$
חסויות וזכויות שידור

"ההסכם המסחרי הגבוה בהיסטוריה של ספורט הנשים"

535 מיליון דולר יועברו לסבב טניס הנשים בעשור הקרוב עבור זכויות השידור לכל הטורנירים; "זהו צעד עצום שיוביל לשינוי"

שירות כלכליסט 09:4611.12.14

השבוע נחתם החוזה המסחרי הגבוה ביותר בהיסטוריה של ספורט הנשים - 535 מיליון דולר עבור זכויות השידור לכל הטורנירים שיתקיימו בכל אחת מעשר השנים הבאות.

 

 

 

החוזה החדש, שנחתם בין איגוד טניס הנשים (WTA) ופרפורם (Perform), חברת מדיה בריטית, יספק כיסוי מלא ל-54 אירועים בשנה, לעומת 22 טורנירים כיום.

  

פרפורם תהיה מחויבת לשדר את כל 2,000 משחקי היחידות בשנה בסבב ה-WTA, וכן את חצאי הגמר והגמר במשחקי הזוגות. בתמורה, החברה תמכור את השידורים לחברות טלוויזיה, אתרי אינטרנט ומפעילות סלולריות.

 

  

המעורבים בעסקה מגדירים אותה כצעד משמעותי בפופולאריות העולמית של טניס הנשים, וכמבשר של התקדמות נרחבת יותר בספורט הנשי הכללי. "במונחים של התוצרת והתכנים שאנחנו יכולים להציע, זהו בהחלט צעד שיוביל לשינוי, זה עצום", אמרה הת'ר באולר מ-WTA. "זה רגע מכונן לא רק עבור טניס הנשים, אלא עבור ספורט הנשים בכלל".

  

לדברי באולר, אחד המניעים מאחורי ההסכם היה ההתרגשות הנוכחית והתחרותיות במשחק הנשים, שבו כוכבות מבוססות כמו סרינה וויליאמס ומריה שראפובה מתמודדות עם תחרות צמודה מצד צעירות כמו יוג'יני בושאר, השחקנית הקנדית הצעירה שהעפילה השנה לגמר ווימבלדון וסימונה האלפ, הרומנייה המדורגת מספר 3 בעולם.  

 

סימונה האלפ סימונה האלפ צילום: אי פי איי

 

"גם בילי ג'ין קינג הייתה מודה שכבר עשורים לא ראתה כל כך הרבה התרגשות סביב טניס הנשים", מוסיפה באולר. "אני חושבת ששיווק בספורט באופן מסורתי פונה לספורט הגברים, אך נראה שעכשיו הם מבחינים גם בספורט הנשים, ותופסים אותו כהזדמנות השקעה. הוא לא זכה למספיק חשיפה והשקעות, וכעת המצב משתנה".

  

המסחור של ספורט הנשים מפגר מאחורי הגברים. דו"ח מ-2013 של ארגון הצדקה Women in Sport מצא שחמשת חוזי הספונסרשיפ היקרים ביותר בספורט הגברים בבריטניה הסתכמו ב-590 מיליון ליש"ט, בעוד שאצל הנשים הם עמדו על 1.4 מיליון ליש"ט.

  

אך המצב מתחיל להשתנות. בחודש שעבר 55 אלף אוהדים צפו במשחק של נבחרת הנשים הבריטית בכדורגל נגד גרמניה, שנערך באצטדיון וומבלי ושודר בחי ב-BBC2. אם כי השכר של השחקניות עדיין נמוך ביותר לעומת של הגברים.

  

המצב בטניס הנשים היה לרוב טוב יותר, בעיקר בזכות המאמצים של ה-WTA, שהקימה בילי ג'ין קינג ב-1973. אולם הפער בכספי הזכייה נותר עמוק. הקרב על השוויון הוא מתמשך, ובווי מבלדות העניקו פרסים בסכומים זהים רק ב-2007.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x