סגור

למי קראתם רך? הסלובני שעשה בית ספר ל-NBA

הם כינו אותו בכיין ולעגו לו, אבל לוקה דונצ'יץ' העביר לעולם ה-NBA - שעדיין תופס אירופאים לבנים כ"רכים" - שיעור בכדורסל

במשך עשרות שנים, מנהלי קבוצות ב-NBA, עיתונאים ואפילו שחקנים, חשבו שהשחקן האירופאי לא יכול להוביל קבוצת כדורסל. השחקנים שעברו את האוקיינוס האטלנטי, הגיעו כשחקנים משלימים, כקלעים מצטיינים או בגלל ייחודיות גופנית משמעותית.

דרזן פטרוביץ' היה כוכב אבל לזמן קצר מאוד. הוא נכנס לליגה ב-1989 וב-1993, אחרי השנה הכי טובה שלו בליגה, הוא נהרג בתאונת דרכים. חמש שנים אחרי, הגיע לליגה דירק נוביצקי הגרמני וההשפעה שלו על הכדורסל האמריקאי הורגשה במהירות. נוביצקי, גאון ביצוע, שאימץ שיטות אימון חדשניות כדי להפוך את עצמו ל"חד קרן" (כינוי לשחקן מיוחד שלא נראה בעבר בליגה), שינה את איך שהסקאוטים האמריקאים בוחנים ומגייסים את הכישרונות האירופאיים. ב-1985 עד 1998 היו 10 אירופאים בלבד שנבחרו בדראפט ושיחקו יותר מ-160 משחקים ב-NBA (שתי עונות). בין 1995 ל-2005 היו כבר פי 3.2 יותר שחקנים מאירופה (או ששיחקו באירופה) שנבחרו בדראפט ושיחקו יותר משנתיים. העונה זו העונה השמינית ברציפות עם יותר מ-100 שחקנים בינלאומיים בסגלים של קבוצות ה-NBA ואנחנו כבר 4 שנים לתוך דומיננטיות אירופאית במירוץ לשחקן השנה של הליגה (ה-MVP). יאניס אנדטוקומבו וניקולה יוקיץ' זכו ב-4 התארים האישיים האחרונים חשובים ביותר.
ועדיין, יש איזשהי תפישה מעוותת של השחקן האירופאי. במיוחד השחקן האירופאי הלבן.
נוביצקי, למרות ההשפעה שלו, ספג לא פעם לעג על כך שהוא "רך". בסדרת הגמר של 2011, לברון ג'יימס ודוויין ווייד לעגו לכך שדירק היה חולה. זה נתפס במצלמה. קשה להאמין שהיו מעיזים ללעוג כך לשחקן שאינו אירופאי לבן על כך שהוא חולה אבל בגלל שהגרמני נתפס כ"רך" אז אפשר היה לרדת לרמה הזאת. נוביצקי סיים את הסדרה עם ממוצעים של 26 נק' וכמעט 10 ריב'. הוא מעך את לברון ג'יימס ודוויין ווייד בסדרת גמר. הוא האירופאי הראשון שהוביל קבוצה לאליפות כשחקן המצטיין.

1 צפייה בגלריה
לוקה דונצ'יץ' במדי דאלאס
לוקה דונצ'יץ' במדי דאלאס
לוקה דונצ'יץ' במדי דאלאס
(צילום: AFP)

יותר מעשור עבר, והיום יש לא מעט שמכנים את את לוקה דונצ'יץ' "רך" או "בכיין". טוענים שהוא לא עושה הגנה ולא מצליח מול שחקני הגנה קשוחים במיוחד. הטענות הללו פשוט לא נכונות - אבל שוב, מקבלים אותן בגלל שהוא אירופאי לבן. כריס פול ודווין בוקר אף לעגו לו, בפומבי, אחרי ההפסד של דאלאס במשחק מספר 2. הפסד בו דונצ'יץ' היה "מטרה" של שחקני ההתקפה של פיניקס, שתקפו אותו ללא הרף. אותו לעג המשיך גם במשחק מספר 5. ליל וויין, הראפר אוהד הסאנס, אף כינה אותו "הו" (זונה). למרות שזו טיפשות בלתי נתפסת ללעוג לשחקן שבגיל 17 הוביל את ריאל מדריד לתארים, כשעם גוף של נער מגודל הוא עושה בית ספר לשחקנים מבוגרים ממנו בכמעט עשור.
"אולי זה עניין דורי" אומר סקאוט ב-NBA. "אולי הדור הנוכחי יהיה אחרת... אבל נראה לי שתמיד יסתכלו על לבנים אירופאים מלמעלה. עד שהם יוכיחו אחרת". ולוקה מוכיח אחרת.
בסדרה הוא קלע יותר נקודות מדווין בוקר, אחד הקלעים המצטיינים בליגה (164-228), מסר יותר אסיסטים מכריס פול, שנמצא ברשימות מוסרי האסיסטים הגדולים בכל הזמנים (40-49), לקח יותר ריבאונדים מהסנטר שנבחר לפניו בדראפט, דיאנדרה אייטון (57-69), חטף יותר כדורים מאחד משחקני ההגנה של השנה מיקאל ברידג'ס (9-15) וקלע יותר שלשות ממי שתפקידו בסאנס הוא לעשות הגנה ולקלוע לשלוש, ג'יי קראודר (16-22) והוא גם עשה הגנה טובה לאורך הסדרה מלבד שני המשחקים הראשונים.
במשחק מספר 7, לוקה הפציץ שלשה אחר שלשה וחייך באכזריות אחרי כמעט כל סל - הוא הנחיל לסאנס את ההפסד הגדול ביותר מאז 1948 במשחק מספר 7. זה היה ג'ורדני. הסאנס, הקבוצה עם אחת מההגנות הכי טובות בליגה, פשוט לא ידעו איך להתמודד עם מפלצת הכדורסל הסלובנית. "הם לא הבינו שהדבר האחרון שצריך לעשות מול מפלצת כמוהו זה ללעוג לו ולנסות להקטין אותו" אומר הסקאוט.
לוקה, לאורך הקריירה שלו בפלייאוף מציג דומיננטיות מוחלטת. רק מייקל ג'ורדן רשם יותר נקודות למשחק ממנו בפלייאוף. רק ל-9 שחקנים בהיסטוריה יש יותר משחקים עם 25+ נק', 10 ריב' ו-10 אס' מאשר לוקה, ששיחק פחות מ-25 משחקים בפלייאוף.
רק שלושה שחקנים בהיסטוריה קלעו יותר נקודות ממנו במשחק מספר 7.
ועדיין אף אחד לא כינה אותו "מפלצת" או beast. למה את יאניס אדטוקומבו מכנים "מפלצת" בקלות ואף אחד לא יעז לחשוב שהוא "רך" אבל שחקן כמו דונצ'יץ', טיפה פחות פיזי מהיווני אך עדיין כזה שיודע להשתמש בגוף שלו היטב, לא מכנים "מפלצת"? למה שחקן חכם כמו כריס פול לא הצליח להבין שאפילו לא רומזים לשחקן כמו לוקה שהוא רך?
כי כנראה קשה מאוד להיפטר מתפיסות סטריאוטיפיות וגזעניות. גם כשאתה אחד משחקני הכדורסל הטובים בעולם. גם כשאחד, איזה ילד לבן מסלובניה, תופר אותך מול עיני כל העולם.