$
ספורט עולמי

מרקוס רשפורד הצליח להפוך החלטת ממשלה בבריטניה

חלוצה הצעיר של מנצ'סטר יונייטד תרם בתקופת הקורונה מיליוני ארוחות לילדים שלא הלכו לבית הספר, והביטחון התזונתי שלהם היה תלוי בארוחות שקיבלו במסגרות החינוך. לפני יומיים הוא שלח מכתב לממשלה הבריטית בו הוא מבקש שיעזרו להאכיל ילדים גם בחופשת הקיץ. היום הודיעה הממשלה שתהפוך את החלטה להפסיק את מפעל המזון ותממן ארוחות ל-200 אלף תלמידים בריטים

אוריאל דסקל 16:3816.06.20

מרקוס רשפורד, חלוצה הצעיר של מנצ'סטר יונייטד (בן 22), תרם בתקופת הקורונה מיליוני ארוחות לילדים שלא היו בבית ספר והביטחון התזונתי שלהם היה תלוי בארוחות שקיבלו במסגרות החינוך. לפני יומיים הוא שלח מכתב לממשלה הבריטית בו הוא מבקש שיעזרו להאכיל ילדים גם בחופשת הקיץ, והיום הודיעה הממשלה שתהפוך את החלטה להפסיק את מפעל המזון לילדים - ותממן ארוחות לכ-200 אלף תלמידים בריטים.

 

רשפורד, שבזמן הקורונה גייס תרומות של יותר מ-20 מיליון ליש"ט כדי לרכוש מזון ולהאכיל את ילדי בתי הספר באזור מנצ'סטר, התראיין ל-BBC כדי להסביר למה זה חשוב עבורו במיוחד. 

 

מרקוס רשפורד מרקוס רשפורד צילום: אי פי איי

 

"יש לזה חשיבות עצומה מבחינתי, כי מה שמשפחות עוברות עכשיו, אני גם עברתי. גם אני הייתי בתוך המערכת. וזה מאוד קשה למצוא דרך החוצה. ועכשיו כשאני בפוזיציה שאני נמצא בה כרגע, זה מאוד חשוב לי לעזור לאנשים שמתקשים. זו הסיבה לכך שכתבתי את המכתב. גם אם זה משתנה או לא, אני יודע שאני עשיתי את הדבר הנכון בלנסות לסייע להם.

 

"אמא שלי היתה אם חד הורית עם חמישה ילדים באותו הבית. נכסתי לתוכנית (באקדמיה של מנצ'סטר יונייטד) בגיל 11 ולא בגיל 12 (כמו אצל אחרים). היא נתנה לי את האפשרות להיות קרוב יותר למתחם האימונים ובית הספר. ואמא שלי עבדה קשה לגרום לזה לקרות. היא ידעה שזה הצעד שאני צריך לקחת. הייתי צריך לאכול את האוכל הנכון, הייתי צריך להיות קרוב לחברים שלי לקבוצה, לחברים שלי לבית ספר החדש. יונייטד איפשרה זאת. זה עזר לאמא שלי בסיטואציה שלה ועזר לי לצאת מהמצב שאנחנו היינו בו. תמיד יש אלמנט של הקרבה בניסיון להגיע לרמה הגבוהה ביותר - וזו ההקרבה שלנו".

 

רשפורד ממשיך: "אמא שלי היתה מגיעה לחנות של פאונד אחד - חנות בה הכל עולה פאונד אחד - והיתה קונה לנו יוגורטים שיספיקו לנו לכל השבוע. כל יום יוגורט אחד. היא עשתה את מה שהיתה יכולה לעשות בצורה הטובה ביותר ביחס לנסיבות אבל יש שם משפחות בחוץ שזה כמעט בלתי אפשרי עבורן, עם 4-5 ילדים, להשתלט על הסיטואציה. והכל קורה בזמן שילדים צריכים להתרכז בבית ספר וזה משוגע כשזה עדיין קורה. אנחנו ב-2020 ואני לא מאמין שזה צריך לקרות.

 

"45% מהאנשים במיעוטים אתניים חיים בעוני (בבריטניה, א.ד). אני הייתי קרוב מאוד להיות אחד מה-45% הללו. אני מבין שזה היה יכול ללכת לכל כיוון מבחינתי. אני מרגיש בר מזל שזה הלך לכיוון הנכון עבורי אבל זה לא גורם לי לשכוח מה קרה בעבר. אז אני רוצה לעזור לאנשים כמה שאני יכול. אני רוצה להעלות מודעות כי אנשים רוצים לעזור אבל הם לא בעלי הידע, הם לא יודעים כמה מושפעים (מהמצב).

 

"אני זוכר שגדלתי כשאני רעב. וגם הבנתי כמה קשה אמא שלי עבדה. אף פעם לא התלוננתי. אם יש אוכל על השולחן אז יש אוכל על השולחן. ואם אין, אז היו לי חברים שהבינו את המצב וזה אפשר לי להגיע לבית שלהם ולאכול. אני מקווה שהמכתב הזה יעזור לגרום לממשלה לבטל את ההחלטה לביטול הוואצ'רים למזון בחינם ואני מקווה שיעשו זאת כמה שיותר מהר. הם בדרך כלל עושים זאת בחופשת הקיץ אבל בגלל הקורונה הכל שונה בעולם, אז לפחות בקיץ הם צריכים לקבל את ההחלטה.

 

"כצעיר שחור אתה חייב לעשות משהו, במיוחד כאיש צעיר שחור שהתקשה בתוך המערכת אך מצא דרך לטפס ולעזור למשפחה שלו. עכשיו כשעשיתי את זה, העניין הוא לעזור למשפחות שצריכות עזרה. אם זה לא מגיע לאנשים שמקבלים החלטות ויכולים לקבוע איך דברים יראו, אז אין שום משמעות למחשבות שלך בזמן שאתה יושב בבית. חשוב להשמיע את הקול שלך ולדחוף את המסרים שלך בפומבי ולאנשים הנכונים".

 

איש צעיר, מרשים ורהוט. הוא הולך להיות כדורגלן גדול וספורטאי גדול - והוא כבר עכשיו אדם גדול.
x