סגור
הזמרת נגה ארז פנאי
נגה ארז. ארגנה מפגש תמיכה בזום (צילום: דויד אוונס)

עולם התרבות מתגייס למאמץ המלחמתי

נגה ארז ארגנה מפגש תמיכה בזום, אודי כגן, הלום קרב מחומת מגן, הרים קהילת תמיכה בחשבון האינסטגרם שלו, רמי קליינשטיין ועוז זהבי פתחו את ביתם וחנן בן ארי הציע לשיר לפצועים. בנוסף, עולם התרבות והמפיקים בגיוס ענק לרכישת ציוד טקטי ללוחמי ולוחמות צה"ל

אמני ישראל נרתמים לסיוע מוראלי במאמץ המלחמתי. זה התחיל בשבת כשסלבריטאים עם מאות אלפי עוקבים, בהם אביב גפן, אופירה אסייג, עברי לידר, עמוס תמם ועוד רבים, פנו דרך החשבונות שלהם באינסטגרם ובטוויטר ושיתפו בקשות לעזרה באיתור הנעדרים, והמשיך בפרסום יוזמות חברתיות וקהילתיות שנולדו בכמה שעות, איסוף ציוד ומזון לחיילים, פרסום בתים ובתי הארחה מכל הארץ שמזמינים את תושבי העוטף להתארח, ויוזמות ומפגשים שיסייעו לתמוך כמה שאפשר באזרחים בתקופה זו.
1 צפייה בגלריה
השחקנית נטע רוט פנאי
השחקנית נטע רוט פנאי
השחקנית נטע רוט. דיברה עם עשרות ילדים שפנו אליה
(צילום: יובל חן)
נגה ארז ואורי רוסו ארגנו אתמול בערב מפגש תמיכה בזום בהשתתפותם ובהובלת ד"ר איריס רייצס, פסיכולוגית קלינית, מטפלת ומדריכה זוגית ומשפחתית, והזמינו את העוקבים לשלוח שאלות ונושאי שיחה.
אודי כגן, שהתמודד עם פוסט־טראומה אחרי מבצע חומת מגן בו שירת כלוחם, הרים תוך כמה שעות קהילת תמיכה נפלאה. בחשבון האינסטגרם שלו כתב: "אם מישהו רוצה לשתף בהתמודדות שלו, או מרגיש שהוא יכול לעזור לאחרים, מוזמנים לשלוח ואני מבטיח שאנסה להפוך את המקום הזה לקבוצת תמיכה המונית. אתם לא לבד. הוא מיד קיבל עשרות הודעות של מטפלים ואנשי מקצוע שרוצים לסייע ולהיות אוזן קשבת. כשנשאל איך הוא מתמודד עם המצב בתור הלום קרב, ענה: “קודם כל אני מדבר ולא מחביא את המצב שלי. מספר לאשתי וגם לילדיי על הקרע שבתוכי, שלא יכול ללכת להילחם, אבל גם לא יכול לשבת. שאני מפחד, שאני שם כלי נשק בבית כי זה עוזר לי לנשום, שאני מחובר לחדשות דרך הווריד כי זה נותן לי תחושת שליטה מסוימת. שאני מקבל כוח מלדבר עם חבריי הלוחמים. כנות. אור דרך החשיכה".
המלהקת אמירה בוזגלו, שליהקה לא מעט סדרות נוער, קראה באמצעות חשבון הפייסבוק שלה לכוכבי הילדים להתגייס לשעה ביום בה יעלו ללייב באינסטגרם, ידברו עם הילדים, יקשיבו לקשיים ולמצוקות שלהם וינסו לשפר את מצב הרוח. כבר אתמול נרתמו כוכבים מהסדרות "שקשוקה", "בת השוטר", "ילדי בית העץ" וגם כוכבות "קופה ראשית" נועה קולר, קרן מור ומיה לנדסמן.
השחקנית נטע רוט, כוכבת סדרות הנוער "פלמ"ח" ו"לבד בבית", פנתה באמצעות עמוד הפייסבוק שלה: "אם יש פה הורים לילדים שאוהבים 'לבד בבית' ולדבר עם מיקה צור (הדמות שהיא מגלמת בסדרה. מנ"ש) יוכל לשמח אותם ברגע כזה מפחיד — תכתבו לי בפרטי". מאז עלה הפוסט דיברה רוט עם עשרות ילדים שפנו אליה. שוחחתי איתה כשהגיעה לים המלח לבלות יום עם 300 ילדים מקיבוץ בארי שעברו להשתכן שם. "פנו אליי בעקבות הפוסט, וההצעה שלי עדיין רלוונטית — אם מחפשים מי שיסע להיות עם ילדים, אני מתייצבת".
השחקן עוז זהבי כתב: "אני לא יכול לנשום מהתמונות הנוראיות של משפחות וילדים בזעזוע וטראומה קשה. אנחנו רוצים לעזור. אם אתם יודעים על ילדים, משפחות או בודדים שאין להם איפה להיות, הבית שלנו פתוח". המוזיקאי רמי קליינשטיין גם הוא פתח את ביתו הפרטי לאירוח: "אלכס, הילדים ואני נשמח לארח בבית שלנו משפחה מהעוטף". חנן בן ארי נרתם לשיר ופרסם: "אם ידוע לכם על חופות שהתבטלו או הצטמצמו ומחפשים מישהו שישיר להם, על פצועים שיעשה להם טוב לשמוע אותי, ילדים במקלט שזקוקים לסרטון עידוד — אני פה". תיאטרון חיפה העלה הצגות ותכנים לילדים לצפייה חופשית אונליין. כוכבי סדרות הילדים והנוער של ערוצי ניקלודיאון, בהם שחר טבוך, ליהי טולדנו, אלונה סער, פיליפ שאולוב, ומיכאל גבעתי יעלו בכל שעה עגולה ללייב באינסטגרם של טין ניק.
בנוסף, עולם התרבות והמפיקים באמצעות עמותת 'פעימת הלב' פתחו אתמול במבצע נרחב במסגרתו נאספים כספים לרכישת ציוד טקטי, התקפי והגנתי ללוחמות ולוחמי צה"ל, זאת לצד בישול 5,000 מנות מזון חמות אשר יועברו לחיילים ותושבי הדרום מדי יום.
הפעילות מתקיימת במרכז האירועים L1 שהוסב בימים אלו למרכז לוגיסטי אליו מגיעים עשרות מאנשי תעשיית ההפקה והתרבות בישראל להירתם ביחד למאמץ.