$
ספורט עולמי

הצעד הנכון מוגש לכם בחסות אנטואן גריזמן

כוכב נבחרת צרפת וברצלונה הודיע שהוא מסיים את חוזה החסות שלו עם יצרנית הסלולריים הסינית, וואווי, בגלל המעורבות של החברה בדיכוי ומאסר של בני המיעוט אויגורים. קשה לאמוד את הנזק שגריזמן גרם לוואווי, אבל אין ספק שהוא עשוי להיות גדול במיוחד - אם כוכבי קולנוע וספורט נוספים יסרבו להשתתף בפרסומות של חברה שעובדת עם המשטר הסיני

אוריאל דסקל 20:0115.12.20

אנטואן גריזמן הוא אוהד כדורסל גדול. הוא הולך למשחקים של קבוצת הכדורסל של ברצלונה, מנסה לנצל פגרות כדי לתפוס משחקים בארה"ב ועוקב אחרי המתרחש ב-NBA. מלבד כמות אדירה של גופיות ומזכרות שיש לו, הוא גם מעריץ את לברון ג'יימס ואף הקדיש לו את שער הבכורה שלו בבארסה עם חגיגה (בסיוע אביב שושן, איש המדיה החברתית של בארסה) שמחקה את "פיזור הטלק", שלברון היה עושה לפני משחק בקליבלנד ומיאמי. לברון אף צייץ על החגיגה ושיבח את גריזמן.

 

ואולם מתברר שבניגוד לחבריו וגיבוריו ב-NBA, גריזמן החליט לנקוט עמדה מוסרית נגד הפעולה של הממשל הסיני נגד בני מיעוטים והדמוקרטיה. והוא עושה את זה למרות שזה עשוי לפגוע בו בכיס.

 

כוכב נבחרת צרפת וברצלונה הודיע שהוא מסיים את חוזה החסות שלו עם יצרנית הסלולריים הסינית וואווי, בגלל המעורבות של החברה בדיכוי ומאסר של בני המיעוט האויגורים.

 

גריזמן עושה את זה לאחר שחברת האבטחה האמריקאית IPVM גילתה בשבוע שעבר שוואווי סייעה בפיתוח תוכנת זיהוי פנים של אויגורים. "בגלל החשדות הכבדים שוואווי סייעה בפיתוח תוכנה לזיהוי אויגורים דרך תוכנית זיהוי פנים, אני מסיים מיידית את השותפות שלי עם החברה" כתב גריזמן בחשבון האינסטגרם שלו. "אני רוצה להזמין את וואווי לא רק להכחיש את ההאשמות הללו אלא גם לגנות את המעצרים ההמונים (של האויגורים) ולהשתמש בהשפעה שלה כדי לתרום לכיבוד זכויות הנשים והגברים בכל החברה".

 

עמדה כזו תמנע מגריזמן קבלת כל חסות מסין, וגם תסכל את האפשרות להצטרף לקבוצה סינית או אפילו לבקר במדינה כשחקן ברצלונה. הממשל הסיני סופג ביקורת גלובלית בגלל המדיניות הגזענית והאיסלמופובית במחוז שינג'יאנג. סין מכחישה את הדברים אך אי אפשר להכחיש את התמונות והצילומים וגם העדויות מבתי הכלא ו"מחנות חינוך מחדש" שיש בהם בעיקר מוסלמים.

 

 

 

גריזמן, שהיה כוכב הקמפיין של וואווי בצרפת, נקט עמדה על נושא שכוכבי ה-NBA שהוא מעריץ התרחקו ממנו. בוואווי "הביעו עצב" מעזיבתו של הצרפתי בן ה-29.

 

 

גריזמן גריזמן צילום: AP

 

הכדורגלן הכניס בשנה שעברה כ-5-6 מיליון יורו מחסויות (בערך 20% מההכנסות שלו) כשהרוב הגיעו מפומה ומוואווי. הוא זכה לחסות גם מג'ילט והד אנד שולדרס אבל סביר להניח שלפחות 20% מההכנסות המסחריות קשורות בהסכם עם וואווי.

 

 

קשה יותר לאמוד את הנזק שגריזמן עשה לוואווי אבל אין ספק שנעשה כזה ואולי עוד נזק כזה יעשה כאשר כוכבי קולנוע וספורט מערביים אחרים יסרבו להשתתף בפרסום של חברה שעובדת עם המשטר הסיני.

 

ה-NBA ספג מכה משמעותית מניתוק קשר חלקי של הסינים והחברות הסיניות בעקבות ציוץ של דריל מורי, הג'רנל מנג'ר של יוסטון רוקטס לשעבר, שהביע תמיכה במפגינים בהונג קונג. לא נראה שיהיו חברות מערביות ממדינות דמוקרטיות שימלאו את הוואקום הפיננסי שהותירה הנטישה הסינית.

 

גריזמן בפרסומת לוואווי גריזמן בפרסומת לוואווי צילום: youtube

 

אז האם כוכבים אחר ילכו אחרי גריזמן? האם יותר ספורטאים יעשו מה שגריזמן עשה ויקבלו החלטה מוסרית שבהכרח תפגע בהכנסות שלהם? זה כנראה תלוי בחברות אחרות - מערביות ממדינות דמוקרטיות שימלאו את "הוואקום הפיננסי" - וגם לא מעט בקבוצות שלהם.

 

בשנה שעברה, מסוט אוזיל - כדורגלן ארסנל - מתח אף הוא ביקורת על המדיניות של סין בקשר לאויגורים, אך דבריו היו הרבה יותר כלליים ולא קשורים ספציפית לחברה שמנסה למכור את עצמה באירופה ובמערב. ארסנל התנערה מעמדותיו של הפליימייקר הגרמני וביקשה שלא לערבב פוליטיקה וספורט - עמדה פחדנית.

 

אוזיל, אולי באופן מוצדק, רמז שהדברים שלו נגד הסינים גרמו לארסנל לספסל אותו בגלל חשש של המועדון מאובדן הכנסות מסין. האם גריזמן ימצא את עצמו מחוץ לברצלונה בגלל השפעה סינית? זו שאלה גדולה. לבארסה יש הסכמי חסות עם חברות סינית והמזרח הרחוק תמיד מעניין אותה בכל הקשור לכמות האדירה של אוהדים פוטנציאלים שם.

 

גריזמן הראה אומץ אדיר ועמדה מוסרית נדירה בכדורגל. זה תלוי בשאר אם העמדה שלו תתפוס ותוביל לשינוי.
x