שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט ישראלי

האם עילאי ברזילאי הוא לוחם ה–UFC הישראלי הבא?

בכירי ענף הלחימה המשולבת MMA מגדירים את עילאי ברזילאי, אלוף אירופה בג'ו ג'יטסו לשנת 2018, כעילוי. אז למה בן ה־19 מהרצליה לא צפוי לקבל מעמד של ספורטאי מצטיין?

אוריאל דסקל 15:4210.02.20

אי אפשר להתעלם מפציעת אוזן כרובית. זו פציעה בה אפרכסת האוזן מעוותת ומזכירה בצורתה פרחי כרובית. היא מתרחשת עקב טראומה הנגרמת לרוב ממהלומות לאוזן ולחץ מחניקות. כלי הדם המחברים את העור לסחוס האוזן נפגעים, נוצר דימום בין העור לסחוס והאזור הפגוע מתחיל להתנפח מדם הנאגר בו. אספקת הדם לאזור משתבשת ותאי הסחוס הפגוע מתים. תאי הסחוס המתחדשים אינם נוצרים בצורה סימטרית אלא נבנים בצורה מעוותת שמעבה את הסחוס הפגוע.

 

 

מדובר בסמל סטטוס של ממש עבור לוחמי MMA ושחקני רוגבי. אוזן כרובית מעידה על ניסיון, אומץ, קשיחות ודבקות במטרה. הפסל "המתאגרף מקווירינאלה" מהתקופה ההלניסטית מציג את הלוחם השבור עם אוזן כרובית ולרבים מלוחמי ה־UFC, הליגה הבכירה של ה־MMA בעולם יש אוזן כרובית.

 

גם לעילאי ברזילאי. יש לו פוטנציאל להיות הלוחם הישראלי הבכיר ביותר ב־UFC, יש אוזן כרובית. הוא עוד לא בן 19. זה אחד מהדברים הראשונים שרואים אצל ברזילאי.

 

זו לא הפציעה היחידה שלו, ובטח לא החמורה ביותר. "היה לי שבר ביד, פציעה ברגל, בכתף, שברתי את האף, קרעתי שרירים, היה לי זעזוע מוח אחד" הוא אומר. "אבל לוחמים אחרים חוו פציעות כואבות הרבה יותר. אני חייב להודות שלאמא שלי קשה עם זה אבל היא רואה את התשוקה ומבינה את זה. "יש ילדים שחולמים להיות כדורגלנים או אסטרונאטים, הוא חולם להיות לוחם MMA", אומר עמוס ברזילי, אביו של עילאי. "הוא פועל בנחישות, בהתמדה, לא מוותר על עצמו בכלום — לא על אימונים, לא בסגנון חיים. הוא נחוש ומתמיד והפציעות הן חלק מהעניין". האמא סנדרה ברזילאי בכל מקרה, ראתה קרב אחד. ומאז מבקשת רק לקבל עדכון בסוף הקרבות.

 

עילוי שהתחיל מאוחר

 

עילאי ברזילאי עוסק בספורט מגיל צעיר. כדורגל, כדורסל (הוא חבר של דני אבדיה ממכבי תל אביב) וכדוריד (היה בנבחרות הצעירות). בגיל 13 התחיל להתאמן באומנויות לחימה - אבא שלו חגורה שחורה בקארטה ועילאי התעניין באומנויות לחימה זמן רב לפני שהתחיל להתאמן בעצמו. הוא הגיע לרועי פריאנטה במכון בהרצליה. חברים הלכו לאימוני אגרוף תאילנדי וג'ו ג'יטסו , אהבו והמליצו. עילאי הגיע ואחרי קצת זמן על המזרן הבין: "זה מה שאני רוצה לעשות. אין מצב שאעשה משהו אחר". במהרה התחיל להתאמן כל יום. האבקות, אגרוף תאילנדי, ג'ו ג'יטסו או בקיצור הוא התאמן בלהיות לוחם MMA (לחימה משולבת).

 

עילאי ברזילאי. "החלטתי ללכת לכיוון ה־MMA ויש אנשים מסוימים שזה הפריע להם" עילאי ברזילאי. "החלטתי ללכת לכיוון ה־MMA ויש אנשים מסוימים שזה הפריע להם" צילום: אוראל כהן

 

 

ואז התחילו הקרבות התחרותיים. "התחרתי נגד אנשים שהתחילו בגיל מוקדם יותר ממני, חמש־שש־שבע. היו לי פערים להשלים. אבל התאמנתי חזק כדי להשלים את הפערים הללו" הוא אומר. וכך היה. ברזילאי התגלה כעילוי. למרות שהתחיל להתאמן מאוחר יחסית, הוא זכה באליפויות ישראל, הגיע לנבחרת ישראל בג'ו ג'יטסו ו־2018 זכה באליפות אירופה באיטליה וסגנות אליפות העולם באבו דאבי.

 

"אחרי שזכיתי באליפויות הבנתי שהתשוקה שלי היא ה־MMA והחלטתי לקחת צעד קדימה בענף הזה". בגיל 17 בהמלצת לוחמי MMA ישראליים ומאמניו, ברזילאי טס לארה"ב לשלושה חודשים של אימון MMA מתקדם במכון סינדקייט בלאס וגאס בו מתאמנים לוחמי MMA רבים עם מאמנים בכירים כגון ג'ימי ג'יף גיפורד וג'ון ווד. הם אימנו אותו בהתנדבות.

 

במכון הלוחמים מתבקשים להיות 100% מחויבים ל־MMA. מתעוררים בבוקר, הולכים לאימון ראשון - יש עוד שניים במהלך היום, לא כולל 5-6 שעות בחדר כושר. "יוצאים מהבית ב־09:00 בבוקר וחוזרים ב־22:30 בערב", מסביר עילאי. אביו, בועז, מוסיף: "התעייפתי רק מלראות את סדר היום שלו. הגעתי לביקור שם והוא חי חיים ספרטנים לחלוטין בגיל 17. דואג לעצמו לאוכל, כביסה, הכל".

 

"אני תמיד חושב בגדול, גם המאמנים שאני עובד איתם תמיד אומרים לי את זה - אני חושב בגדול. בקטן תמיד ימצאו סיבות למה חבר'ה אחרים ירצו יותר ממני", אומר עילאי.

 

לצאת מאזור הנוחות

 

עילאי התחרה בקרבות לא מקצוענים נגד לוחמים וותיקים ומנוסים ממנו. "הכל זה יציאה מאזור הנוחות" הוא מסביר. "אני יודע שהלוחמים הגדולים ביותר לא גדלו בהרצליה, רובם הגיעו מאזורים שהם צריכים להילחם על החיים שלהם. זה משהו שחששתי ממנו לפני שטסתי לארה"ב - אבל גם הופתעתי שאני לא נופל מאף אחד שם מבחינת רצון. אני רציתי את זה יותר מכולם. המאמנים שלי אמרו לי את זה. אני ככה מגיל צעיר. כל דבר שעסקתי בו רציתי להיות בו הכי טוב". בועז מוסיף ש"הספורט תמיד היה תרפיה עבור הילד, המקום שאליו הוא הלך כשהיה לו קשה בלימודים ובמקומות אחרים".

 

השורה התחתונה היא שעילאי - לפי מאמניו ולוחמים MMA אחרים כגון נתן לוי ונועד להט - "בכיוון הנכון". והכיוון הנכון הוא קריירה מניבה ב־MMA. אולי אפילו חוזה ב־UFC, ליגת הלחימה המשולבת הגדולה והעשירה ביותר. עלות האימונים הללו לא היתה גבוהה מדי. הם מומנו על ידי כספיי הזכייה והמלגות של ברזילאי וגם מאביו. "זה לא עלה יותר מתואר ראשון- וזה העתיד שלו" מסביר האב. "ההקרבה היא הסיפור. לא הרבה בני 17 עוזבים הכל ככה ומקדישים את כל חייהם לענף שהוא בחר בו".

 

צה"ל מחכה

 

אבל עכשיו החיים שהוא בחר בהם צפויים להיקטע. ברזילאי צפוי להתגייס לצה"ל באפריל והתאחדות אילת לענפים הלא אולימפיים לא ממליצה עליו לספורטאי מצטיין מאחר שהוא לא התחרה בג'ו ג'יטסו בשנה האחרונה ובחר להתמקד ב־MMA שלא מוכר בישראל.

 

"החלטתי ללכת לכיוון ה־MMA ויש אנשים מסוימים שזה הפריע להם," אומר ברזילאי. "אני חושב שזה יכול רק להוסיף ליכולות שלי בג'ו ג'יטסו. אני מקבל אימונים ברמה גבוהה בחו"ל ומוכן להתחרות בנבחרת ישראל".

 

מימין: לוחם ה־MMA הישראלי נתן לוי, עילאי ברזילאי והמאמן ג'ון גווד. פוטנציאל ל־UFC מימין: לוחם ה־MMA הישראלי נתן לוי, עילאי ברזילאי והמאמן ג'ון גווד. פוטנציאל ל־UFC צילום: בועז ברזילי

 

 

הבעיה היא שה־MMA לא מוכר כספורט על ידי התאחדות אילת לענפים לא אולימפיים. ברזילאי, בעל פוטנציאל להצטיין באחד מהענפים הפופולריים בעולם, תקוע במעיין לימבו ולמרות שהוא מוכן לחזור להתחרות בג'ו ג'יטסו כדי לקבל את הספורטאי המצטיין, אין כרגע כוונה להתאחדות אילת לסייע בהשגת הסטטוס של הספורטאי המצטיין. במשפחה עדיין מחכים לגשר של צה"ל כדי לעבור אותו ומקווים שהכל יסתדר כדי שההשקעה לא תהיה לחינם. "אני כנראה אאלץ לאאבק על הסטטוס של הספורטאי המצטיין", מסכם עילאי.

 

מהתאחדות אילת נמסר בתגובה: "הספורטאי עילאי ברזילי התחרה תחת איגוד הג'ו ג'יטסו במהלך 2018, ואף זכה בתואר אלוף אירופה לנוער וככזה קיבל סיוע ומלגות מטעם התאחדות אילת. כשהחל את שרשרת החיול שלו בחרה הוועדה מטעם צה"ל האחראית להכרת ספורטאים מצטיינים, לדחות את בקשתו של ברזילי. לאור זאת הספורטאי החליט לדחות את שירותו בשנה.

 

"בשנת 2019 הפסיק הספורטאי פעילותו הרשמית באיגוד המוכר ועבר לענף ה־MMA שאינו מוכר ע"י משרד הספורט ולכן אינו מוכר בארץ. (הישגיו ב־MMA בשנת 2019, ככל שהיו ואיננו יודעים על כך - אינם מוכרים בישראל מבחינה חוקית ורשמית). מאחר שהספורטאי הפסיק להיות פעיל ב2019 מטעם איגוד הג'ו ג'יטסו הפועל תחת התאחדות אילת, מבחינה חוקית האיגוד אינו רשאי להמליץ עליו בפני הוועדה וצה"ל. התאחדות אילת מאחלת לעילאי הצלחה והמשך פעילות ספורטיבית ענפה, גיוס קל ושירות משמעותי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x