$
חסויות וזכויות שידור

קביעת בית הדין האירופי תיצור בילבול בשוק זכויות השידור הספורטיביות

בית הדין פסק כי אוהדי הכדורגל באיחוד האירופי יוכלו לבחור את השיטה הזולה ביותר לצפייה במשחקים בטלוויזיה. להחלטה עשויות להיות השלכות רחבות על מכירת זכויות שידור של אירועי ספורט ובידור ביבשת

סוכנויות הידיעות 22:3605.10.11

בית הדין האירופי לצדק (ECJ) פסק ביום שלישי כי יש להרשות לאוהדי הכדורגל באיחוד האירופי לבחור את השיטה הזולה ביותר לצפייה במשחקים בטלוויזיה ללא קשר להסכמי שידור בלעדיים לאומיים.

 

הפסיקה המצופה נגד ליגת הפרמיירליג האנגלית עשויה להיות בעלת השלכות רחבות יותר בנוגע

לאופן מכירת זכויות שידור של אירועי ספורט ובידור ביבשת. עם זאת, המומחים מזהירים שהפסיקה עשויה לגרום לליגות ספורט להציע חבילות שידור פאן – אירופיות במחירים גבוהים יותר, שישפיעו לרעה בעיקר על האוהדים בשווקים הקטנים יותר.

 

מדובר במקרה של קרן מרפי, בעלת פאב מפורטסמות', שבחרה לשדר את המשחקים באמצעות ממיר לוויני יווני. בזכות כך חסכה עשירית מהסכום שהיה עולה לה לעשות מנוי לסקיי ספורטס, שמחזיקה בזכויות השידור הבריטיות לפרימיירליג. לאחר שבמקור הורשעה מרפי, פנה בית המשפט הבריטי הגבוה לקבלת ייעוץ מהאיחוד האירופי, שטען כי "חקיקה לאומית שאוסרת את הייצור, המכירה או השימוש בכרטיסי ממיר לווין זרים מנוגדת לחופש לספק שירותים, ואינה ניתנת להצדקה".

 

הפסיקה עשויה לגרום למחזיקי הזכויות המרכזיים לבחון את הערך הנוסף המוגבל של חוזה במדינה זרה למול הסיכון שהוא מהווה לשוק המקומי. "אם אני משדר את הפרמיירליג, אז מדוע שארצה להסתכן בכך שהמחירים ביוון יהפכו למחירים בבריטניה. עדיף עסקה אחת משולבת", מסביר ניק ביטל, יו"ר קואליציית מחזיקי זכויות שידור הספורט. "הצרכנים יגלו שעומדות בפניהם פחות אפשרויות".

 

עורך הדין לענייני תקשורת הספורט דניאל גי ממשרד עורכי הדין פילד פישר ווטרהאוס הוסיף בראיון לבי.בי.סי: "במונחים פרקטיים, בפרמיירליג יצטרכו כעת להחליט כיצד הם מעוניינים לחלק מחדש את הזכויות. אין ספק שיש להם תוכנית חלופית מוכנה לפעולה, ועומדות בפניהם כמה אפשרויות. בין אם מדובר בהסכם פאן – אירופי, מכירת הזכויות רק במדינות מסוימות באיחוד האירופי, או תכנון להקים ערוץ משלהם, הם בוודאי יחליטו מה הדרך הטובה ביותר למקסם את השווי של המוצר שלהם כדי להבטיח מזעור בירידה בהכנסות".

 

הפרשנות של בית המשפט האירופי עוד צריכה להיבחן על ידי בתי המשפט הבריטיים, אך הפסיקה כללה נושא אחד שהיה לטובת הפרמיירליג. מבחינת השידור בפאבים, בית המשפט קבע שחלקים מהשידור כגון רצף הפתיחה, ההמנון הרשמי של הפרמיירליג וגרפיקות מסוימות נחשבים ל"יצירות" המוגנות על ידי חוקי זכויות יוצרים, והשימוש בהם מחייב אישור מהליגה.

 

"ניקח את הזמן כדי לעכל ולהבין את המשמעות השלמה של הפסיקה וכיצד היא עשויה להשפיע על המכירה העתידית של זכויות השידור של הפרמיירליג באירופה", מסרה הליגה.

 

עוד נמסר כי "אנחנו מרוצים מכך שהפסיקה מבהירה ששידור מלא של המשחק בפאבים עושה שימוש ביצירות המוגנות על ידי זכויות יוצרים שמחייבים את אישור הפרמיירליג. כיום, סקיי ו- ESPN בלבד מורשות על ידי הפרמיירליג לבצע שידורים מסוג זה. הפרמיירליג תמשיך למכור את זכויות השידור בצורה שעונה בצורה הטובה ביותר על הצרכים של האוהדים שלנו ברחבי אירופה ושוקי השידור המשרתים אותם, ובמקביל מציית לחוקים האירופיים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x