$
עסקי ספורט

רוסיה לא תוכל להשתמש בשמה, דגלה והמנונה בשתי האולימפיאדות הקרובות

בית המשפט לבוררות בספורט, ה-CAS, קבע עוד כי המדינה לא תוכל להתמודד על אירוח אירועי ספורט גדולים במשך שנתיים; השם "רוסיה" יוכל להתנוסס על מדי ספורטאים באם המילים "ספורטאי נייטרלי" או "קבוצה נייטרלית" יופיעו עליהם באותה בולטות. הסנקציות האמורות נקבעו לאחר שרשויות המדינה הרוסית הואשמו בכך שחיבלו במסד מידע של המעבדות שבדקו שימוש בסמים של הספורטאים במוסקבה

שירות כלכליסט 18:4317.12.20

על רוסיה נאסר היום (ה') להשתמש בשמה, דגלה והמנונה בשתי האולימפיאדות הקרובות, ובכל תחרות עולמית שתתקיים בשנתיים הקרובות. בית המשפט לבוררות בספורט (CAS) קבע גם כי רוסיה לא תוכל להתמודד על אירוח אירועי ספורט גדולים במשך שנתיים. אתלטים וקבוצות רוסיות עדיין יוכלו להתחרות באולימפיאדת טוקיו בשנה הבאה ובמשחקי החורף 2022 שיערכו בבייג'ינג, וכן באליפויות עולם, כולל המונדיאל שייערך בקטאר ב-2022, אם לא יימצא שהשתמשו בסמים.

 

 צילום: גטי אימג'ס

 

העונשים הללו פחותים מהאיסור בן ארבע השנים שסוכנות המלחמה בסמים העולמית (WADA) הציעה. ניצחון קטן לרוסיה נרשם בכך שתתאפשר הופעת שם הנבחרת שלה באירועים גדולים: השם "רוסיה" יוכל להתנוסס על מדים באם המילים "ספורטאי נייטרלי" או "קבוצה נייטרלית" יופיעו באותה בולטות, כך פסק בית המשפט. ועדיין, השופטים הטילו את העונשים הכבדים ביותר על רוסיה מאז פורסמו ההאשמות על שימוש בסמים וטיוח בגיבוי המדינה אחרי המשחקים האולימפיים שנערכו בסוצ'י ב-2014.

 

התיק התמקד בהאשמות לפיהן רשויות המדינה הרוסית חיבלו במסד מידע של המעבדות שבדקו את הספורטאים במוסקבה, לפני שהעבירו אותו לחוקרים בשנה שעברה. המידע הכיל כנראה ראיות שהיו מאפשרות להעמיד את רוסיה לדין בעוון שימוש ספורטאיה בסמים. התהליך של CAS התנהל רשמית בין WADA והסוכנות הרוסית למלחמה בסמים, הידועה כ"רוסאדה", שנמצא כי עברה על החוק בשנה שעברה – פסיקה ששלושת שופטי CAS הותירו על כנה. על רוסאדה הוטל גם לשלם 1.27 מיליון דולר ל-WADA.

 

בחודש שעבר נערך בעיר לוזאן שימוע בן ארבעה ימים, בו לקחו חלק ספורטאים רוסים ועורכי דינם כצד שלישי, וטענו שהם לא צריכים להיענש על ההתנהלות הפסולה של פקידי המדינה שאינם קשורים לספורט. העברת מסד המידע ל-WADA עד דצמבר 2018 היתה תנאי מפתח שהוצב בפני רוסאדה, שהוקמה מחדש שלושה חודשים קודם לכן, לאחר שהרחקה קודמת מקהילת המלחמה בסמים הבינלאומית בוטלה. חוקרי WADA במוסקבה השיגו לבסוף את המידע באיחור של חודש, לאחר שתיעוד של בדיקות סמים ומיילים נמחק או שונה.

x