$
כלכלה ומדיניות

נעצר עורך מגזין יווני שחשף רשימת חשודים בהעלמות מס

הרשימה, שמונה כ־2,000 עשירים ומפורסמים שהעבירו כספים לשוויץ, הועברה ליוון לפני שנתיים על ידי כריסטין לגארד

סוכנויות הידיעות 09:0630.10.12

עורך מגזין יווני יתייצב בפני בית המשפט לאחר שפרסם את שמותיהם של יותר מ־2,000 יוונים עשירים שהעבירו את כספם, על פי החשד, לחשבון בסניף פרטי של בנק HSBC בשוויץ. המעצר מעורר מהומה ביוון סביב סוגיית המאבק בהעלמות מס, שעשויה לערער את יציבות הממשלה.

קוסטס וקסבניס נעצר שלשום לאחר ש־Hot Doc, מגזין התחקירים השבועי בעריכתו, פרסם רשימת שמות שכוללת אישים ידועים מהאליטה הפוליטית והעסקית של יוון. הוא שוחרר זמן קצר אחר כך.

 

במגזין טוענים כי מדובר ברשימה זהה לזו שכריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), העבירה לשר האוצר היווני ב־2010, כאשר כיהנה כשרת האוצר של צרפת, בניסיון לסייע ליוון לפעול נגד העלמות מס. הרשימה הודפסה אתמול שוב ביומון היווני Ta Nea.

 

המשטרה טוענת שווקסבניס הפר את חוקי הפרטיות הנוקשים של יוון מפני שלא היתה לו הוכחה לכך שאותם אנשים הפרו את החוק. בתחקיר דווקא צוין כי ניהול חשבון ב־HSBC אינו מעשה בלתי חוקי שמעיד בהכרח על העלמת מסים, אך המגזין קרא לרשויות המס לבחון על פי הרשימה אם המופיעים בה העבירו כספים לחשבונות מחו"ל כדי לחמוק מתשלום מסים.

 

קוסטס וקסבניס. הפר את חוק הפרטיות קוסטס וקסבניס. הפר את חוק הפרטיות צילום: אי פי איי

 

בקלטת וידאו ששלח המגזין לסוכנות רויטרס, וקסבניס מגן על החלטתו לפרסם את הרשימה. "ביצעתי את מחוייבותי כעיתונאי", אמר. וקסבניס ומבקרי ממשל נוספים טוענים כי המעצר הוא חלק מתרגיל שנועד להסתיר את העובדה ששר האוצר ידע על הרשימה לפני כבר יותר משנתיים ולא פעל נגד מעלימי המס. הממשלה לא אישרה ולא הכחישה את

מהימנותה של הרשימה, המבוססת על מסמכים שסרקו עובדי HSBC הנוגעים ל־24 אלף לקוחות של הבנק.

 

פרסום השמות והעובדה שהממשלה לא נקטה צעד בעניין במשך שנתיים מעוררים פולמוס גדול ביוון, על רקע סבב נוסף של קיצוצים והעלאת מסים בהיקף של 13.5 מיליארד יורו.

 

למרות שנים של מדיניות צנע, אתונה רשמה עד כה הצלחות מעטות בלבד במאבקה נגד התופעה הנרחבת של העלמות מס במדינה - שעולה לממשלה 28 מיליארד יורו בשנה. מלבד בכירים בממשל ובעולם העסקים, ברשימה מופיעים גם שחקנים, רופאים, עורכי דין, אדריכלים ואזרחים מן השורה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x