סגור
אייל רביד מנכ"ל ויקטורי
אייל רביד מנכ"ל ויקטורי (צילום: שלומי יוסף)

כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד ויקטורי ויוחננוף בחשד לתיאום מחירים: ניסו למנוע מבצעים לצרכנים

על פי רשות התחרות, אייל רביד, מנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת ויקטורי, יואשם בנסיון למנוע מבצעי הוזלות באמצעות התערבות בהעלאות מחירים ברשתות מתחרות. איתן יוחננוף יואשם באחריות מנהלים לניסיון התיאום של סמנכ"ל הסחר שלו

רשות התחרות החליטה להגיש 5 כתבי אישום בכפוף לשימוע, נגד אייל רביד מנכ"ל ומבעלי השליטה ברשת ויקטורי, אפי תשובה, מנכ"ל סופר ברקת ואלעד חרזי, סמנכ"ל המכירות ביוחננוף בחשד לתיאום מחירים. על איתן יוחננוף מוטלת אחריות ניהולית לנסיון התיאום של סמנכ"ל הסחר שלו. הוא זומן לשימוע בעבירת "אחריות מנהלים", משום שלא עשה די כדי למנוע עבירות על פי חוק התחרות בתאגיד.
על פי כתב החשדות, בסוף אוקטובר 2021 קיימו רביד ואלעד חרזי, המשנה למנכ"ל יוחננוף שיחת טלפון, במסגרתה הסכימו, כי בתנאי השוק ששררו אז, כאשר אין שינוי בנתחי השוק של הרשתות, ויקטורי ויוחננוף יימנעו מעריכת מבצעים, מלבד המבצעים החודשיים אשר ככלל נעשים במעורבות הספקים.
בנוסף, במחצית השנייה של 2021 התקבלה החלטת הממשלה שמטרתה הפחתת השימוש בכלים חד פעמיים מפלסטיק. בהתאם להחלטה זו הטיל שר האוצר מס קנייה על כלים חד פעמיים. המס נכנס לתוקף ב-1 בנובמבר 2021. על פי כתב החשדות, ב-27.10.21 רביד התראיין בנושא. בראיון ציין רביד, בין השאר, כי צלחות חד פעמיות שמחירן לצרכן בטרם כניסת התקנות לתוקף היה 20 שקל יעמוד על 37 שקל לאחר כניסת התקנות לתוקף. מנכ"ל סופר ברקת, אפרים תשובה, נחשף לראיון זה. לאחר הראיון שוחחו תשובה ורביד. במסגרת שיחה זו הגיעו השניים להסדר לפיו לאחר כניסת התקנות לתוקף שתי הרשתות ישמרו על שיעור הרווח הגולמי שלהן על מוצרים חד פעמיים בהשוואה לשיעור הרווח הגולמי שלהן בתקופה שלפני כניסת התקנות לתוקף. על פי החשד, שתי הרשתות אף פעלו בהתאם להסדר ושמרו, ככלל, על שיעור הרווח הגולמי שלהן על מוצרים חד פעמיים בהשוואה לשיעור הרווח הגולמי בטרם כניסת התקנות לתוקף.
בכתב החשדות יש חלק שמדבר על התערבות אצל ספקים במחירים לצרכן של קמעונאים אחרים. על פי חלק זה, בשלושה מקרים שונים רביד פנה לספקים שונים וביקש מהם לגרום להעלאת המחירים לצרכן של מוצריהם אצל קמעונאים אחרים. להלן פירוט המקרים המופיעים בכתב החשדות:
התערבות במחירי מוצרי ד"ר פישר: לפי החשד הראשון, רביד התערב במחיר המכירה לצרכן של מוצרי ד"ר פישר אצל קמעונאים אחרים. לפי החשד ד"ר פישר ביקש באותה עת להעלות את מחירי המכירה שלו לויקטורי. רביד הסכים לקבל את המחירון החדש והעלה את המחיר לצרכן תוך שהוא מסכם עם נציג ד"ר פישר כי החברה תדאג לכך שהמחירים לצרכן של מוצריה יעלו גם אצל קמעונאים אחרים.
התערבות במחירי שסטוביץ': לפי החשד השני, בחודשים מאי – אוגוסט 2021 רביד התערב מספר פעמים במחירים לצרכן של מוצרי שסטוביץ' ברשתות רמי לוי ויוחננוף. במסגרת זו אמר רביד לנציגי שסטוביץ כי רמי לוי "מקלקל" ו"הורס" לשסטוביץ' את השוק כאשר הוא מוכר במחירים זולים. רביד אף ציין ששסטוביץ' צריכה "להשבית" את רמי לוי ואף הפציר בשסטוביץ' שלא תספק מוצרים לרמי לוי בשל מחיריו הזולים.
התערבות במחירי בית השיטה: על פי חשד זה, באוקטובר 2021 רביד התערב במחירי המכירה לצרכן של מוצרי בית השיטה אצל קמעונאים אחרים. בית השיטה ביקשה באותה עת להעלות את מכירי המכירה של מוצריה לקמעונאים. רביד הגיב לבקשות העלאת המחיר באמרו בין היתר: "אח שלי היקר, אורי. כשרמי לוי יעלה מחיר אני יחשוב על זה, כשיוחננוף יעלה מחיר אני גם יחשוב על זה... ".
בהודעה אחרת כתב רביד לנציג בית השיטה שהלוואי שיעלה את המחיר ב-20%, "רק ששני המחבלים יעלו", כשכוונתו לרשתות רמי לוי ויוחננוף. כשביקש ממנו נציג בית השיטה להתאזר בסבלנות בנוגע להעלאת המחירים לצרכן, כתב לו רביד שאם "המחיר לא למעלה, אני אומר לך ביי".
בהמשך לכך, כשרביד עודכן שרמי לוי העלה את המחיר לצרכן במספר מוצרים של בית השיטה, העלה רביד את מחירי אותם מוצרים.
עוה"ד נתי שמחוני, אסף שובינסקי ואסף קליין, באי כוח, רשת ויקטורי ואייל רביד, מסרו בתגובה: "קיבלנו את כתב החשדות וזימונם של החברה ורביד לשימוע ברשות התחרות. מרשינו משוכנעים שלא דבק כל רבב במעשיהם ואנו חדורי אמונה כי לאחר שנשטח עמדתנו בשימוע, תגיע הרשות להחלטה מושכלת לפיה - אין כל מקום להעמיד את מרשינו לדין ותורה על סגירת התיק".