$
המזרח התיכון

הצלחה מפתיעה בג'נין: מפעל לעשבי מרפא מייצא לשוק האמריקאי

60% מתפוקת המפעל נקלטים בשוק האמריקאי והשאר בשוק האירופי. מנהלי החברה מתלוננים על תחרות בלתי הוגנת מול יצרנים ישראלים בתחום

דורון פסקין 23:4602.09.09
חברת בית המקדש לעשבי מרפא מאזור ג'נין מסתמנת כהצלחה מפתיעה ומדווחת על יצוא מוצלח לשוק האמריקאי ולשוק האירופאי. בחברה טוענים כי החברה מצליחה למכור את מוצריה, המשמשים לתעשיית התרופות והתבלינים, בחו"ל חרף "התחרות הלא הוגנת" מצד חברות ישראליות והקשיים המערימים עליה צעדי הביטחון
של ישראל.

 

הפרויקט הוקם על ידי מספר אנשי עסקים מקומיים לפני כשמונה חודשים בכפר ציר, הממוקם דרומם מזרחית לעיר ג'נין. אנשים אלה נעזרו בהונם העצמי ולא הסתייעו בגופי מימון.

 

לפי מוסא דגארמה, מנהל השיווק בחברה, היא עוסקת בגידול 12 זנים שונים של עשבי מרפא על שטח של 70 דונם. לדבריו, אזור הגידול אידיאלי בשל תנאי מזג האוויר הנוחים לזנים השונים של העשבים.

 

דגארמה טוען כי גם יזמי הפרויקט הופתעו מהיבול המרשים עד כה. לדבריו, מכל דונם אדמה מופק יבול של 600 – 650 קילוגרם של עשבי מרפא כל 21 יום. במפעל מועסקים כ-50 עובדים על בסיס קבוע.

 

בשלב זה 60% מתפוקת המפעל נקלטים בשוק האמריקאי והשאר בשוק האירופי (גרמניה, דנמרק וצרפת). השוק הרוסי מסתמן אף הוא כשוק מבטיח לעשבי המרפא מתוצרת חברת בית המקדש, כך לפי דגארמה. בכל שבוע מייצאת החברה 5 טון לשוק האמריקאי. הכוונה היא לנסות ולחדור לשוקי מדינות המפרץ, ובייחוד האמירויות וקטאר המייבאות עשבי מרפא מהודו.

 

דגארמה סיפר כי הייצוא של החברה מתבצע באמצעות העברת הסחורות לטורקיה בתנאי קירור מיוחדים. הוא התלונן על תחרות בלתי הוגנת מצד יצרנים ישראלים בתחום עשבי המרפא. הוא ציין כי חברות ישראליות נמנעות במכוון מאספקת מוצרים מיוחדים הדרושים להגנת הצמחים מפני מזיקים.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x