סגור

להבין עד כמה אתה לא מבין: כך הפכה בוסטון סלטיקס לקבוצה הכי טובה ב-NBA

אחרי שנים של מהפכים בסגל ודרמות על ומחוץ למגרש, הסלטיקס הרגישה מרוקנת, כבויה ובדרך לשום מקום - עד שבא אימה יודוקה והראה לשחקנים את כל הטעויות שלהם. וגם: מה קרה לפיניקס אחרי שלעגו ללוקה דונצ'יץ' ואיך זה קשור לקריסה של כריס פול?

כמה חודשים לאחר תחילת עונת 2021/2022 של ה-NBA, נראה היה שהבוסטון סלטיקס בדרך לשום מקום, עם מאזן שלילי ומספר רב של משחקים שהקבוצה הפסידה בגלל שטויות שעשתה בעצמה. המאמן אימה יודוקה, שהגיע לקבוצה בתחילת העונה, התבקש לשנות את הסיטואציה המקצועית בקבוצה שנראה היה שהגיעה למיצוי אצל המאמן בראד סטיבנס.


זה לא שסטיבנס לא היה מאמן טוב, ההיפך - הוא תמיד נחשב לאחד ממוחות הכדורסל המבריקים, אבל חדר ההלבשה היה צריך שינוי גישה. סטיבנס הרגיש שחוק ונראה היה שהטעויות שלו חוזרות על עצמן. גם הקבוצה - אחרי שנים של מהפכים בסגל ודרמות על ומחוץ למגרש - הרגישה מרוקנת, כבויה ובדרך לשום מקום. יודוקה הובא על ידי סטיבנס, כיום הג'נרל מנג'ר של סלטיקס, כדי להדליק אותה מחדש.
3 צפייה בגלריה
אימה יודוקה מאמן בוסטון סלטיקס
אימה יודוקה מאמן בוסטון סלטיקס
אימה יודוקה, מאמן בוסטון סלטיקס. מבין את המשחק טוב יותר מהשחקנים
(צילום: Getty Images/AFP)
ב-12 בדצמבר 2021, שחקני בוסטון סלטיקס הגיעו לאימון, אלא שאז נאמר להם שהאימון לא יתקיים במגרש אלא בחדר הווידאו, שם חיכה להם יודוקה. יודוקה הקרין להם 75 סרטונים ממשחקי הכדורסל האחרונים בהם הפסידו. לפי עדויות של אנשים במערכת, הוא היה "חסר רחמים" במפגש המיוחד הזה. "הראיתי לשחקנים וידאו עם 75 פעולות, כולן אחרות ומקטגוריות שונות" סיפר יודוקה. "שימוש לא נכון בגוף, אי הנעת כדור ועוד. והכל מחמשת המשחקים האחרונים. עברנו טעות-טעות והראנו לשחקנים מה הטעויות שעשו על המגרש".
במשחק כדורסל עושים הרבה טעויות. אפשר לקבל את זה - המשחק מהיר, היריבים מולך יודעים לשחק. אבל יש טעויות שקשורות בגישה ומנטליות לא נכונה - ואלו טעויות שיודוקה פשוט לא היה מוכן לקבל. הוא הראה לג'ייסון טייטום מתי בדיוק הוא צריך להפסיק לכדרר ולהתחיל למסור, הוא הראה לג'יילן בראון איך בדיוק צריך לסגור נכון לריבאונד ומתי להימנע מכדרור, הוא דרש ממרקוס סמארט לחשוב עוד שנייה לפני כל מסירה או זריקה והראה לו טעויות שביצע. כל שחקן ושחקן זכה לביקורת ממוקדת - כולל דרכים לתיקון.
"זה היה אימון בו אסור היה לרכך את הביקורת", אמר יודוקה. "זה היה הכל. מזה שעושים מאיתנו צחוק, דרך ההגנה במשחק המעבר ועד ההתקפה הגרועה. היינו באימון הזה במשך נצח. השחקנים לא הגיבו בצורה גרועה כי כולם ידעו שלא שיחקנו טוב במשחקים האחרונים שמהם הבאתי את הסרטונים. תקפתי את הבחורים וראיתי את השינוי", הוסיף. "אימה הוא מאמן שיגיד לך בדיוק מה אתה עושה לא בסדר ומה צריך לתקן", סיכם טייטום. "הוא לא ירכך את האמת עבורך".
יודוקה היה שחקן NBA קשוח אך בינוני, בטח לא מוכשר כמו חניכיו בבוסטון. הוא הגיע לבוסטון חסר ניסיון כמאמן ראשי, אך עם הרבה מאוד הבנה וניסיון בכדורסל אחרי שנים כעוזר מאמן של גרג פופוביץ' וכעוזר מאמן בפילדלפיה וברוקלין. הוא גדל בפורטלנד, במשחקים נגד חברי כנופיות מקומיות, והיה ידוע כמי שלא מפחד להיות השחקן הכי קשוח על המגרש. הוא יותר חכם, יותר קשוח ומבין טוב יותר את המשחק מחניכיו.

רק להבין כדורסל זה לא מספיק

סרטון הטעויות הוא מקרה קלאסי של Illusion of explanatory depth, או בקיצור - IOED. מדובר בהטיה קוגניטיבית של אנשים שחושבים שהם מבינים נושא מסוים לעומק, עד שהם מתבקשים להסביר אותו. את המונח הגו שני חוקרים מאוניברסיטת ייל, לאוניד רוזנבלייט ופרנק קייל, שהסבירו: "יש לבני אדם נטייה לטעות בין היכרות עם סיטואציה להבנת סיטואציה ולאיך שמשהו עובד". החוקרים ביקשו מסטודנטים לדרג את הידע שלהם בתחומים שונים מהיום-יום שלהם. לאחר מכן, הם התבקשו להסביר את המכניזם של דברים מחיי היום-יום שלהם. היה פער עצום בין מה שהסטודנטים חשבו שהם יודעים למה שהם יודעים באמת. בפער הזה עושים טעויות.
3 צפייה בגלריה
אימה אודוקה ג'ייסון טייטום בוסטון סלטטיקס
אימה אודוקה ג'ייסון טייטום בוסטון סלטטיקס
אימה יודוקה עם ג'ייסון טייטום. הראה לו מתי בדיוק הוא צריך להפסיק לכדרר ולהתחיל למסור
(צילום: רויטרס)
שחקני בוסטון מבינים כדורסל, אין ספק. אבל ייתכן שהם שכחו הרבה דברים או שלא היו מודעים לאופן שבו הם יכולים למקסם את היכולות שלהם. יודוקה הסביר להם את המכניקה של איך לנצח משחקים - ומאז זה בעיקר מה שהם עושים.
אגב, יודוקה עצמו דורש מהשחקנים להסביר לו איפה הוא טועה. "אחד מהדברים שהנחלתי השנה זה פגישה רק של השחקנים מדי חודש. קודם כל, כדי שלא תהיה לפגישה הזו קונוטציה שלילית ושל משבר. אנחנו ניתן להם את המספרים ואת הדגשים שלנו מהחודש האחרון ואז הם ישבו וידברו על זה. אחרי הפגישה הם יבואו אלינו ונשאל 'אוקיי, חבר'ה, מה יש לכם עבורנו?'". לפי יודוקה, זה משפר אותו כמאמן. "אני חושב שזה מקדם מנהיגות ומחזק את התקשורת בין השחקנים", הוסיף יודוקה.
מאז אותו סרטון טעויות, בוסטון סלטיקס היא - סטטיסטית - הקבוצה הכי טובה ב-NBA. יש לה את ההגנה הכי טובה ואחת מההתקפות הכי טובות. אמש, היא עלתה לגמר המזרח אחרי ניצחון על האלופה מילווקי באקס. בוסטון נפלה לפיגור בסדרה מול הבאקס שלוש פעמים - לפחות פעמיים בגלל שלא הצליחה לסיים משחקים - אבל למשחק הבא תמיד הגיעה מוכנה יותר מהיריבה. אחרי שנפלו לפיגור 3-2 בעקבות רבע אחרון עמוס טעויות, נראה היה שהם יודחו. 82% מהקבוצות שמפסידות במשחק מספר 5 בסדרה של הטוב מ-7, מודחות - בטח אם הפסידו בבית. אבל בוסטון הציגה שני משחקים כמעט מושלמים מול הבאקס, הראתה קשיחות וחוסן מנטלי וניצחה כנגד הסיכויים. בקיצור - זה טוב להבין עד כמה אתה לא מבין.

הטעות של הפיניקס: אסור לזלזל בלוקה דונצ'יץ'

אמש הוביל לוקה דונצ'יץ' את דאלאס מאבריקס לניצחון היסטורי במשחק מספר 7 נגד הקבוצה עם המאזן הכי טוב בליגה, פיניקס סאנס. הפיינליסטית של העונה שעברה פשוט נראתה חסרת אונים מול דונצ'יץ'. הסאנס ספגו הפסד עצום: באיזשהו שלב ההפרש עמד על 46 - ההפרש הגדול ביותר במשחק שבע מאז 1948(!).
3 צפייה בגלריה
לוקה דונצ'יץ' דאלאס מאבריקס NBA
לוקה דונצ'יץ' דאלאס מאבריקס NBA
לוקה דונצ'יץ' במשחק נגד הפיניקס, אמש. נתונים היסטוריים
(צילום: Getty Images/AFP)
לוקה, כמובן, היה מרהיב, אבל גם ספנסר דינווידי הראה יכולות על עם 30 נקוקות. המאבריקס ניצחו כל משחק בפלייאוף הזה בו שחקן שאינו לוקה דונצ'יץ' קלע 25 נקודות, מה שאומר שלוקה יכול לנצח משחקים כמעט לבדו, אבל כשעוד מישהו מצטיין איתו - הקבוצה שלו יכולה לעשות היסטוריה.
במהלך הסדרה היו לא מעט הכפשות כלפי לוקה, בעיקר מהצד של שחקני פיניקס. הם אפילו קראו לו "רך" ו"פוסי". זו היתה טעות קולוסאלית - השחקן, שבגיל 17 כבר הוביל את ריאל מדריד לזכייה בתארים, פשוט פירק את הסאנס. לוקה סיים את הסדרה, מול הקבוצה הכי טובה העונה ב-NBA, עם ממוצעים של 32.6 נקודות, 9.8 ריבאונדים ו-7 אסיסטים. פשוט נתונים היסטוריים.
יריבו הגדול, ומי שלעג יותר מכולם, היה דווין בוקר. מאז שסרטון שלו לועג ללוקה התפרסם (אחרי משחק 5 - בו פיניקס ניצחה), הסלובני קלע 68 נקודות. בוקר רק 30. לפנות בוקר, כאמור, הוא הודח בבושת פנים עם 11 נקודות ב-21% מהשדה.
הקריסה של הסאנס היא גם הנפילה של כריס פול. פול רשם בחמשת המשחקים האחרונים בפלייאוף 27 אסיסטים, 22 איבודים, 20 פאולים ו-17 סלי שדה. את המשחק הלילה סיים עם 39- במדד -/+ (הכי גרוע בקריירה שלו). זה הפסד רביעי רצוף שלו בסדרה שמגיעה ל-7 משחקים. נראה שהקריסה הזו היא מתחום הפסיכולוגיה - לא הכדורסל.
פול, השחקן שאיבד הכי הרבה פעמים (5) הובלה של 2-0 בסדרת פלייאוף, הפסיד ב-4 משחקי ה-7 האחרונים שלו. בגיל 37, לא נראה שתהיה לו עוד הזדמנות לזכות באליפות. ואולי זה ההסבר לקריסה המנטלית - קשה מאוד להתמודד עם הגאונות של לוקה כשהלחץ עליך כל כך גדול - וההיסטוריה שלך כקורס ברגעי האמת כל כך ארוכה.