$
עסקי ספורט

מיהם 50 האנשים המשפיעים ביותר על תעשיית הספורט האמריקאי?

אמריקה השתנתה בעקבות בחירתו של ברק אובמה? תחשבו על זה שוב. מתוך רשימת 50 המשפיעים על הספורט האמריקאי רק אחד שחור

אסף רותם 09:1105.01.09

"אינני מעוניין להצטרף לשורותיו של שום מועדון שמקבל לשורותיו אנשים כמוני", אמר פעם גראוצ'ו מרקס, ומעניין מה היה חושב על ההזמנה להצטרף למועדון סגור של גברים לבנים עם שיער אפור - זהו עולמם של 50 המשפיעים בתעשיית הספורט האמריקאי.

 

ג'ורג' בודנהיימר, נשיא ערוץ הספורט האמריקאי ESPN וחטיבת הספורט של ABC, הוא האיש המשפיע ביותר על תעשיית הספורט באמריקה - כך קבע בחודש שעבר "הספורטס ביזנס ג'ורנל".

 

ברק אובמה. הכדור בידיו ברק אובמה. הכדור בידיו צילום: איי פי

בודנהיימר כבר זכה בתואר פעמיים בעבר, כך ששמו איננו מפתיע איש. וגם הרשימה עצמה, לא קשה לנחש, מורכבת בעיקר מאנשים שעונים על הקריטריונים של האב־טיפוס הרפובליקני ונמצאים בעמדות מפתח בספורט האמריקאי, שאליהן הגיעו בעמל, חוכמה, או פשוט בזכות היותם עשירים מאוד.

 

למרות זאת, בתוך הרשימה אפשר למצוא כמה מגמות מעניינות.

 

כוחה של התקשורת

 

לא רק נשיא ESPN - חמישה אנשים מהעשירייה הראשונה היו מובילי ערוצי שידור, והמפתיע הוא דיוויד כהן, סגן נשיא חברת הכבלים קומקאסט, שכלל לא היה ברשימה בשנה שעברה. גם דיוויד שטרן, שהגיע שלישי, ומי שנחשב לאב־טיפוס לקומישינר המודרני, חייב הרבה מהתהילה שלו לתקשורת, וכמוהו רוג'ר גודל, קומישינר הפוטבול, ובאד זליג, עמיתם מהבייסבול.

 

חוזי השידור האדירים שנחתמו בשנים האחרונות, במקביל להשקת רשתות עצמאיות לכל ענף, מראים כי המפתח להשפעה היה הצלחה במשא ומתן עם הגופים המשדרים. גם בהמשך הרשימה תמצאו רבים ממנהלי השיווק של אותן רשתות, סגני נשיאים ועוד נושאי תפקידים.

 

ברשימה שזורים גם האחראים מטעם הליגות על תחומי הניו מדיה ומפתחי הערוצים הבלעדיים לכבלים. כל אלה מראים דבר אחד ברור: כשאנשי תקשורת עושים תמונת מצב של מה שחשוב, התקשורת תהיה הכי חשובה.

 

המיתוס על ה-NFL

 

בהיותה הליגה העשירה בעולם, לא תופתעו שנציגיה ממוקמים גבוה ברשימה: במקום השני תמצאו את ג'רי ג'ונס, הבעלים של הדאלאס קאובויז, והבעלים הבא ברשימה הוא רוג'ר קראפט מהניו אינגלנד פטריוטס.

בריאן פראנס, מנכ"ל נאסקאר. ליגת מירוצי המכוניות תסבול הכי הרבה מהמצב הכלכלי בריאן פראנס, מנכ"ל נאסקאר. ליגת מירוצי המכוניות תסבול הכי הרבה מהמצב הכלכלי צילום: בלומברג

 

מה גם שמהשבוע הראשון של הפלייאוף לא עושה רושם שתור הזהב של ה־NFL מתקרב לקצו. אבל הפוטבול אינו מנותק מהעולם. העובדה שהליגה בדרך למלחמה של ממש על ההסכם הקיבוצי החדש - בעלים נגד שחקנים ובתווך הסוכנים - בוודאי איננה תורמת לשקט הנפשי של מי שמעורבים בליגה ושל הרשתות שמשלמות 3 מיליארד דולר לשנה עבור זכויות שידור.

 

כל הרשתות הארציות שמשדרות את משחקי הפוטבול מפסידות כסף, כיוון שכסף מפרסומות בלבד - וזאת בשיא הפרסום של השנים האחרונות - אינו מכסה את הסכומים שדרשה הליגה וקיבלה. ובעידן שבו כל דולר נהפך לקריטי, רשתות שמפסידות כסף אינן דבר שאפשר לסמוך עליו. בעולם המקוון יש מרמור רב בקרב האוהדים על מחירי הכרטיסים השערורייתיים, ובכלל, מי שמסתכל היום על שידור לא יכול להתחמק מתחושה שמדובר בתופעה שאיננה שייכת לעידן המיתון העולמי. זה לא שה־NFL תפשוט רגל מחר או שחוזי הטלוויזיה יחוסלו באופן חד־צדדי, אבל זו החזרה המבורכת לפרופורציה - ואולי נרגיש אותה ברשימות הבאות.

 

איפה הנשים, והשחורים, והסוסים השחורים?

 

בשנים שבהן הכל נראה ורוד, ארגוני מדיה אוהבים לסמן כמה "סוסים שחורים" שיפתיעו בשנה הקרובה. אבל כאשר הכל נראה שחור, אנשים נוטים ללכת עם מה שהם מכירים. כך נעדר מהרשימה שמו של לארי פרובסט, הנשיא החדש של הוועד האולימפי האמריקאי, ודמות מפתח בכל הנוגע לכלכלה האולימפית: פרובסט ישחק תפקיד גדול באוקטובר, בהחלטה על העיר המארחת של אולימפיאדת 2016, כשהמועמדת האמריקאית היא שיקגו, וגם בניהול המשא ומתן בין הוועד האמריקאי לוועד הבינלאומי להסכם חלוקת רווחים חדש בתוך המחנה האולימפי. אגב, לפי "הספורטס ביזנס ג'ורנל", מי שעתיד להיכנס בשנה הבאה לרשימה הוא ברק אובמה, הנשיא הנבחר, שעשוי להשפיע על הכלכלה כולה ועל הספורט בפרט.

דיוויד כהן סגן נשיא בקומקאסט דיוויד כהן סגן נשיא בקומקאסט צילום: בלומברג

 

אבל גם אם לא מסתכלים קדימה, מועדון המשפיעים בספורט נותר סגור. ברפרוף על תמונות 50 המשפיעים, נראה כי כל התחלופה היא סמנטית: גבר לבן אחד עם שיער אפור מחליף גבר לבן אחר עם שיער אפור. רק שחור אחד מופיע ברשימה - בילי האנטר, ראש איגוד השחקנים ב־NBA. לא נראה שבשנה הבאה תמצאו גיוון גדול יותר.

 

חשיבותם של הסוכנים

 

בתוך כל הבלבול שיוצרת הכלכלה עומדים בתווך האנשים שייפגעו בצורה אנושה מכל הרעה ביחסי בעלים־שחקנים: הסוכנים. ארבעה ראשי סוכנויות ועוד שני סוכנים מרכזיים, טום קונדון ששולט בפוטבול וסקוט בוראס ששולט בבייסבול, מופיעים ברשימה. האמרה הידועה בספורט היא שכשהכלכלה גרועה, הסוכנים הם אלה שבאמת צריכים להתחיל לעבוד כדי להרוויח את לחמם. לרוע מזלם, נראה שייאלצו לבלוע את הצפרדע שלוחשת שעידן משכורות הענק הסתיים, כיוון שהאלטרנטיבה המאיימת של 2010 - שביתות בספורט - נראית קודרת הרבה יותר כשההכנסה שלך תלויה בהסכם חתום בין בעלים לשחקנים.

 

בין השאר ייאלצו הסוכנים להכיר בזה שעידן המכרזים על שחקנים נעלם, ועמו הנחת המוצא של חוזים ארוכי טווח. כעת יש לעבוד קשה כדי לתפור כל חוזה, וכל שחקן ייאלץ לחתום על יותר חוזים במהלך הקריירה. זה מביא לכך שהיחסים האישיים העכורים ישחקו תפקיד משמעותי, מה שאומר שסוכנים כמו סקוט בוראס ימצאו את עצמם בבעיה.

 

 

10 המשפיעים בתעשיית הספורט האמריקאית

 

1. ג'ורג' בודנהיימר

חולש על אימפרייה בשווי של כ־20 מיליארד דולר, שגובה יותר כסף למנוי מכל ערוץ אחר, וכך יוצרת את הגוף היחיד שיכול להרוויח משידורי פוטבול.

דיוויד סטרן, קומישינר ה-NBA. שולט ללא מצרים בליגת הכדורסל הטובה בעולם דיוויד סטרן, קומישינר ה-NBA. שולט ללא מצרים בליגת הכדורסל הטובה בעולם צילום: בלומברג

 

2. ג'רי ג'ונס

הבעלים של דאלאס קאובויז (NFL), איש של הדור הישן שהגיע לספורט אחרי שעשה את כספו בנפט. שוויו הוערך לפני חודש ב־1.4 מיליארד דולר. ג'ונס חונך בימים אלה אצטדיון שעלה 1.3 מיליארד דולר.

 

3. דיוויד סטרן

העריץ ששולט ללא מצרים ב־NBA, ומרוויח כ־10 מיליון דולר עבור התענוג, משקיע חלק ניכר מתשומת לבו באירופה ובסין. את התוצאות יראה סטרן בעוד כמה שנים בתקווה שאף קבוצה באמריקה לא תפשוט את הרגל.

 

4. רוג'ר גודל

קומישינר הפוטבול מרוויח 11 מיליון דולר לעונה מליגה שבה קבוצה ממוצעת שווה מיליארד דולר. ה־NFL עומד לפני שינוי דרסטי בשנתיים הקרובות. הבעלים רוצים לשלם פחות לשחקנים, ובעולם מתכוננים למלחמה, אולי אפילו שביתה.

 

5. דיק אברסול

יו"ר NBC ספורט. האיש ששינה את זמן התחרויות בבריכה באולימפיאדת בייג'ינג מהערב לבוקר. בלעדיו היה מייקל פלפס אייטם מוקלט בחדשות הספורט עם אלי אילדיס.

 

6. באד זליג

קומישינר הבייסבול, ששנוא על ידי האוהדים ואהוב על ידי הבעלים. זליג ייאלץ להרוויח כל סנט מ־14 מיליון הדולר שהוא מקבל מדי שנה, בעודו מתמודד עם הקריאה להתקין תקרת שכר בספורט הכי שמרני שיש.

 

7. דיוויד היל

יו"ר FOX ספורט. FOXעשויה להיות הנפגעת העיקרית מנדידת הספורט לכבלים, ודיוויד היל יהיה מי שישלם את המחיר.

 

8. שון מקמנוס

נשיא CBS ספורט וחדשות. מקמנוס מעמיק את אחיזתה של CBS, ששווה בסך הכל 6 מיליארד דולר, בספורט המכללות באמצעות חוזי שידור ורשת הכבלים שבבעלותה, שכבר יש לה 30 מיליון מנויים.

 

9. בריאן פראנס

מנכ"ל נאסקאר (ליגת מירוצי מכוניות) ומי שצריך להתמודד עם הבחירה של אלף בכירים בתעשיית הספורט שקבעו שנאסקאר הוא הענף שיסבול הכי הרבה מהמצב הכלכלי.

 

10. דיוויד כהן

סגן נשיא בכיר בקומקאסט. האיש שמעודד חברה בשווי 52 מיליארד דולר להעמיק את נוכחותה בספורט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x