$
ספורט ישראלי

מכבי תל אביב מציגה: אלופה צהובה-אפורה ומאוד יעילה

הקבוצה זכתה באליפות שנייה ברציפות בלי דרמות גדולות מדי על הדשא ובלי יותר מדי גינוני כוכבים. זה קרה בעיקר בזכות ההגנה הכי טובה באירופה (מבחינה סטטיסטית)

אוריאל דסקל 09:0828.06.20
מכבי תל אביב ספגה העונה רק 8 שערים.

 

0.25 שערים למשחק.

 

הנתונים הללו הופכים אותה להגנה הכי טובה מבין כל הקבוצות בליגות הראשונות באירופה.

 

 

 

סלביה פראג ספגה 0.33 שערים למשחק והיא במקום השני באירופה בקטגוריה הזו.

 

חגיגות האליפות של מכבי תל אביב חגיגות האליפות של מכבי תל אביב צילום: עוז מועלם

 

זה לא מקרי, כן? מכבי ת"א אפשרה העונה רק 2.3 בעיטות לשערה למשחק בממוצע. בכל אירופה יש רק שתי קבוצות שאפשרו פחות בעיטות לשערן העונה.

 

אם מכבי תל אביב הצליחה להשיג שלוש מחמש האליפויות בעשור האחרון הרבה בזכות העובדה ששיחק אצלה כובש השערים הישראלי הטוב בדורו (ערן זהבי), אז בשתי העונות האחרונות מכבי תל אביב זכתה באליפות בזכות העובדה שהיתה הקבוצה המאוזנת ביותר בישראל.

 

כאמור, במטריקות ההגנתיות מדובר בקבוצה ההגנתית הטובה באירופה. ובכל המטריקות ההתקפיות (מסירות בשליש האחרון, בעיטות למסגרת והחזקת כדור) מכבי תל אביב נמצאת במקום השני בליגת העל - מאחורי מכבי חיפה, היריבה היחידה שהתקרבה למקום הראשון העונה.

 

העניין הוא שמכבי חיפה לא בטופ האירופי באף קטגוריה. יש לה התקפה נחמדה, שכבשה, בסך הכל, שישה שערים יותר מההתקפה של מכבי תל אביב. מכבי חיפה כבשה שני שערים למשחק, מכבי תל אביב 1.84 שערים למשחק. לא הבדל דרמטי בכלל. ובמטריקה החשובה ביותר, נקודות למשחק, מכבי תל אביב השיגה כמעט 0.5 נקודה יותר למשחק מאשר מכבי חיפה. זה דרמטי.

 

מכבי תל אביב לא היתה צריכה לצאת למסיבות שערים. ההגנה המלוטשת שלה הפכה כל שער ליותר משמעותי. והקבוצה, כבר שנתיים ברציפות, זוכה באליפות ללא הפסד (עד הבטחת האליפות).

 

 

 צילום: עוז מועלם

 

כתם על עונה

העונה היתה תצוגת תכלית ליעילות המכביסטית, שלא נעלמה גם אחרי פגרת הקורונה. "הכוכבית" על העונה של מכבי תל אביב לא קשורה לכך שהליגה חלשה או לקמפיין האירופי הגרוע שלה. הכוכבת שם בעיקר בגלל שני שחקניה שגררו את תדמיתם ותדמית המועדון - והכדורגל הישראלי כולו - בבוץ פרשת הניצול מיני של הקטינות.

 

 

פרשת ניצול הקטינות הוא כתם על מועדון מכבי תל אביב פרשת ניצול הקטינות הוא כתם על מועדון מכבי תל אביב צילום: אורן אהרוני

 

אולי זה מפתיע, ואולי לא כל כך, אבל השחקנים המדוברים הם גם שניים מהשחקנים "הכישרוניים" ביותר בקבוצה. אלו שאמורים להוסיף טאצ' מבריק והבזקי יצירתיות למכונה המשומנת בצהוב. עם זאת, גם לפני פרוץ הפרשה הם לא תמיד קיבלו דקות משחק והמאמן ולדימיר איביץ' לא בנה עליהם את הצלחתו. וטוב שכך מבחינת מכבי תל אביב.

 

אז על מי כן איביץ' בנה? תחזיקו חזק: על שחקני הגנה והקישור הגנתי: על דן גלזר, קשר הגנתי; ז'איר אמאדור, בלם; אנריק סאבוריט, מגן שמאלי; אנדרה ג'ראלדש, מגן ימני; ודניאל טננבאום - שוער. הם השחקנים ששיחקו הכי הרבה דקות העונה במכבי תל אביב. הם היו חומת הברזל שאי אפשר היה לשבור. החלוצים ושחקני ההתקפה היו פונקציונליים והוחלפו באופן תדיר. הם סיפקו לחץ, אנרגיות והברקות - כל אחד בתורו.

 

 

דניאל טננבאום. מזהים? דניאל טננבאום. מזהים? צילום: עוז מועלם

 

גלזר, הישראלי הבולט במכבי תל אביב, הוא כנראה "שחקן העונה" אבל דניאל טננבאום הוא כנראה סיפור העונה. מבין כל השוערים באירופה ששיחקו יותר מ-15 משחקי ליגה העונה, דניאל טננבאום - שגדל בברזיל - הוא השוער שספג הכי מעט שערים העונה (8). זה במספרים אבסולוטיים - בספיגות למשחק, כאמור, הוא השוער שספג הכי מעט באירופה.

 

טננבאום, שלזכותו נזקף שיא של 13 משחקים ללא שער חובה מפתיחת העונה (שיא עולמי), מסמל את מכבי תל אביב הנוכחית אפילו יותר מגלזר, שחקן הבית. הוא הגיע מ"שום מקום", הוא חסר גינונים של כוכב, לפי מה שמספרים עליו הוא עושה את העבודה שלו במעיין מקצועית אפרורית יעילה וגם אוהדי כדורגל ישראלי יתקשו לזהות אותו ברחוב.

 

למרות מה שמאמן מכבי חיפה, מרקו בלבול, אמר ("אנחנו משחקים את הכדורגל הכי טוב בישראל"), הקבוצה הזו של מכבי תל אביב - קצת אפרורית, חסרת כוכבים גדולים, מורכבת משחקנים לא ממש מוכרים - שיחקה את הכדורגל הכי מאוזן, יעיל ואיכותי בישראל.

 

כנראה רק כשמכבי חיפה תבקיע יותר שערים למשחק מאשר כל קבוצה אחרת באירופה, אז אולי יהיה לה מה למכור נגד מכבי תל אביב של איביץ'.

 

 

 

 

x