$
ספורט ישראלי

איך בדיוק מחדדים שחקני כדורגל?

מאמנים ישראלים רבים מאבדים את חדר ההלבשה כי הם מדברים לשחקנים שלהם בדיוק כמו שהם מדברים לתקשורת. בקלישאות

אמיר בן פורת 19:2410.03.13

הטקס התקשורתי הזה כבר מוכר לכל מי שצופה בכדורגל ישראלי: עם סיום ההפוגה שבין המחציות, מתבקש הכתב/ת שליד הספסלים לדווח לצופים "מה נאמר לשחקנים בחדר ההלבשה". התשובה הכמעט סטנדרטית היא כזו: המאמן אמר לשחקניו "תהיו חדים יותר", או "תהיו מרוכזים יותר", או "תהיו מפוקסים יותר" ועוד מיני משפטים סתומים שכאלו. אין צורך בלהיות פסיכלוג מדופלם כדי לומר למאמן שאם יאמר לשחקנים "תהיו מלפפונים" או "תהיו בייג'לה" התוצאה תהיה אותו הדבר. כלומר, שום דבר.

 

 

 

 

יוסי אבוקסיס. חידד או לא חידד? יוסי אבוקסיס. חידד או לא חידד? צילום: ראובן שוורץ

 

כבר זמן רב אני תוהה איך שחקנים נעשים לחדים? האם יש מכשיר קסם בחדר ההלבשה שנעלם מבני תמותה כמונו, שמחדד אותם? איך הם הופכים למרוכזים יותר? האם בידי המאמן קרן לייזר סודית שחודרת לנקודת ריכוז בגופם וגורמת להם להיות מרוכזים? ומה זה מפוקסים? האם הכוונה שעליהם לצפות לגול (לטובה או לרעה) שיבוא להם בפוקס?

 

הזדמן לי לשהות בחדרי הלבשה של מועדוני כדורגל בזמן ההפסקה (במעמד של דומם) ולהקשיב להוראות של מאמנים בזמן רתיחה. פריקת הלחץ מהמחצית הראשונה משחקת תפקיד ראשי בחדר ההלבשה כמו גם הלחץ המעיק לקראת המחצית השנייה. יש מאמנים שמבינים היטב שכל דיבור מעורפל כגון "תהיו חדים" עובר לשחקנים מעל לראש, ולכן עדיף להצטמצם בהוראות ישירות לשחקנים. אחד אחד לפי תפקידו צריך לדעת מה הוא עושה.

 

ואולם מאמנים רבים מדי נוהגים לפתוח בהרצאות מתודיות לשחקנים, שרק  מנסים להרגיע את הדופק מהמחצית הראשונה. ויש מאמנים שמדברים ממש כפי שהם מדווחים לתקשורת - כלומר "תהיו חדים", "תהיו מפוקסים" וכו'.

 

במקרה שהמשחק נגמר בכשלון, יתלוננו אותם מאמנים בפני "מקורביהם" כי "השחקנים לא מילאו את הוראותי" - כלומר, לא התחדדו מספיק. ובמקרה שבו המשחק מסתיים בהצלחה, יאמר המאמן לעצמו ולתקשורת כי הצליח לחדד אותם.

 

בכל מקרה, מילה אחת מסכמת את שני המקרים הללו: בולשיט.

 

אז איך מחדדים שחקני כדורגל? איך גורמים להם להיות מרוכזים, מפוקסים וכו' בדיבור אחד? איני יודע. ראיתי מאמנים שיודעים בדיוק מה להגיד. יש להם כישרון לכך ובאופן מאוד לא מפתיע הם גם ידועים בתור מאמנים שעובדים קשה מאוד כדי להעביר את המסרים שלהם לשחקנים כמו שצריך - בעוד לתקשורת הם מעבירים מסרים אחרים. ראיתי גם מאמנים שלא יכולים לעשות דבר מלבד להעביר את אותו מסר חד מימדי לתקשורת ולשחקנים.

 

מה שאני בטוח שצריך להגיד זה שכדאי מאוד לכל מאמן ישראלי להסתייע ביועצים מקצועיים. וכמה שיותר מהם. פסיכולוגים למשל. בברזיל נוהגים כך. באנגליה נוהגים כך, בשוודיה נוהגים כך. אצלנו, כנראה, לא צריך. הרי, מה מבינים הברזילאים, האנגלים והשוודים בכדורגל?

 

הכותב הוא מרצה בכיר ופרופסור חבר באוניברסיטת בן גוריון בנגב. הוא כתב מספר ספרים על הכדורגל הישראלי ביניהם "כדורגל ולאומיות", "ממשחק לסחורה", "הוא איזה מלחמת מענגת" ועוד 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x