$
חברה וסביבה

טבח בבי"ס בארה"ב: עשרות נהרגו, בהם 20 ילדים

אחת מתקריות הירי הקשות בתולדות ארה"ב: גבר בן 24 נכנס לבית ספר יסודי בקונטיקט, שבו לימדה אמו, ורצח ביריות לפחות 26 בני אדם, 20 מהם ילדים. הוא התאבד ואחיו נעצר. אובמה מקבל עדכונים

יצחק בן-חורין, ynet 20:2014.12.12

כיתת הילדים הפכה לבית מטבחיים: אחת מתקריות הירי הקשות ביותר בתולדות ארה"ב אירעה הערב (יום ו') בבית ספר יסודי במדינת קונטיקט. ראיין לנזה, בן 24, נכנס לכיתה בבית ספר בעיר ניוטאון שבו מלמדת אמו, ירה בה למוות, ואז רצח עוד 25 בני אדם - בהם כ-20 ילדים קטנים. לאחר מכן הוא התאבד.

אביו של לנזה נמצא ללא רוח חיים בניו ג'רזי, ונראה כי רצח גם אותו לפני שיצא למסע הירי בבית הספר בקונטיקט. חברתו וידידו נעדרים בניו ג'רזי. אחיו נעצר בחשד לקשר למעשה.

 

בזירת הירי בבית הספר נמצאו לפחות שני אקדחים, ועדויות לירי של יותר מ-100 קליעים. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי מוקד תקרית הירי בבית הספר בקונטיקט היה בכיתה שבה לימדה אמו של לנזה. לפי הדיווח, לנזה נכנס לכיתה וירה תחילה באמו ננסי, ולאחר מכן רצח 18 מתלמידיה. אחר כך ירה בקורבנות נוספים. מלבד ההרוגים דווח על שלושה פצועים לפחות במצב קשה. רשת CBS דיווחה כי אדם נעצר ביער סמוך לבית הספר לבוש בבגדי הסוואה. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מקבל עדכונים על המתרחש.

 

הורים מודאגים התאספו מחוץ לשערי בית הספר שעליו הוטל מצור, מנסים לקבל מידע על גורל ילדיהם. מראות קורעי לב של ילדים והורים בוכים זה על כתפו של זה משודרות בכל רשתות התקשורת בארה"ב. בבית הספר לומדים 620 תלמידים בגילאי 3 עד 11. רשת CNN דיווחה כי בין 26 הנרצחים גם פסיכולוג בית הספר. המנהלת נורתה אף היא.

 

אב לילדה בת שמונה הלומדת בבית הספר סיפר כי היא שמעה שני רעשים חזקים, והמורים הורו לה להיצמד לפינה. הוא סיפר כי לבתו שלום. "זה מפחיד, במיוחד בניוטאון, קונטיקט, שתמיד חשבנו שהיא המקום הכי בטוח באמריקה". שעות אחרי תחילת אירוע הירי דווח כי במדינת ניו ג'רזי מתנהל מבצע משטרתי הקשור לחקירת תקרית הירי בקונטיקט, ואז התברר כי נמצאה שם גופת אביו של ראיין לנזה, שהיה גרוש מאמו. לפי דיווחים, הבן רצח אותו.

 

כוחות הביטחון בניוטאון שבה אירע הטבח מסרו כי מצור הוטל על בית הספר היסודי, הנמצא במערב המדינה, כ-96 קילומטרים צפונית-מזרחית לניו-יורק סיטי. דיווח ראשוני על אירוע הירי התקבל במשטרה בשעה 09:40 בבוקר לפי השעון המקומי (16:40 שעון ישראל), אולם עברו כמעט שלוש שעות עד שהתבררו מימדי הטבח. יצוין כי בתחילה דווח על שני חמושים, וגם שעות אחר-כך לא ברור לגמרי אם ראיין לנזה ביצע את הטבח לבדו. בתחילה דווח כי מתנהל מצוד אחרי חמוש שני.

 

דובר המשטרה המקומית מסר כארבע שעות אחרי תחילת הטבח: "יש כמה הרוגים בזירה, הן תלמידים והן אנשי סגל של בית הספר". הוא מסר כי נתונים מדויקים יותר יינתנו בהמשך. "המטרה המרכזית שלנו הייתה לפנות את המקום באופן הכי מהיר והכי יעיל מסטודנטים ומאנשי סגל. סריקות נערכו בכל בית הספר. כל זה בוצע".

 

תקרית הירי המחרידה הערב בקונטיקט מעמידה בצל אפילו את תקרית הירי ביולי השנה, שבה רצח ג'יימס הולמס, סטודנט מצטיין בן 24 במסלול לדוקטורט ברפואה, 12 בני אדם ופצע עוד עשרות. הוא נכנס לבית קולנוע בקולורדו שבו נערכה הקרנת הבכורה של הסרט החדש מסדרת "באטמן", "עלייתו של האביר האפל", ופתח באש לכל עבר. הולמס נשא עמו רובה סער M-16, רובה ציד ושני אקדחים. הוא מלכד את ביתו, בתקווה ששוטרים שיבואו לחפש שם מידע על אודותיו ימצאו גם הם את מותם.

 

תקרית הירי המפורסמת ביותר שאירעה בארה"ב הייתה הטבח בבית הספר התיכון "קולומביין" בעיירה ליטלטון שבקולורדו. אריק הריס ודילן קליבולד, שהעריצו שניהם את הסרט "רוצחים מלידה", הסתערו על בית הספר כשהם חמושים באקדחים, סכינים ופצצות, הרגו 12 תלמידים ומורה, פצעו 23 נוספים, ואז התאבדו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x