, רק ב-15% מהבתים בארה"ב היו מחשבים אישיים. האינטרנט כרשת עולמית, עוד לא נולד כלל והדור ההוא לא הכיר את אמזון, גוגל, יוטיוב וטוויטר. טלפון היה פשוט טלפון. לא נייד ולא חכם.

 

ואז הגיעה ההתפתחות הטכנולוגית המסחררת שבמשך רבע מאה שינתה את פני העולם ללא היכר בכל תחום אפשרי. עם שינויים אלו, נעלמו תחומי עיסוק ובמקומם נוצרו תחומי עיסוק ומחקר חדשים.

 

CNBC בדק מהם המקצועות המובילים שנוצרו מאז 1989.

 

1. מנהל/אסטרטג/משווק ברשת חברתית

 

טוויטר טוויטר צילום: איי אף פי

 

עיסוק זה צבר תאוצה רצינית עם היווצרותן של רשתות חברתיות חובקות עולם כגון פייסבוק, טוויטר, פינרסט ואינסטגרם. כיום חברות רבות מעסיקות אסטרטג מדיה חברתית כדי לנצל את הרשתות לקידום מקסימלי של החברה.

 

2. יועץ למסחר דיגיטלי

 

 

אחרי השקתן המוצלחת של חנויות ברשת כגון אמזון, מיהרו חנויות ממשיות להעלות גם הן לרשת אתרי רכישות. משרות בתחום קיימות במגוון צורות – החל מיועצים פרילנס וכלה ביועצים במשרדי מסחר אלקטרוני גדולים.

 

3. מפתח אפליקציות למובייל 

 

אנגרי בירדס אנגרי בירדס

 

מקצוע מבוקש זה נוצא בשנים האחרונות. מדובר באנשים שעסקו בפיתוח משחקים למכשירים ניידים כגון "אנגרי בירדס" וכעת עוסקים בהתאמת תוכן אינטרנטי לפלטפורמות ניידות כגון סמארטפונים ומחשבי טאבלט.

 

4. אנליסט/ארכיטקט/מהנדס Big Data

  

 צילום: שאטרסטוק

 

בשנים האחרונות גבר מאד הביקוש למקצועות אלו. פלטפורמות "ביג דאטה" רבות עוצמה המבוססת על קוד פתוח כגון Apache Hadoop מאפשרות לחוקרים ולעסקים לערוך חיפוש בו זמני במספר רב של שרתים. באמצעות טכנולוגיה כזו יכולות חברות, כגון חברות ביטוח, למצוא הקשרים חדשים ולאסוף מודיעין עסקי.

 

5. מומחי מחשוב ענן

 

 

העולם העסקי והארגוני כולו עובר בהדרגה למחשוב ענן – או "תוכנה כשירות" עבור מגוון צרכים כגון מיקור חוץ של פונקציות ארגוניות רבות, במקום לרכוש תוכנות ספציפיות או שרתים או לשכור כוח אדם נוסף כדי לבצע את העבודה. התחומים המובילים הנעזרים במחשוב ענן הם קשרי לקוחות, משאבי אנוש ושרשרת האספקה.

 

6. יועצים גנטיים

 

 

כשליש מהמקצועות החדשים מגיעים מענפי הרפואה השונים. ביניהם תחום הפריון והלידה שבהם יש ביקוש גובר לייעוץ גנטי. בתוך תחום זה ישנם וריאציות רבות כגון יועצים גנטיים להריון ולידה, מומחי פגמים כרומוזומליים ומומחי פגמים תורשתיים.

 

7. מומחה למנועי חיפוש (SEO)

 

מנוע חיפוש של גוגל מנוע חיפוש של גוגל צילום מסך: googlemyway.com/

 

לאור הנפח האדיר של עסקים הנעשים דרך האינטרנט, ישנה חשיבות רבה לדירוגה של חברה בתוצאות מנועי חיפוש. מומחי אופטימיזציה למנועי חיפוש הם קריטיים להצלחתה של חברה באינטרנט. העיסוק מאד התפתח בשנים האחרונות וכיום הוא שילוב של מומחה IT ושיווק.

 

8. מפעיל מטוסים ללא טייס

 

מטוס ללא טייס הרמס 900 של אלביט מערכות (ארכיון) מטוס ללא טייס הרמס 900 של אלביט מערכות (ארכיון)

 

מקצוע זה אינו מאד חדש, אך הוא עומד בפני זינוק מטאורי בעוד הממשלה והמגזר העסקי מתחילים לשלב מטוסים ללא טייס בפעילותם. כבר כיום מפעילה אמזון צי קטן של כלי טיס זעירים כדי לספק משלוחים ללקוחותיה.

 

9. מומחי דפוס תלת-מימד

 

חטיבת הדפוס של hp ישראל בפארק התעשייה בקרית גת חטיבת הדפוס של hp ישראל בפארק התעשייה בקרית גת צילום: אוראל כהן

 

עוד לא ברור אילו מקצועות ייוולדו בתחום זה שעודנו בחיתוליו, אולם מודעות הדרושים כבר כעת מציעים הצצה לעתיד עם הצעות עבודה כגון מדעני מזון להכנה, בדיקה וניהול ייצור מזון באמצעות מדפסות תלת מימד, ושלא לציין צורך גובר בטכנאים ומפתחים למערכי דפוס תחת מימדי.

 

10. טכנאי שירות לטורבינות רוח

 

 צילום: שלום בר טל

 

עם עליית הפופולאריות של אנרגיה חלופית, ובעיקר אנרגיית רוח, עולה גם הדרישה לטכנאים להתקנת טורבינות רוח ולתחזוקתן. התחום זכה לכינוי WindTech וטכנאי כזה בארה"ב יכול כבר עתה להרוויח כ-46 אלף דולר בשנה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x