$
ספורט עולמי

קטאר קנתה את באיירן מינכן

קטאר היתה מודאגת מדעתו של קרל היינץ רומינגה, יו"ר באיירן מינכן וארגון המועדונים האירופי. אבל השקעה ממוקדת ביו"ר ובקבוצה הפכו את הדאגות ליח"צ עבור המדינה שמממנת טרור ועבדות

אוריאל דסקל 11:5128.01.16

הייתם חושבים שארגון המועדונים האירופים (ECA) יתנגד נחרצות נגד מונדיאל 2022, שייערך בחורף, ויהרוס את לוח השנה של 3 או 4 עונות. יהרוס במובן של יהרוס את ההכנות לעונה ואת המודל העסקי של חלק גדול מהמועדונים.

 

 

 

ב-2013, כשעדיין לא היה ברור אם המונדיאל יעבור לחורף 2022, יו"ר באיירן מינכן וה-ECA, קרל היינץ רומיניגה ציין שהעברת הטורניר מהקיץ יפגע בעסקים של המועדונים האירופים: "אנחנו מוכנים לדסקס על שינוי מועדים רק תחת תנאי אחד: שלא יהיו נזקים למועדוני כדורגל. שינוי הטורניר מהקיץ לנובמבר-ינואר, ישפיע על העסקים שלנו. העלות חייבת להיות משולמת למועודנים כפיצוי. הבהרנו את זה לפיפ"א ואנחנו לא מוכנים לדבר על זה אם לא יובטח לנו פיצוי".

 

אלו דברים נחושים מאוד מרומינגה, שכמו רבים באירופה ובעולם לא היה מאושר מכך שקטאר קנתה את אירוח המונדיאל מפיפ"א המושחתת ואחרי שהבטיחה לקיים את המונדיאל בקיץ, באצטדיונים מקוררים, אמרה שאינה יכולה לעשות זאת ויש להעביר את המונדיאל לחורף - ולדפוק את עולם הכדורגל.

 

עם זאת, לכולם יש מחיר ו"השקעה ממוקדת" של קטאר שינתה את דעתו של רומינגה, מסתבר. כעת, לפי החלוץ לשעבר והמנהיג של ה-ECA, "זה לא טעות לארח את המונדיאל בקטאר". ואם זו לא טעות, אז למה צריך פיצוי?

 

אז מה קרה שם? ובכן, קטאר עשתה מה שהיא עושה הכי טוב: משלמת כדי לשנות דעות ותפיסות. בקטאר הבינו שרומיניגה ובכלל הכדורגל הגרמני יכולים לפגוע בהכנות למונדיאל ב-2022, אז הם החליטו להשקיע הרבה כסף בבאיירן.

 

ב-2013, למשל, רומיניגה היה במרכזה של שערורייה לאחר שהוא "שכח" לדווח על כך שקיבל בקטאר שני רולקסים, בשווי 250 אלף יורו. העסקן בן ה-60 היה בקטאר ביחד עם 200 עמיתים מה-ECA, שהגיעו לשם במימון קטאר כדי לערוך כנס בן 3 ימים. עלות הכנס עמדה על 1 מיליון יורו בלבד. כסף קטן. אם זה לא מספיק, באיירן של רומיניגה החלה לבקר בקטאר על בסיס קבוע כדי לערוך את מחנות האימונים שלהם במהלך פגרת החורף.

 

 רומיניגה אמר ש"מחנה אימונים אינו הכרזה פוליטית. לא צריך לערבב בין הדברים הללו". הוא אפילו דיבר על הביקורת שמופנית כלפי קטאר, בעיקר הביקורת על היחס המזעזע שלה לעובדים זרים שמועסקים בבניית המדינה המדברית לקראת אירוח המונדיאל. לפי הערכות של ארגוני עובדים בעולם יותר מ-4,000 עובדים חסרי זכויות ימותו בקטאר בשביל שהמדינה תארח את המונדיאל שיכתים את הכדורגל לנצח.

 

קרל היינץ רומינגה, יו"ר באיירן מינכן קרל היינץ רומינגה, יו"ר באיירן מינכן צילום: רויטרס

 

"הם יודעים לגבי האמונות שלנו" אמר רומינגה. "לדוגמה, את עניין זכויות העובדה. אבל הם רק יקשיבו לנו על בסיס של כבוד ואמון. לכן אנחנו מדברים איתם ולא עליהם". "האמונות" הללו הם דאגה לקטאר, בטוח, אולי בגלל זה הם שילמו יותר כסף לבאיירן.

 

אתמול הודיעה הקבוצה ששדה התעופה של קטאר יהיה "ספונסר פלטיניום" של באיירן. השדה בבעלות ממשלת קטאר יעניק "הסכם ארוך טווח" לבאיירן מינכן בסכומים גבוהים. הערכות הן לפחות 10 מיליון יורו בשנה. אכבר אל באקר, מנכ"ל קטאר איירווייז, חברת התעופה שלקטאר: אמר: "כל גוף יכול להעניק חסות לכל מועדון. "אם יש לך הרבה כסף, אתה יכול להעניק חסות לפי שאתה רוצה ואיך שאתה רוצה".

 

דרך אגב, לקטאר יש 15.6% מפולקסווגן, שהיא הבעלים של 8.3% מבאיירן מינכן (דרך חברת הבת, אאודי).

 

הצביעות הבאוורית אדירה.

 

ב-2012 נשיא באיירן דאז, אולי הנס, תקף את הבעלות של רומן אברמוביץ' על צ'לסי. "אני מתעצבן כל שבוע כשאני ממלא דלק" זעם הנס. "מאפיית הנפט לוקחת לי כסף מהכיס ומשקיעה אותו בכדורגלנים. זה מסריח עד גן עדן ורומן אברמוביץ' הוא חלק מזה... ההצלחה הספורטיבית של באיירן מבוססת על היגיון עסקי. רומן אברמוביץ' השקיע 900 מיליון ליש"ט בצ'לסי".

 

הוא הוסיף: "אני חושב שזה חשוב שבאיירן בבעלות האוהדים שלה. אסור שהאוהדים יחששו שימכרו את המועדון לקונצרן רוסי או ערבי".

 

מאז, כאמור, הנס נכנס לכלא על העלמת מס ובאיירן הפכה למי שמכבסת את התדמית המלוכלכת של "מאפיית הגז הטבעי" של קטאר עם הסכמי חסות ומחנות חורף. קטאר אולי לא הבעלים של באיירן אבל המדינה, שממנת טרוריסטים ועבדות, קנתה את המועדון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x