$
ספורט ישראלי

ההתאחדות לכדורגל תציג מחדש את הדו"חות הכספיים

לפי בדיקה של משרד רואי החשבון דלויט, ההתאחדות "חילקה" יותר מ-22 מיליון שקל לקבוצות לא ידועות. תוקם ועדת בדיקה בלתי תלויה לבחינת הסוגיה

כלכליסט 20:2330.11.14

בישיבת הנהלת ההתאחדות לכדורגל שנערכה היום, הוצגה בפני חברי ההנהלה חוות הדעת של משרד רואי החשבון דלויט, שמונה על ידי יו"ר ההתאחדות עופר עיני לבדוק "העברות יתר בסך של כ-22 מיליון שקל לכמה קבוצות בליגת העל".

  

לפי ההתאחדות לכדורגל, "נציגי דלויט הבהירו כי בדיקתם העלתה שבחלוקת הכספים לא נמצאה העדפה לאף קבוצה וכי הסכום האמור נובע בשל העברת יתר של ההתאחדות לקבוצות השונות על סמך התחייבויות ולא בהתאם לסכומים הנמוכים יותר שקיבלה ההתאחדות מהטוטו (קיזוזים על פי חריגה מהסכמי שיווק) וזכייני השידור".

 

לאחר הדיונים, חברי ההנהלה קיבלו את הצעת עיני שלפיה חברת רואי החשבון ארנסט & יאנג תבצע "ריסטייטמנט" לדו"ח התקציב של 2013, שיובא לאישור מחדש של ההנהלה ביום חמישי הקרוב.

 

המשמעות היא כי דיווחים קודמים של ההתאחדות - בעיקר בין השנים 2009 ל-2013 - היו מוטעים, וכי יבוצעו תיקונים בדו"חות.

  

אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות הקודם אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות הקודם צילום: אורן אהרוני

 

לפי בדיקת דלויט, ל-22.8 מיליון שקל לא היה שיוך. ההתאחדות החליטה כי כ-18.5 מיליון שקל מסכום זה יירשמו כגירעון. בעקבות כך, גדל גירעון ההתאחדות ליותר מ-35 מיליון שקל - כאשר לפי הדו"חות החלקיים, הגירעון ל-2013 עמד על כ-16.8 מיליון שקל בלבד. בנוסף, הוחלט כי תוקם ועדת בדיקה בלתי תלויה לבחינת תשלום לקבוצות. 

 

בשנים האמורות , יו"ר ההתאחדות לכדורגל היה אבי לוזון. שטרן חלובה, שהיה סגנו של לוזון, שימש גזבר הארגון - ויו"ר ועדת הכספים היה אריה זייף.

  

במאי השנה, אמר בא כוחה של מכבי תל אביב, מורן מאירי, כי "ההתאחדות פועלת להסתרת המידע. מפרסומים שונים עולה כי היא בגירעון ענק שלא היה כדוגמתו שמוערך בעשרות מיליונים. מהמידע שנמסר במסגרת התקציב השנתי עולה כי ההתאחדות נמצאת במצב כספי קטסטרופלי וגירעון חסר תקדים. אריה זייף, בצוותא עם לוזון וחלובה, פועלים להסתיר גירעון זה מחברי המזכירות ומהציבור על מנת שלא תיחשף רשלנותם בכל הקשור לניהול כספי ההתאחדות. ייתכן שאף ייחשפו מעשים חמורים יותר".

 

תגובת ההתאחדות היתה כי "יובהר כי ההתאחדות מתנהלת באופן שקוף וגלוי כמתבקש וכנדרש לפי החוק. הדוחו"ת הכספיים גלויים אצל רשם העמותות וחשופים לכל דורש. ועדת הכספים מגישה את הדוחו"ת באופן תדיר בפני מזכירות ההתאחדות וכך היה גם בישיבת המזכירות האחרונה, מיום 19.5.2014".

 

עם זאת באוגוסט השנה סירבה התאחדות הכדורגל לחשוף את ספרי החשבונאות שלה בעקבות בקשה של "כלכליסט" והתנועה לחופש המידע.

 

"אין ספק שהיתה הצגה של דברים לא נכונה בדו"חות. אין ספק שהיתה כאן רשלנות, ואני מקווה שזה רק רשלנות", אמר היום גורם בהתאחדות לכדורגל. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x