סגור

מנכ"לית הולמס פלייס: "מחצית מהמתאמנים לא מחוסנים בבוסטר"

מנכ"לית הולמס פלייס קרן שתוי דורשת ממשרד הבריאות זמן נוסף להיערך לשינוי התו הירוק, שיחול רק על מחוסנים במנה שלישית. "יש למנוע את קריסת הענף"

"שלילת התו הירוק ממי שלא התחסן בחיסון השלישי, תמנע כניסה ממחצית המנויים לחדרי הכושר ותוביל לפגיעה אנושה בענף". כך טוענת קרן שתוי, מנכ"לית הולמס פלייס בשיחה עם כלכליסט.

שתוי מבססת את דבריה על נתוני משרד הבריאות, לפיהם 44% מבני 16 ומעלה, התחסנו בשתי מנות חיסון בלבד. יחד עם זאת, אין בידיה כל אינדיקציה, כמה מבעלי המנויים לרשתות מועדוני הכושר התחסנו במנת הבוסטר, כיוון שלכל מתחסני המנה השניה, קיים בשלב זה תו ירוק בתוקף עד סוף השנה, ללא ציון מספר מנות החיסון שקיבל.
שתוי יוצאת נגד הרחבת ההגבלות, שלטענתה נקבעות ללא רציונל וללא התחשבות בציבור ובבעלי העסקים: "בממשלה הקודמת, היה מי שהקשיב לנו וכשנעשו טעויות, פעל לתיקונן. עכשיו ועדת החוקה משמשת חותמת גומי להחלטות הממשלה ואין לנו עם מי לדבר. לפני חודש וחצי דיברתי בוועדה על האבסורד שבדרישת תו ירוק לילדים בבריכות חיצוניות, והתעלמו מכך. רק כשתפסו את הורביץ (ניצן, שר הבריאות — נ"ק) אומר שזאת שטות, החליטו לבטל את הדרישה. אבל זה מעט מדי ומאוחר מדי, אחרי שריסקו באוגוסט את בעלי העסקים". שתוי טוענת כי ראש הממשלה נפתלי בנט מתעלם מההשלכות הכלכליות והבריאותיות של צעדי הממשלה: "בעבר, בנט היה שולח לנו הקלטות ומסרים על כך שהוא איתנו. עכשיו הוא מתנהל בעקשנות ללא סיבה וללא היגיון".
2 צפייה בגלריה
קרן שתוי מנכלית הולמס פלייס
קרן שתוי מנכלית הולמס פלייס
קרן שתוי, מנכ"לית הולמס פלייס
(צילום: יוני רייף)
בדבריה, מתנגדת שתוי לשינוי הצפוי החל מעוד כשבוע, 1.10, במדיניות התו הירוק. בכדי לעודד התחסנות ולבלום את התחלואה, נקבעה רשימת בתי עסק המחוייבים לפעול על פי תו ירוק, שמשמעו התחסנות בשתי מנות חיסון נגד קורונה או הצגת בדיקה שלילית שבוצעה עד 24 שעות לפני הכניסה למקום. מדובר במקומות בילוי דוגמת מסעדות, בתי מלון, בתי קולנוע, תיאטרון וכן חדרי כושר. תוקפה של תעודת ההתחסנות נקבע בשלב הראשון עד סוף דצמבר, אלא שבחודש שעבר, בנסיון לעודד את הציבור להתחסן במנת הבוסטר, הוחלט כי תוקף תעודת ההתחסנות בשתי מנות יקוצר עד לסוף אוקטובר. כך, מהשבוע הבא, ישלל התו הירוק ממי שלא התחסן במנת הבוסטר ויהיה עליו לבצע בדיקה יומית לצורך כניסה לחדר כושר.
לדברי שתוי, מאז החלטת ה־FDA בשבוע שעבר לאשר את מנת הבוסטר רק לבני 65 ומעלה ולא לכלל האוכלוסיה, נרשמת ירידה חדה בכמות המתחסנים בישראל. מקצב של כ־100 אלף מתחסנים ביום לפני החלטת ה־FDA, ירדנו ל־20–30 אלף מתחסנים ביום. ייתכן וגם עיתוי החגים משפיע לרעה, אבל במצב הנוכחי, מחצית מהמתאמנים בחדרי הכושר לא מחוסנים ולא יוכלו להיכנס ללא בדיקה שלילית".
שתוי טוענת עוד כי המנויים לחדרי הכושר אינם מתנגדי חיסונים ורובם המכריע מחוסן בשתי מנות חיסון לפחות: "אנחנו גם רואים ש־70% מהחולים קשה, אינם מחוסנים כלל, כך שלא מדובר באותה אוכלוסיה. השלמת החיסון במנה השלישית לוקחת זמן, חלון ההזדמנויות קטן במיוחד לאור החגים ויקח זמן עד שאחוזים גבוהים מהאוכלוסיה יקבלו את המנה השלישית. לכן, אם יקבלו החלטה גורפת ומיידית להחיל חיסון שלישי כתנאי כניסה לחדרי כושר, יאבדו את אמון הציבור שרץ להתחסן בפעם הראשונה והשניה והלחץ ייצור תופעה הפוכה של איבוד האמון במקום עידוד להתחסן". שתוי קוראת לממשלה להחיל את התו הירוק למחוסנים בשלישית באופן הדרגתי ובשלבים, כדי לאפשר יותר זמן להתחסן.
2 צפייה בגלריה
חדר כושר מועדון כושר של הולמס פלייס
חדר כושר מועדון כושר של הולמס פלייס
הולמס פלייס
(צילום: שי כהן)
החשש של שתוי מבוסס על ההשלכות הפיננסיות עימן מתמודדת החברה בעקבות מגבלות הקורונה. במחצית הראשונה השנה רשמה הולמס פלייס ירידה של 19% בהכנסות שהסתכמו ב־109.7 מיליון שקל והפסד נקי בגובה 30.8 מיליון שקל, שהתווספו להפסד נקי של 77.4 מיליון שקל שרשמה ב־2020.
במכתב ששלחה לבנט, לשר הבריאות הורוביץ ולמנכ"ל משרדו הפרופסור נחמן אש, כתבה שתוי: "בעקבות המגיפה, ולנוכח המגבלות השונות שהוטלו, נאלצו מועדוני הכושר לסגור את שעריהם לא פעם וכן לפעול תחת מגבלות כאלו ואחרות אשר הסבו (ועודם מסבים) נזק כלכלי כבד לענף כולו. יש לאפשר לנו להתארגן בצורה ראויה לתו הירוק במתכונתו הנוכחית ולמנוע את קריסתו הכלכלית של ענף חדרי הכושר".