סגור

חרג מהמסגרת: יצירה דיגיטלית נמכרה תמורת 69 מיליון דולר

אספן המוכר רק בכינוי מטאקובן רכש יצירה דיגיטלית של ביפל כ-NFT. “השוק רק יעלה"

יצירת אמנות של האמן המוכר בשם ביפל (Beeple) הקיימת רק כעותק דיגיטלי נמכרה כ"מטבע לא ניתן להמרה" (NFT) עבור סכום מעורר השתאות של 69.3 מיליון דולר במכירה פומבית מקוונת שערך בית המכירות הפומביות כריסטי'ס ביום חמישי, למשקיע שמזוהה רק בפסבדונים, ושילם עבורה במטבעות קריפטו, כך פרסם כריסטי'ס ביום שישי.
"אני מרגיש שהשגתי מציאה", אמר ל”ניו יורק טיימס” הקונה שידוע רק בכינויו מטאקובן (Metakovan) בראיון שנערך באמצעות אפליקציית גוגל־מיט - אך ללא וידיאו. מטאקובן, המייסד של Metapurse, קרן שאוספת מטבעות לא ניתנים להמרה, אמר כי ישלם עבור היצירה וכן את העמלות לכריסטי'ס במטבע הקריפטו את'ר. היצירה שרכש, שכותרתה "5,000 הימים הראשונים", היא קולאז' של כל היצירות שהאמן הדיגיטלי מייק וינקלמן, המוכר בשם Beeple, העלה באינטרנט מאז 2007.

1 צפייה בגלריה
פרט מתוך ציור 5,000 הימים הראשונים של האמן ביפל פנאי
פרט מתוך ציור 5,000 הימים הראשונים של האמן ביפל פנאי
פרט מתוך “5,000 הימים הראשונים” של האמן ביפל. “אני מרגיש שהשגתי מציאה”, אמר הרוכש
(צילום: BEEPLE)
היצירה דיגיטלית ללא נוכחות פיזית, אך ניתן להוכיח בעלות ואותנטיות שלה על ידי שימוש בטכנולוגיית בלוקצ'יין. המכירה התחילה עם הצעות של 100 דולר ונקבע שתימשך שבועיים, אך הוארכה בסופו של דבר ב־90 שניות בשל גל של הצעות של הרגע האחרון שהעלו את המחיר למקביל ל־69.3 מיליון דולר. התוצאה הפכה את ביפל, שכמעט ואינו מוכר בעולם אמנות המיינסטרים, לאמן החי שיצירה שלו נמכרה במחיר השלישי הגבוה ביותר במכירה פומבית, אחרי דיוויד הוקני וג'ף קונס.
"הייתי די לחוץ לקראת הסוף", הודה מטאקובן, "אבל אני רגיל להשתתף במכירות פומביות של מטבעות קריפטו". ג'סטין סאן, המייסד של רשת הבלוקצ'יין BitTorrent שהפסיד למטאקובן, כתב בטוויטר לאחר מכן כי הפסיד להצעה אחרת שהועברה ב־20 השניות האחרונות, והיתה גבוהה משלו ב־250 אלף דולר.
בדצמבר האחרון רכשה הקרן של מטאקובן אוסף שלם של 20 יצירות NFT של ביפל אבל לשלם את המקבילה של 69.3 מיליון דולר (שמומרים ל־42.32 אלף את'ר) עבור יצירת אמנות שלא קיימת בצורה פיזית? לדברי מטאקובן זו עסקה טובה. "יש לתחום הזה עוד הרבה לאן לטפס", הסביר.