$
רכישות

NBA: מיהו השחקן בעל המשכורת הגבוהה ביותר והביצועים הנמוכים ביותר?

על פי תיאוריית "יצרני ניצחונות" של הפרופסור לכלכלה דיוויד ברי מאוניברסיטת דרום יוטה, ניו יורק ניקס ממשיכה לשלם לשחקנים הכי לא יעילים בליגה

שירות כלכליסט 16:3517.02.14

מבחינת הניו יורק ניקס, ביצועים נמוכים ומשכורות גבוהות היו חלק מהמדיניות בעידן ג'יימס דולן.  על פי חישוב שערכו במגזין פורבס, שהתבסס על תיאוריית "יצרני ניצחונות" (Wins Produced) של הפרופסור לכלכלה דיוויד ברי מאוניברסיטת דרום יוטה, השחקן שקיבל בעונה שעברה את השכר הגבוה ביותר מבלי לתת תרומה הוא כרמלו אנתוני - זאת בהתבסס על הקשיים שלו במסירות, בריבאונד ואחוזי הקליעה שלו וביחס לשכר שעמד על 19.4 מיליון דולר.

 

אנדרה ברניאני משמאל. גורם להפסדים כספיים ומקצועיים אנדרה ברניאני משמאל. גורם להפסדים כספיים ומקצועיים צילום: רויטרס

 

בינתיים, הביצועים של הקבוצה מידרדרים אפילו שאנתוני דווקא משתפר. הוא תופס יותר ריבאונדים, זורק יותר אסיסטים וממשיך לקלוע. אך הניקס – שמתמודדים עם הפרישה של קיד ופציעתו של צ'נדלר שגרמה לו להפסיד 21 משחקים – מקרטעים העונה עם מאזן של 20-31. הקבוצה נפלה מהמקום השישי ב-NBA ל-19 מבחינת הפרש הנקודות הממוצע למשחק.

 

אנתוני, שהוא ככל הנראה לא הגורם הקובע בגורל הקבוצה שלו, לא השתחל השנה לרשימת עשרת השחקנים שקיבלו את השכר הגבוה ביותר ללא תרומה שעשה פורבס. הניקס הצליחו גם למצוא לו מחליף בתחום הזה. הקבוצה ויתרה על אחד מהמרוויחים מטקטיקת העברת הכדור בשנה שעברה, הקלע לשלוש נקודות, סטיב נובאק, לטובת אנדרה ברניאני בעל ההישגים הנמוכים. שחקן איטלקי שגויס לראשונה על ידי טורונטו ב-2006.

 

ברניאני הגיע לסוף השבוע של משחק האולסטארס עם סטטיסטיקה שדי מאפיינת את הקריירה שלו: 13.3 נקודות, 5.3 ריבאונדים, חסימה אחת למשחק ואחוז קליעות חופשיות של 44% . לפי החישובים של בארי, ברניאני, שמרוויח 11.8 מיליון דולר, גורם לניקס 1.3 הפסדים בעונה, כך שהוא אחד משלושת השחקנים הגרועים ביותר ב-NBA מקרב השחקנים שמשחקים בממוצע 20 דקות במשחק.  מדורגים מיד אחרי ברניאני: קרלוס בוזר משיקגו (15.3 מיליון דולר, מינוס 0.1 ניצחונות), שהסטטיסטיקות שלו קרובות לשפל בקריירה שלו בכל הקשור לקליעות, ובן גורדון משארלוט (13.2 מיליון דולר, מינוס 0.57 ניצחונות), קלע יעיל בעבר שהסטטיסטיקות שלו צנחו משמעותית בשנים האחרונות.

 

בפורבס לא כללו ברשימה שחקנים בעלי שכר גבוה שדקות המשחק שלהם הצטמצמו בשל פציעות, כמו אמארה סטודמאייר, דריק רוז, קובי בראיינט וסטיב נאש.

 

החישובים של בארי מבוססים על הסטטיסטיקות המסורתיות בשילוב עם התייחסות לקצב של כל משחק – ישנן יותר הזדמנויות לריבאונדים ולאסיסטים במשחקים מהירים יותר. לדוגמה, קל יותר למדוד את התרומה של שחקן נגד מספר הנתונים המקסימאלי הקיים. "כלכלני כדורסל" אחרים משתמשים בשיטות דומות, גם אם חלק מהפרטים משתנים. התוצאות הגיוניות: השחקן בעל הביצועים הטובים ביותר בתיאוריה של בארי הוא קווין דוראנט (14.4 ניצחונות שהפיק השנה), ולברון ג'יימס, קווין לאב וכריס פול מדורגים גם כן בעשירייה הפותחת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x