$
עסקי ספורט

באירופה הכדורגל גדול יותר מהריאליטי

תכניות הריאליטי אמנם למדו משידורי הספורט אך לא החליפו אותם ולא יחליפו אותם

סוכנויות הידיעות 17:3004.03.10

ספורט בכלל, וכדורגל בפרט ימשיכו לשלוט בנוף הטלוויזיוני בשנים הבאות ,וזאת על אף הצלחתם של פורמטים מתחרים ובעיקר תכניות הריאליטי.

 

זאת המסקנה שהגיעו אליה בפאנל בנושא ספורט ובידור שנערך בפורום Soccerex במנצ'סטר, מנכ"ל התאחדות הכדורגל האנגלי לשעבר וראש מחלקת הספורט

ב-BBC, בריאן ברוויק, טען שתכניות הריאליטי אמנם למדו משידורי הספורט אך לא החליפו אותם.

 

"ערוצי הטלוויזיה מצאו את הנישה שלהם ויצרו מותגי ריאליטי משל עצמן", הוא אומר. "תעשיית הבידור אמיצה מספיק כיום להפיק שידורים חיים, ולתכניות הריאליטי יש את הקשר הזה עם הקהל בגלל ההצבעות. הן זולות יותר משידורי הספורט וממלאות את העמודים הראשונים של הצהובונים, אבל העליונות עדיין שייכת לספורט".

 

ג'ון סקיפר, סגן נשיא ענקית שידורי הספורט ESPN השתתף אף הוא בדיון. לדבריו הופעתה של טכנולוגית ההקלטה הדיגיטלית הובילה לכך שתכניות הריאליטי האמריקאיות נצפות לעיתים קרובות כחוויה מוקלטת.

 

"רק שידורי ספורט יוצרים קהל חי מסוג זה", הוא מחזק. "הספורט הוא השולט בארצות הברית. אנחנו ב-ESPN קונים להיטים...משחקי הבייסבול של יום ראשון הם הצלחה, אך מבחינת פורמטי הריאליטי החדשים, רק אחד מחמישה משגשגים".

 

סקיפר הוסף כי הופתע לגלות שהכדורגל האירופי לא מעביר משחקים בשידור חי בשעות השיא בימי שבת, שעת השידור המועדפת על תכניות הריאליטי, זאת על מנת לנצל את "הביקוש" שנוצר על ידי מיליוני האוהדים שנכחו במשחקים בשעות הצהריים.

 

לעומת זאת, פיליפ בירד, מנהל בחברת AEG אירופה, הבעלים של אצטדיון O2 בלונדון, מאמין שהכדורגל יכול לשתף פעולה עם כוכבי הריאליטי כדי להפוך את יום המשחק למבדר יותר ולהגיע לקהל כדורגל רחב יותר.

 

לדבריו, הייתה הזדמנות להציג במחצית הופעות של כוכבי ה-X פקטור במועדונים המקומיים שלהם, וכך ירחיבו את חווית יום המשחק.

 

בישראל, כמובן, אין תחרות. תוכניות ריאליטי משיגות רייטינג גבוה בעשרות אחוזים מאשר משחקי הכדורגל המקומיים. האם זה עניין תרבותי או ניהול כושל של ראשי הספורט בישראל, כנראה שגם וגם. 

 

86% מהאירופאים אוהבים ספורט

 

בנושא קשור, לפי סקר שערכה רשת הספורט ESPN – 86% מאזרחי השווקים הגדולים באירופה (ספרד, גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה) – מחשיבים את עצמם כאוהדי ספורט. הסקר נערך על ידי קבוצת TNS. ענפי הספורט הפופולאריים ביותר הם כדורגל ופורמולה 1. בספרד ובריטניה טניס הוא מענפי הספורט האהובים ביותר ובצרפת ואיטליה דווקא התעמלות ענף נחשב.

 

"סקר הספורט הוא ייחודי ונותן לנו נתונים על האימפקט שיש לספורט באוכלוסייה" מסרו מ-ESPN. "בארה"ב אנחנו נעזרים בסקרים כאלה כדי לזהות טרנדים שבסופו של דבר משפיעים על המדיה ועל הפרסום בטלוויזיה. אנחנו מאוד מתלהבים מהמידע החדש שיש לנו על אירופה".

 

22% מהנשאלים בסקר מחשיבים עצמם כ"אוהדי ספורט נלהבים". בארה"ב 87% מהאוכלוסייה מחשיבים עצמם כאוהדי ספורט ו-30% כ"אוהדי ספורט נלהבים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x