$
ספורט ישראלי

פלסטין מעל ישראל בדירוג פיפ"א. מה זה אומר?

בניגוד לישראל, לנבחרת פלסטין יש גאווה והתאגדות מוחלטת של העם מאחורי הנבחרת. הקהל יודע את זה ומצביע ברגליים

אורי לוי 08:4819.11.17
אז כמו שכבר שמעתם בכל מקום אפשרי - פלסטין תעבור את ישראל בדירוג פיפ"א הקרוב. כן, כן. ולא סתם עוברת, עוברת בענק - בעוד שישראל תדורג במקום הנמוך ביותר שלה אי פעם (98), פלסטין תתמקם במיקום הגבוה שלה בהיסטוריה - 83. פער של 16 מקומות.
אז קצת סדר לגבי הנתון: 

 

1. מה הדירוג הזה באמת אומר?

דירוג פיפ"א הוא דירוג משונה ודי מעוות, על זה אין ויכוח. הוא לא מייצג את איכות הנבחרות או את רמתן, אלא נקבע על פי הפורמה הנוכחית והביצועים של הנבחרות במשחקים בינלאומיים. גם לוקסמבורג, לבנון וקורסאו יעברו את ישראל בדירוג הקרוב, אבל זה לא בהכרח אומר שהם יותר טובים מאיתנו בכדורגל. עם זאת, ואת זה צריך להבין, ישראל אכן מידרדרת, וכל האחרות שהוזכרו - משתפרות.

אבו  מאזן ונבחרת פלסטין. שאפו להם אבו מאזן ונבחרת פלסטין. שאפו להם צילום: איי אף פי

 

2. "עד כמה פלסטין חזקה?"

הנבחרת הפלסטינית נמצאת כבר כמה שנים במגמת שיפור, כתוצאה מהשקעה עמוקה ונכונה, ובניית כל מערך הכדורגל סביבה. היא מתכנסת הרבה יותר פעמים בשנה מהנבחרת שלנו, ורמת הגיבוש והמחויבות למסגרת שנקראת "הנבחרת" היא ערך עליון בכדורגל הפלסטיני.

 

ברור - זה גם נובע מהעובדה שזה מקום בו אין עדיין הגדרה מוחלטת, והנבחרת היא לגמרי כלי ללגיטמציה ולהכרה בינלאומית.

 

נכון, הרמה והמתקנים בליגה המקומית לא ממש מתקרבים לליגת העל שלנו, אבל השחקנים הטובים ביותר כן מגיעים לנבחרת, כולל בעלי תעודת זהות כחולה וכולל שחקנים עם קשר משפחתי פלסטיני שמקבלים זימון והופכים לחלק אינטגרלי מהנבחרת שם. בנבחרת עצמה יש שחקנים מצוינים שחלקם ברמת ליגת על ואף יותר מכך.

 

אסור לזלזל בהעפלה השנייה שלהם ברציפות שלהם לאליפות אסיה. עם תוצאות מרשימות מול נבחרות חזקות ממנה, וכן במחיצת נבחרות חלשות ממנה - שזה הכרחי בשביל להתקדם בדירוג הזה, משהו שאנחנו הפסקנו לעשות. פשוט התחלנו להפסיד להן ולקרטע מולן (ע"ע מקדוניה וליכטנשטיין).

 

אגב, בדיוק כמונו, גם הפלסטינים סובלים מבעיות ארגוניות וגם מסיטואציה טיפ טיפה בעייתית - הם נשלטים ע"י גורם זר. יש לזה השלכות ישירות, כלכליות, מקצועיות ואדמינסטרטיביות, די הרסניות, על הכדורגל שם.

 

בהתחשב בכל אלו - הכדורגל פלסטיני הוא תופעה מרשימה, וכן - זה הישג ענק להיות במקום שהם נמצאים בו בדירוג, ויותר מזה - להחזיק ליגות ונבחרת שגרף העלייה שלהן הוא בעלייה מתמדת. על זה מברוכ ושאפו.

 

3. "הם אשכרה יכולים לנצח אותנו?"

קודם כל - ברור. זה מה שיפה בכדורגל - כל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה. אבל ספציפית פה, ובוודאי בכושר הנוכחי של שתי הנבחרות, זה בהחלט תסריט אפשרי. זה עדיין לא יגיד שהם טובים מאיתנו בכדורגל. בסיכום כללי, כרגע אנחנו עדיין אומת כדורגל יותר מוצלחת מהם. כרגע.

 

4 "תכלס הדירוג הזה לא אומר כלום"

הוא אמנם לא משמעותי כמו שנשמע "מקום 98 בעולם", אבל זה לא מדויק. הדירוג הוא עוד סימפטום בולט להידרדרות הרציפה והממושכת שהכדורגל שלנו נמצא בו.

 

5. "מה ישראל צריכה לשנות ואיך?"

הכדורגל פה נהנה מאצטדיונים ברמה גבוהה, מתקציבים גבוהים יחסית ובאמת שיש כאן תנאים מעולים להרים יופי של ענף.

 

יחד עם זאת, הכדורגל הישראלי סובל מהרבה בעיות חמורות. חלקן מקצועיות גרידא (רמת אימון, חינוך כדורגל בגילאים צעירים, ארגון שוטף, תכנון ועוד), וחלקן בכלל על סף הלא חוקיות (הימורים, מעורבות עבריינית עמוקה, לכאורה).

 

הנבחרת, במיוחד, רוויה ונגועה באינטרסים שלא קשורים לכדורגל - עובדה משפיעה בהחלט, נרצה או לא נרצה.

 

זה לא שונה מנבחרת פלסטין. פשוט שם יש תוכנית עם יעדים, ואצלנו אין. אין לנו תוכנית לקמפיין הבא, לא לעוד חמש שנים ובטח שלא לעוד עשר שנים. מי שאומר שיש - שיראה אותה.

 

דבר נוסף - אין לנו גאווה בנבחרת, ולנבחרת אין גאווה משל עצמה. אחד מגורמי ההצלחה של נבחרת פלסטין הוא ההתאגדות המוחלטת של העם מאחורי הנבחרת, בלי יוצא מן הכלל, כולל תקשורת, כולל כוכבים שלא מוזמנים, כולל הכל.

 

אצלנו זה הפוך. הנבחרת היא זירת התגוששות ופוליטיקות קטנות. הקהל יודע את זה ומצביע ברגליים בשנים האחרונות. נבחרת ישראל היא מותג חבוט מאוד, וצריך לחשוב על מה צריך לעשות איתה טוב מאוד.

 

הכותב הוא הוא מייסד ועורך BabaGol בלוג כדורגל המסקר את הכדורגל על היבטיו הפוליטיים, הכלכליים-חברתיים והתרבותיים במזרח התיכון, אמריקה הלטינית, אפריקה ועוד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x