$
חסויות וזכויות שידור

חוזי חסות הנעליים האישיים הכי גדולים ב-NBA: ג'ורדן בראש

יש פרט אחד שמבדיל בין שחקני הכדורסל המרוויחים היטב לקבוצה הנבחרת של עשרת הספורטאים המרוויחים ביותר שכוללת ארבעה שחקני NBA – חוזה חסות הנעליים

שירות כלכליסט 10:2920.06.17

מספר שיא של 32 שחקני NBA נכנסו לרשימת 100 הספורטאים המרוויחים ביותר של מגזין פורבס. המספר כמעט והוכפל לעומת השנה שעברה, אז 18 שחקנים הצליחו להשתחל לרשימה השנתית.

 

 

 

 

מייקל ג'ורדן. עדיין מוכר מספר 1 של נייקי מייקל ג'ורדן. עדיין מוכר מספר 1 של נייקי צילום: רויטרס

 

הסיבה העיקרית לזינוק היא חוזה השידור החדש של הליגה בשווי 24 מיליארד דולר עם טרנר ו-ESPN, שהוביל לעלייה של 34% בתקרת השכר בעונה האחרונה. התוצאה: שחקן כמו מייק קונלי, שלא נבחר לאולסטארס במהלך תשע העונות שלו בליגה, חתם על החוזה היקר ביותר בהיסטוריה של ה-NBA בשווי 152.6 מיליון דולר. לפתע, חוזים בגובה 20 מיליון דולר בשנה הפכו לנורמה עבור השחקנים הטובים, כש-29 מתוכם הגיעו לרף הזה השנה, ונוספים יעשו זאת בעונה הבאה.

 

עם זאת, יש פרט אחד שמבדיל בין שחקני הכדורסל המרוויחים היטב לקבוצה הנבחרת של עשרת הספורטאים המרוויחים ביותר שמורכבת מארבעה שחקני NBA – חוזה חסות הנעליים.

 

בהיררכיית השכר של היום ב-NBA, עסקת נעליים היא הגורם המשפיע ביותר.

 

הנתונים לגבי עסקאות נעליים חדשות הם לעתים קרובות מנופחים וכוללים תחזיות בונוסים ותמלוגים אופטימיות. אולם, ההכנסה המובטחת בכל שנה היא לרוב נמוכה יותר ועלולה לכלול גם הורדות אם תחול ירידה במכירות.

 

במגזין פורבס פרסמו הערכות על ההכנסות של כוכבי ה-NBA – בעבר, בהווה ובעתיד – מעסקאות הנעליים שלהם ב-12 החודשים האחרונים, כולל תשלומי בונוס ותמלוגים. ההערכות מבוססות על שיחות עם בכירים בתעשייה.

 

מייקל ג'ורדן: 110 מיליון דולר, נייקי

 

ג'ורדן תלה את הנעליים שלו בפעם השלישית והאחרונה ב-2003, אך הוא נותר מלך שוק נעלי הכדורסל. המכירות של הנעל אייר ג'ורדן XXXI אמנם לא היו מלהיבות, אך המהדורות הישנות יותר ממשיכות למכור היטב. ההכנסות של נייקי מהקולקציות של ג'ורדן עמדו על 2.8 מיליארד דולר עבור השנה הפיסקאלית שהסתיימה במאי 2016, עלייה של 18% לעומת שנה קודם לכן. שווי ההון של ג'ורדן עומד על 1.3 מיליארד דולר, תודות לנייקי.

 

לברון ג'יימס: 32 מיליון דולר, נייקי

ג'יימס לא הסתיר את השאיפה שלו להפוך למיליארדר. נייקי עשויה לעזור לו להגשים זאת. ג'יימס נכנס ל-NBA ב-2003 חמוש בעסקת הנעליים הגדולה ביותר שהוענקה אי פעם לשחקן רוקי. החוזה לשבע שנים הכניס לו בסופו של דבר מעל 100 מיליון דולר. למרבה העניין, סוכנו של ג'יימס באותה תקופה, ארון גודווין, ניהל את המו"מ על עסקת הנעליים השנייה היקרה ביותר שהוענקה לרוקי – החוזה של קווין דוראנט ב-2007. המכירות של הנעליים של ג'יימס ירדו העונה, אך הוא עדיין מוכר יותר נעליים מכל שחקן פעיל אחר, כך על פי הנתונים של NPD גרופ. בשלהי 2015 הוא חתם על הארכה לכל החיים לחוזה שלו עם נייקי. העסקה עשויה לעמוד על מיליארד דולר, כך לפי המנהל העסקי שלו מבריק קרטר. אולם, הוא יגיע להכנסה של 10 ספרות מנייקי רק אם יוכל להמשיך ולמכור כמויות גדולות של נעליים גם לאחר שיפרוש.

 

קווין דוראנט: 25 מיליון דולר, נייקי

החוזה לשבע שנים עליו חתם דוראנט עם נייקי בשנתו הראשונה בליגה עמד על 60 מיליון דולר. בונוסים הוסיפו לו עוד מיליונים  לאחר שהמכירות זינקו והוא זכה בתואר ה-MVP של הליגה. הוא חתם על הארכה לעשר שנים עם ענקית ציוד הספורט ב-2014 בשווי 300 מיליון דולר, כולל תמלוגים. מכירות נעל הדגל שלו נחלשו משמעותית בשתי העונות האחרונות ומדורגות במקום הרביעי בקרב השחקנים, כך לפי נתוני NPD.

 

קובי בראיינט, 16 מיליון דולר, נייקי

בראיינט הלך בעקבותיו של ג'ורדן והוציא קולקציה חדשה של נעליים לאחר הפרישה שלו. השחקן, שמדורג שלישי ברשימת הקלעים של הליגה, פרש באפריל השנה שעברה, אך בנובמבר הושקה הנעל החדשה שלו, קובי AD הנמכרת במחיר של 160 דולר. הנעל הבאה בסדרה, קובי AD NXT הושקה באפריל האחרון במחיר של 200 דולר. בראיינט זוכה לפופולאריות רבה בסין, שם הנעליים שלו נותרו סחורה חמה.

 

ג'יימס הארדן, 14 מיליון דולר, אדידס

אדידס נדרשה בשנים האחרונות לשלם מחירים מופרזים כדי להשיג שחקני NBA, ולנגוס בנתח שוק הכדורסל של נייקי שעומד על מעל 90%. לכן, באוגוסט 2015 הצטרף הארדן למותג הגרמני בעסקה בשווי 200 מיליון דולר. אדידס השיקה את הנעל הראשונה של השחקן באוקטובר, ומבחינת המכירות הוא מדורג חמישי מבין השחקנים הפעילים העונה, אך בהפרש ניכר מארבעת הראשונים.

 

 

סטפן קארי. המניה של אנדר ארמור ירדה ב-59% סטפן קארי. המניה של אנדר ארמור ירדה ב-59% צילום: איי אף פי

 

 

סטפן קארי, 12 מיליון דולר, אנדר ארמור

קארי עבר לחטיבת הכדורסל החדשה של אנדר ארמור ב-2013 לאחר שעזב את נייקי. מהלך שהטיב עם החברה, שכן קארי זכה מאז פעמיים רצוף בתואר ה-MVP והווריורס הפכו לקבוצה הלוהטת ביותר בליגה. מכירות הנעל קארי 3 העונה תאמו למכירות קארי 2, אך בכל זאת נחשבו כמאכזבות שכן באנדר ארמור העלו את הייצור בעקבות ההצלחה של קארי 2. לפי נתוני NDA, קארי דורג שלישי מבחינת מכירות בין מרץ 2016 ומרץ 2017. במקביל, השכר שלו קארי באנדר ארמור זינק העונה הודות להארכת חוזה, עליה חתם בספטמבר 2015. לפי ההסכם, הוא זכאי גם למניות בחברה, אף שהמניה ירדה מאז ב-59%.

 

דריק רוז, 11 מיליון דולר, אדידס

רוז נחשב לאחד הכוכבים הבולטים ב-NBA לאחר שהוכתר ל-MVP ב-2011, ומכירות נעלי האדידס שלו היו צפויות להרקיע שחקים. החוזה ל-13 שנים עליו חתם רוז ב-2012 נראה כקלף מנצח. אך פציעות פגעו בו מאז, ומכירות הנעליים שלו אכזבו. רוז הוא שחקן חופשי לאחר שהעביר עונה אחת בניו יורק ניקס אליה עבר ב-2016 משיקגו.

 

דמיאן לילארד, 10 מיליון דולר, אדידס

אדידס פתחת את הכספת בפני דמיאן לילארד ב-2014 לאחר שתי עונות בלבד ב-NBA. החוזה לעשר שנים צפוי להכניס לשחקן מעל 100 מיליון דולר. לילארד העלה את מספר הנקודות שהוא קלע בכל אחת משלוש העונות והגיע העונה לשיא קריירה העונה של 27 נקודות למשחק, השישי הטוב ביותר בליגה. אדידס השיקה את הגרסה השלישית של נעלי הדגל של לילארד, Dame 3 בדצמבר.

 

דווין וויד, 8 מיליון דולר, לי-נינג

וויד עזב את משפחת נייקי ב-2012 עבור המותג הסיני. העסקה כללה מניות בחברה. הוא השיק את המהדורה החמישית של הנעל שלו עם החברה בתחילת העונה האחרונה. הנעליים מוצעות למכירה במהדורה מוגבלת בארה"ב.

 

קיירי אירווינג, 8 מיליון דולר, נייקי

המכירות של הנעל של אירווינג בנייקי במגמת עלייה מאז הושקה המהדורה הראשונה בדצמבר 2014. אירווינג השיק את נעל קיירי 3 בבוקר חג המולד והמהדורה אזלה בתוך שלוש דקות באפליקציית SNKRS של נייקי. רק לברון ג'יימס מכר יותר נעליים במהלך 12 החודשים עד מרץ 2017.

 

פול ג'ורג', 5.5 מיליון דולר, נייקי

ג'ורג' הוא השחקן האחרון וה-21 במספר שזוכה לנעל דגל (signature shoe ) משל עצמו. נייקי השיקה את הנעל, PG1 בינואר. היא נמכרת במחיר קמעונאי של 110 דולר והיא הזולה ביותר מבין נעלי הדגל של נייקי. ג'ורג' נמצא במרכז שמועות על העברות, והמכירות עשויות לעלות עוד אם יעבור לשוק גדול יותר.

 

ראסל ווסטברוק, כרמלו אנתוני, 5 מיליון דולר, נייקי (ג'ורדן)

ווסטברוק ואנתוני הם שני השחקנים הידועים והפעילים ביותר שהם חלק ממותג ג'ורדן, שעדיין אחראי לכמחצית ממכירות נעלי הכדורסל בארה"ב. תחת המטריה של נייקי, מותג ג'ורדן השיק את נעל הדגל השנייה של ווסטברוק ב-2016. הדגם שאינו מיועד למגרש נמכר עבור 140 דולר. אנתוני הוציא 13 נעליים עם המותג מאז החל את הקריירה שלו ב-NBA ב-2003.

 

יאניס אנדטוקומבו, בעל פוטנציאל של מעל 8 מיליון דולר, כרגע בנייקי

ה"גריק פריק" מתחיל חוזה חדש של ארבע שנים בשווי 100 מיליון דולר עם מילווקי באקס בעונה הבאה. הוא גם יהיה קרוב לוודאי חמוש בחוזה נעליים חדש. הוא כרגע השחקן החופשי המבוקש ביותר בשוק הנעליים, ומומחים בתעשייה מאמינים שיוכלו לקבל לפחות 8 מיליו דולר בשנה ואף מעל 10 מיליון דולר אם הכל ילך כשורה. הסיבות לכך הן גילו הצעיר (22) והיכולות הייחודיות שלו שהפכו אותו לאחד הכוכבים הצעירים המלהיבים ביותר בליגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x