סגור

מדהים: מדליית זהב ושיא עולם למארק מליאר במשחקים הפראלימפיים

הישג ענק: השחיין הישראלי שבר את שיא העולם עם 2:29.01 דקות בגמר 200 מטרים מעורב אישי. מליאר פיגר ב-150 המטרים הראשונים, אבל אז האיץ, השאיר את המתחרים שלו מאחור - והביא לישראל מדלייה מוזהבת שנייה במשחקים אחרי איאד שלבי

נבחרת ישראל בשחייה למשחקים הפראלימפיים היא אחת האיכותיות בעולם - וזו לא הגזמה. אחרי הזהב של איאד שלבי ביום הפתיחה, מארק מליאר המשיך היום (שישי) במומנטום. מליאר זכה גם כן במדליית זהב - במשחה ל-200 מערב אישי בדרגת נכות SM7.
מליאר פיגר ב-150 המטרים הראשונים, אבל אז נתן גז והשאיר אבק למתחרים שלו. הוא סיים את המשחה עם שיא עולם חדש ומטורף - 2:29.01 דקות. הוא שבר את שיא העולם אותו החזיק האוקראיני יבגני בודייקו שנפסל במוקדמות ועמד על 2:30.72 דקות, כאשר במדליית הכסף הסתפק אוקראיני אחר, אנדרי טורסוב עם 2:29.99 דקות ושלישי דורג הקולומביאני דניאל קרלוס סרנו עם 2:31.58 דקות.

2 צפייה בגלריה
מארק מליאר מדליית זהב שיא עולם שחייה 200 מעורב אישי משחקים פראלימפיים טוקיו 2020
מארק מליאר מדליית זהב שיא עולם שחייה 200 מעורב אישי משחקים פראלימפיים טוקיו 2020
מליאר לאחר הניצחון
(צילום: רויטרס)

מליאר לא סיים את התחרות - יש לו עוד ארבעה משחים להתחרות בהם והוא יוכל להביא מדליות נוספות. עבור מדליית הזהב מליאר יזכה למענק כספי ממשרד התרבות והספורט על סך של חצי מיליון שקלים.

ראש הממשלה בנט: "מארק ואיאד - אלופי העולם שלנו!"

ראש הממשלה נפתלי בנט צייץ לאחד הזכייה של מליאר: "מארק מליאר ואיאד שלבי - אלופי העולם שלנו! בשם מדינת ישראל כולה אני מברך אתכם על הישג אדיר ושתי מדליות זהב, ועל שבירת שיא עולמי (!) של מליאר. הנבחרת הפראלימפית - אתם הנבחרת הכי מרגשת ומעוררת השראה בעולם, ההישגים הנפלאים שלכם הם רק בונוס".
נשיא המדינה יצחק הרצוג אף ערך שיחה עם מליאר: "מארק, זה כל כך מרגש. שום דבר לא יכול לעצור אותך. גם מדליית זהב וגם שיא עולם כחול-לבן. מאחל לאחיך וגם למאמן שלך יעקב ביננסון מדליות בהמשך המשחקים. כל הכבוד!"
2 צפייה בגלריה
מארק מליאר מדליית זהב שיא עולם שחייה 200 מעורב אישי משחקים פראלימפיים טוקיו 2020
מארק מליאר מדליית זהב שיא עולם שחייה 200 מעורב אישי משחקים פראלימפיים טוקיו 2020
מאק מליאר עם הפודיום עם מדליית הזהב
(צילום: רויטרס)

רו״ח אהוד רצאבי, יו״ר עמותת איל״ן: "מארק הוכיח שוב שהוא אלוף עולם. הוא דוגמא ומופת לנחישות ומצויינות. מארק הביא לנו הישג אדיר עבורו, עבור משפחתו, לעמותת איל״ן ולמדינת ישראל. אנו גאים בו ואוהבים אותו מאוד״.
שר התרבות והספורט, חילי טרופר, בירך: "שיא עולמי אדיר למארק מליאר. מארק זכה במדליית זהב אדירה עם משחה מדהים וממלא שוב את כולנו בתחושת גאווה גדולה. עוד מדליית זהב לישראל ועוד ניצחון של כישרון ייחודי ורוח גדולה".

השנתיים המופלאות של מליאר

בשנתיים האחרונות הפך מליאר לחוד החנית של נבחרת השחייה הפראלימפית המעולה של ישראל, ופרץ קדימה בעוצמה בזירה העולמית. מליאר, השוחה בדרגת הנכות S7 זכה בשתי מדליות ארד עוד באליפות העולם ב-‭,2017‬ אבל לזו שנערכה ב-2019‬ כבר הגיע בגרסה משודרגת.
הוא התמקד בשני המשחים החזקים שלו, זכה בכסף ב-‭200‬ מטר מעורב, ואז שרף את הבריכה עם זהב ושיא עולם ב-‭400‬ חופשי שמחזיק עד היום 4:33.64 דקות. שנה לפני כן קבע את שיא העולם ב-‭800‬ חופשי, 9:44.19 דקות, ובעבר החזיק בשיא גם ב־‭.1,500‬ כדי להראות את הגיוון, באליפות אירופה האחרונה הוא ניצח ב-‭100‬ גב.
למארק יש נשק סודי מיוחד שעוזר לו לאורך כל הדרך בנבחרת - הרי מעט מאוד ספורטאים אולימפיים יכולים להגיד שנסעו למשחקים עם האח התאום. אריאל (אריק) מליאר גם הוא חלק מהנבחרת בת שמונת השחיינים שמתחרה בטוקיו. התאומים מקריית-מוצקין נולדו וחיים עם שיתוק מוחין, שמתבטא בעיקר בקושי קל בהליכה הבולט יותר אצל אריק.