$
ספורט ישראלי

ברק בכר יצליח במכבי חיפה: אם תעמוד חזית מאוחדת מאחוריו

ברק בכר הוא המאמן הכי נכון למכבי חיפה. הוא המאמן הכי נכון לקבוצה ישראלית שרוצה להתמודד נגד המשאבים והיכולות של מכבי תל אביב. הוא הוכיח זאת. אבל בשביל שיצליח הוא חייב שהמועדון יתן לו את המנדט והתמיכה המלאה לטווח הארוך

אוריאל דסקל 12:1408.07.20
אחרי שהוביל את הפועל באר שבע לשלוש אליפויות היסטוריות ורשם ריצות היסטוריות לא פחות באירופה, ברק בכר מגיע לקבוצה שתמיד רצה לאמן: מכבי חיפה.

 

בכר, המאמן הישראלי הטוב ביותר מבחינת אחוזי הצלחה וביחס בין משחקים לתארים, יגיע למכבי חיפה עם מנדט לשנות ולהשפיע על קבוצה, שהתקשתה לעמוד בסטנדרטים המקצועיים שמכבי תל אביב הציבה בשנים האחרונות.

 

על יכולות האימון וההנהגה של בכר כמעט ואין עוררין - אפילו עונה פחות טובה בהפועל באר שבע לא יכולה לקחת ממנו את הישגיו. אולם, יש לא מעט תהיות לגבי הסיטואציה שהוא נכנס אליה בכרמל. ונסביר אותה דרך סיפורו של ירדן שועה.

 

ברק בכר. המאמן הישראלי הטוב ביותר מבחינת אחוזי הצלחה ברק בכר. המאמן הישראלי הטוב ביותר מבחינת אחוזי הצלחה צילום: ראובן שוורץ
ירדן שועה, חלוץ בן 21, הגיע למכבי חיפה בתחילת 2019. למרות שסיפק רק חצי עונה מצוינת והיה בעל עבר בעייתי וידוע במחלקת הנוער של מכבי תל אביב, מכבי חיפה שילמה כ-1.4 מיליון יורו על 60% מכרטיס השחקן שלו. זה שווה ערך ל-10% מההכנסות הטבעיות שלה.

 

מדובר על רכש משמעותי שהתגלה מהר מאוד - הפתעה-הפתעה - כבעייתי.

 

אין ספק שהעונה הראשונה של שועה במכבי חיפה היא כישלון מוחלט. שועה - שוב, כמה מפתיע - עשה שרשרת של עבירות משמעת ולא משנה כמה המאמן, מרקו בלבול, ניסה להציב גבולות ומול כמה ועדות משמעת פנימיות עמד - שום דבר לא עזר. הילד פשוט לא התיישר.

 

בבני יהודה לירדן שועה כמעט ולא היו בעיות משמעת - מה שאיפשר לו להציג את היכולות שלו. איך זה קרה? לפי מה שאומרים במועדון התל אביבי זה קרה בזכות העובדה שהמאמן דאז יוסי אבוקסיס, והבעלים ברק אברמוב, בעצם כל מי שמקבל החלטות בבני יהודה, הציגו חזית אחידה מול שועה. הובהר לו שאם הוא יעשה שטויות הוא יעוף על טיל מהקבוצה והקריירה שלו תגמר. ככה פשוט.

 

אגב, היו הרבה סיפורים כאלה בכדורגל העולמי. רובין ואן פרסי, למשל, אומר שרק שיחה קשה עם ארסן ונגר - בה נאמר לו במפורש שהוא צריך לקבל החלטה אם הוא רוצה להיות כדורגלן מקצועי או לא - שינתה את תפיסתו וגורלו.

 

במכבי חיפה - בגלל ששועה על שכר הרבה יותר גבוה מאשר היה בבני יהודה וגם מייצג השקעה גבוהה הרבה יותר של הבעלים - החזית האחידה מולו לא התגבשה סביב המאמן. בלבול היה שכיר שמתמודד מול שכיר אחר.

 

ירדן שועה במכבי חיפה. רכש משמעותי ובעייתי ירדן שועה במכבי חיפה. רכש משמעותי ובעייתי צילום: עוז מועלם

מעמד של מאמן זה לא עניין של אגו. זה כלי עבודה. אם השחקנים יודעים שהמאמן בטוח בעבודה שלו ויכול לקבל החלטות שישפיעו עליהם לטווח הארוך - הם יתנהגו אחרת מאשר אם הם ידעו שמחר בבוקר הוא עוזב.

 

כששחקנים יודעים שהבוס הגדול תמיד יעדיף את החלוץ הצעיר והמוכשר שיכול להימכר ב-5 מיליון שקל על פני מאמן, זה הולך להשפיע על התנהגותם. זה ישפיע על המשמעת שלהם ועל איך שהם משחקים. זה רק טבעי.

 

ההתנהלות של מכבי חיפה מול שועה מאפיינת אותה בשנים האחרונות. אין חזית אחידה. אין הנהלה ואנשי מקצוע מול השחקנים. ההתנהלות הזו נהפכה לחלק מהדי.אנ.איי של המועדון.

 

סביב יעקב שחר יש אנשים ומקורבים שלכל אחד יש דעות שונות והבנות שונות לגבי הכדורגל וניהול הקבוצה - וזה לגיטימי לחלוטין. אבל בסופו של דבר אסור שהמאמן לא יהיה חוד החנית של החזית המאוחדת של המועדון. לא סתם אנשי מקצוע אירופאים שעזבו את המועדון רמזו - וגם אמרו מפורשות - שיש בעיה אסטרטגית עם הדרך בה שחר מבזר סמכויות.

 

ברק בכר הוא המאמן הכי נכון למכבי חיפה. הוא המאמן הכי נכון לקבוצה ישראלית שרוצה להתמודד נגד המשאבים והיכולות של מכבי תל אביב. הוא הוכיח זאת. אבל בשביל שיצליח הוא חייב שהמועדון יתן לו את המנדט והתמיכה המלאה לטווח הארוך.

 

הוא חייב חזית מאוחדת מאחוריו.

 

x