$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב: מנהיגי המפלגות מקשים על תוכנית החילוץ; אובמה ייפגש היום עם בכירים בקונגרס

עפ"י דיווחים בארה"ב, הרפובליקנים בקונגרס דורשים להרחיב את היקף קיצוצי המס בתוכנית שהוכנה ע"י צוות המעבר של הנשיא החדש. פלוסי: "אנחנו ניצחנו בבחירות, אנחנו ניסחנו את החקיקה"

סוכנויות הידיעות 12:0123.01.09
קשיים ראשונים בכהונתו של הנשיא ברק אובמה? על-פי דיווחי סוכנות הידיעות איי.פי. מנהיגי המפלגות בקונגרס מערימים קשיים על תוכנית החילוץ בשווי 825 מיליארד דולר, שגיבש צוות המעבר של אובמה בטרם נכנס הנשיא החדש לתפקידו.

 

במהלך היום (ו') אמור אובמה להיוועד עם חברי קונגרס
בכירים מקרב שתי המפלגות, כדי לדון בחקיקת תוכנית הסיוע, המיועדת להסדיר את אופן הקצאת הכספים ולהכניס לתוקפם שורה של קיצוצי מיסים, שלדעת הנשיא חיוניים להתמודדות עם המצב הכלכלי הקשה. לדברי הרפובליקנים, יש להרחיב את היקף קיצוצי המס ואין כל הערכה אמינה באשר להשפעת תוכנית החילוץ על מספר דורשי העבודה.

 

עם זאת, במהלך השבוע קיבלה החקיקה את אישורן של מספר ועדות בבית הנבחרים, לאחר שלא עלה בידי הרפובליקנים, המהווים מיעוט בקונגרס, לחסום אותה. כך לדוגמא, אישרה ועדת האמצעים של בית הנבחרים קיצוץ מס בהיקף 275 מיליארד דולר, ברוב של 24 מול 13 חברים. באופן דומה אישרה ועדת האנרגיה והמסחר סכום של 2.8 מיליארד דולר לשידרוג תשתיות פס רחב ברחבי המדינה.

 

מנהיגי המפלגה הדמוקרטית מקווים, כי תוכנית החילוץ כולה תובא לחתימת הנשיא - לאחר אישור הקונגרס - עד אמצע חודש פברואר.

 

לבקשתם של נציגי הרפובליקנים בבית הנבחרים, בשבוע הבא יוועד עימם הנשיא בנוגע לתוכנית. אולם, קיים סיכוי, כי עד למועד הפגישה יושלם נוסח החקיקה המלא שיועבר להצבעה. "כן, אנו ניסחנו את החקיקה. כן, אנחנו ניצחנו בבחירות", אמרה יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי. "אין זה אומר שאיננו מעוניינים בתמיכה כלל- מפלגתית באמצעים הדרושים. הנשיא עובד קשה על-מנת להביא להסכמה רחבה".

 

מנהיג המיעוט בבית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון בונר, טען כי "אנו מעריכים את ההזדמנות לפעול במשותף עם הנשיא, אולם נראה, כי הדמוקרטים מוכנים להמשיך ולקדם את החקיקה ללא תמיכה רחבה". לדבריו, המפלגה הרפובליקנית סבורה כי "יש צורך בפעילות מהירה והחלטית של הקלות במס ולא בזבזנות ממשלתית איטית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x