$
המזרח התיכון

ירדן מתכננת הקמת כור גרעיני להפקת חשמל בעקבה

ההשקעה בהקמת הכור צפויה להיות 3-2 מיליארד דולר. המכרז להקמתו יתפרסם ב-2010, והעבודות אמורות להתחיל ב-2012

דורון פסקין 10:1505.04.09
ממשלת ירדן הודיעה כי היא מתכננת להקים את הכור הגרעיני הראשון להפקת חשמל של הממלכה בעיר הנמל הדרומית עקבה. ח'אלד טוקאן, יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית של ירדן, הצהיר בהרצאה שנתן בסוף השבוע כי עלות ההשקעה בהקמת הכור תנוע סביב 2–3 מיליארד דולר. לדבריו, הכור צפוי להקטין את עלות
ייבוא האנרגיה של ירדן וליצור כ-5000 מקומות עבודה חדשים.

 

הקמת הכור אמורה להתבצע במהלך שמונה השנים הקרובות. הירדנים טוענים כי בחרו את המיקום של הכור ליד עקבה בשל כמויות המים הזמינות שם, הנחוצות לפעילות הקירור הדרושה לעבודתו. המכרז להקמת הכור בעקבה צפוי להתפרסם במהלך 2010 והעבודות אמורות להתחיל במהלך 2012. לכשיקום צפוי הכור להפיק 750 – 1000 מ"ו של חשמל.

 

הקמת הכור בעקבה היא חלק מתוכנית גרעינית שגיבשה ממשלת ירדן באחרונה. לפי התכנית, עד שנת 2030, האנרגיה הגרעינית תספק כ-30% מצורכי האנרגיה של הממלכה הירדנית.

 

בירדן מתכנים גם הקמה של כור שני, וזאת בכפוף לפרויקט "תעלת הימים" שיחבר בין ים סוף לים המלח. בירדן טוענים כי הכור יסייע באספקת אנרגיה לפרויקט זה.

 

מחקרים שביצעו חברות זרות בירדן גילו מרבצים של כ-50–60 אלף טון אורניום בשבעה אזורים במדינה ובעיקר במרכז הממלכה. בנוסף, עתודות הפוספטים מהם ניתן להפיק גם כן אורניום עומדות על כ-100 אלף טון.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x