$
מונדיאל 2010
מונדיאל קצר

העצה שפול התמנון היה נותן ללברון ג'יימס

מיאמי, ניו יורק, שיקגו, או קליבלנד? לברון ג'יימס עומד מול ההחלטה המשפיעה ביותר על תעשיית הכדורסל - מה פול התמנון - רואה העתידות הגדול ביותר מאז נוסטרדמוס - היה ממליץ לו?

אסף רותם 14:0608.07.10

היום בלילה יודיע לברון ג'יימס היכן הוא מתכנן לשחק בחמש השנים הקרובות.

 

בתחילת השבוע, שניים מחמשת הסופרסטארים שעל המדף כבר חתמו: אמארי סטודמייר חתם ל-5 שנים בניקס תמורת כ-100 מיליון דולר, ג'ו ג'ונסון האריך את החוזה באטלנטה, ל-6 שנים תמורת 120 מיליון דולר. שני שחקנים שהפכו במפתיע לחופשיים ויכלו לטרוף את הקלפים – פול פירס ודירק נוביצקי – חתמו בקבוצותיהם, בוסטון סלטיקס ודאלאס מאבריקס בהתאם, ונראה שיצאו מחוזיהם רק כדי לחתום חוזה חדש לפני הסכם השכר הקיבוצי של שנה הבאה.

 

וכך נותרנו עם שלושת המוסקטרים: דויין וייד, כריש בוש ולברון ג'יימס. איש בעולם אינו יודע מה יגיד ג'יימס בלילה, אף לא פול התמנון. ובנוסף, לא רק שלברון שומר את הקלפים קרוב לחזה, אלא שחתימתם של וייד ובוש במיאמי טורפת גם את קלפי מגדת העתידות.

 

מה נשתנה הלילה הזה?

 

הצטרפותו של בוש לוייד במיאמי, מטרפדת את התחושה שפשתה יום קודם לכך, אז הודיעה טורנטו כי היא מסכימה להחתים את בוש להארכת חוזה ולשלוח אותו לקליבלנד, לשחק עבור הקאבלירס יחד עם ג'יימס. מה ההבדל בין זה לבין חתימה בקבוצה אחרת? כסף. חוקי הליגה מדרבנים שחקנים להישאר באותה קבוצה, ומציעים חוזה מקסימלי של 6 שנים לנשארים (מול 5 לנוטשים) והעלאה שנתית של 10.5% (לעומת 8% לנוטשים). במקרה של בוש, מדובר בהבדל של 29 מיליון דולר: 125 מיליון דולר מול 96 מיליון דולר.

 

בשלב זה, אין ספק שפול התמנון היה משאיר את ג'יימס בביתו האהוב, שכן מכל השחקנים החופשיים, בוש היה החמדן ביותר לגבי סכום זה. ואולם, החתמתו ושליחתו מסבכים את העסקה, מכיוון שהם מתנים את ההסכמה גם בטורנטו, הקבוצה שאותה יעזוב. וטורונטו, מצידה, לא היתה מעוניינת בטרייד עם מיאמי, כי אין לה שחקנים מעניינים. הבעיה הפכה בלתי פתירה משום שבוש לא רצה לעבור מטורונטו דווקא לקליבלנד, עיר נטולת הסקס אפיל שיש למיאמי או שיקגו.

 

התפתחות אחרת היא קביעת תקרת השכר על 58 מיליון דולר – מעט מעל למצופה – ואת מיסוי החורגים ברף של ל-70.3 מיליון דולר. זה מאפשר לקבוצות עשירות חריגה של 12 מיליון דולר לפני שהן מתחילות לשלם דולר מס על כל דולר נוסף שחורג מהתקציב, ובמילים אחרות, מאפשר להן להנחית שחקן משמעותי נוסף.

האופציות שנותרו לג'יימס.

 

כעת, כשבוש הולך למיאמי יחד עם וייד, ללברון – שהתעקש שאליפויות הן מה שיניע אותו – ולפול התמנון, שחזר להתלבט, נותרו שתי אופציות אמיתיות: ללכת לניקס, ולשחק עם אמרה סטאדומייר, או ללכת למיאמי, וליצור שושלת אליפויות. כל הפרשנים שמשוכנעים שג'יימס לא יכול רגשית לעזוב את קליבלנד גם יודעים שללא סופרסטאר נוסף, קליבלנד לא תצליח להתחרות במזרח שבו מיאמי מעמידה שני סופרסטארים, בוסטון עדיין בתמונה, אורלנדו חזקה ואטלנטה מבשילה. ואם יש משהו שלברון לא רוצה, זה להיות בחוזה הבא שלו בגיל 31 וללא אליפות.

 

 

לברון ג'יימס ודוויין ווייד. ייצור שושלת בלתי ניתנת לעצירה במיאמי או יצטרף לסטאדומייר בניו יורק? לברון ג'יימס ודוויין ווייד. ייצור שושלת בלתי ניתנת לעצירה במיאמי או יצטרף לסטאדומייר בניו יורק? צילום: איי פי

 

פול התמנון מתבקש להחליט

 

שתי אופציות שבחן פול התמנון היו על השולחן ונדחקו אחורה, למרות שהן מציעות לו את הסגל הטוב ביותר: שיקגו והקליפרס. הבולס, שהיו מועמדים בולטים לכל אורך הדרך, ולרגע נראה היה שישיבו הביתה את וייד, יליד העיר, ואת בוש, לא הצליחו להנחיתם, אך עדיין מציעים תמיכה טובה וסיכוי לאליפות. לאחר שהחתימו את קרלוס בוזר היום הם קבוצת פלייאוף מאיימת. לקליפרס ג'יימס כבר לא יגיע, וחבל.

 

שם יכל להרים אימפריה מהקבוצה החבוטה ביותר בספורט האמריקאי, ולהפוך למשיח שרצינו שיהפוך. שם, מול קובי בריאנט והלייקרס, הוא יכל לא רק לזכות באליפות, אלא להעביר בזכות את תואר השחקן הטוב ביותר מבריאנט אליו, כי לא רק מספר הטבעות חשוב – חשוב גם מול מי זכית בהן.

 

אל תשכחו שג'ורדן לא הצטרף לברקלי או אולג'וואן. הוא התחרה בהם וניצח אותם.

 

 

פול התמנון. שלח את לברון לניקס! בבקשה! פול התמנון. שלח את לברון לניקס! בבקשה! צילום: איי אף פי

 

קריאה נרגשת בגוף ראשון

 

ג'יימס לא יוכל להמשיך לבד. ג'יימס היה רוצה לראות את בוש לידו בקליבלנד, אבל זה לא יקרה. האם הססנות עלתה לו בסיכוי לחבור לסופרסטאר אחר? אני לא חושב, היו יותר מדי משתנים בעסקה שלא יצאה לפועל, אבל תנאי המגרש השתנו.

 

וכעת לברון, תקשיב לי טוב. אני מאמין בך. אתה האתלט והשחקן הכי טוב בספורט העולמי, לפחות בשתי רמות מעל הבא בתור, ואתה רק בן 25. אתה הסיבה היחידה בשבילי לראות כדורסל, ספורט שהפך משמים מבחינתי. בוש אמר את דברו. וגם ווייד. אם פול התמנון לא מעוניין שתלך לקליפרס – ולאור כמות הפציעות ההרסניות שהקבוצה הזו מייצרת, החלטה זו מובנת במלואה ולו רק מטעמי בריאות – עשה את הדבר הנכון ובוא לניקס. אני מבטיח שזה יעזור להם למכור לפחות חולצה אחת בישראל. ואני מבטיח לך שאם תביט בו היטב, פול התמנון היה, בדרכו הייחודית, אומר לך את אותו הדבר.

 

לברון, אני מאמין שתעשה את הדבר המתבקש, באותה אמונה יוקדת שהאמנתי שגרמניה תנצח אתמול 2-0.

 

"ההחלטה בשידור חי"

 

היום בשידור חי ב-ESPN לברון ג'יימס חושף את "ההחלטה". כוכב ה-NBA יודיע באופן רשמי היכן ישחק בשנים הקרובות. השידור יועבר ב-4 לפנות בוקר בערוץ 52 ביס. האירוע התקשרותי המדובר ישודר ב- ESPN , כאשר כזכור לאחרונה החליטה חברת הכבלים הוט להוריד את ערוץ ESPN מחבילת הערוצים שלה, ולכן השידור יועבר בערוץ 52 של חברת הלוויין יס בלבד.

 

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x