$
מט"ח וסחורות

דיווח: אופ"ק ורוסיה נוטים להאריך את קיצוצי תפוקת הנפט

לפי וול סטריט ג'ורנל, חברות אופ"ק+ צפויות להסכים השבוע על הארכת הקיצוצים בחודשיים-שלושה; עם זאת, העלייה שנרשמה לאחרונה במחירים עשויה לחזק דרישה של מדינות מסוימות להגדיל את התפוקה מחדש

שירות כלכליסט 14:2528.11.20

אופ"ק ושותפותיה בראשות רוסיה (אופ"ק+) נוטים לטובת הארכת קיצוצי תפוקת הנפט למשך חודשיים או שלושה נוספים, כך על פי גורמים המקורבים לדיונים בנושא המתוכננים השבוע.

 

 

 

העסקה בעניין טרם נחתמה, ונושאים הקשורים לעמידתן בעבר של מספר מדינות בהחלטות עדיין עשויים למנוע הגעה להבנות.

 

בית זיקוק באיחוד האמירויות בית זיקוק באיחוד האמירויות צילום: ADNOC

 

 

מחירי הנפט שעלו לאחרונה משנים גם את דינמיקת השוק, לדברי הגורמים המצוטטים בדיווח, ונותנים לכמה מדינות יותר תוקף בבואן לדרוש הגדלה מחודשת של התפוקה.

 

ארגון המדינות יצואניות הנפט (אופ"ק) אמור להיפגש ביום שני כדי להתוות את אסטרטגיית התפוקה שלו לחודשים הקרובים, ואז הוא יפנה לדון בנושא עם מספר מדינות לא חברות בראשות רוסיה יום לאחר מכן.

 

שתי הקבוצות, המכונות אופ"ק+, נכנסו למלחמת מחירים קצרת מועד בתחילת השנה, אך מאז שיתפו פעולה כדי לרסן את התפוקה ולהעלות את המחירים, לאחר שהמגפה הביאה לסגירת חלקים גדולים מהכלכלה הגלובלית, מה שהקטין את הביקוש.

 

באפריל הסכימו מדינות אופ"ק+ לצמצם את התפוקה העולמית ב-9.7 מיליון חביות ביום. על פי ההסכמה, על היצרנים היה להעלות שוב את התפוקה בצורה הדרגתית, בקפיצות של שתי מיליון חביות ליום, מדי שישה חודשים, בהנחה ששיא המגפה יהיה מאחוריהם בסוף השנה הנוכחית. בקיץ בוצעה ההעלאה הראשונה בתפוקה. המנהיגה בפועל של אופ"ק, סעודיה, שקלה אמנם בחודשים האחרונים להשהות את העלאת התפוקה הבאה, של שתי מיליון חביות ליום, שאמורה להתרחש בינואר, אך מחירי הנפט מראים התאוששות בזמן האחרון והוא נסחר כעת בכ-50 דולר לחבית - עלייה של 25% בחודש האחרון.

 

הביקושים בסין ובאסיה התאושש באופן ניכר על רקע הירידה במספר הנדבקים שם, והחדשות האחרונות על מספר חיסונים שהוכחו כיעילים ובטוחים לשימוש עזרו גם הן לעליית הביקוש - ואיתו המחירים.

x