סגור

שר החקלאות מאותת על קיצוץ בשומן הרפתנים

עודד פורר הביא לאישור דחוף תיקון שיפחית מיידית זינוק נוסף במחיר החלב, ובמקביל דרש מהרפתות להתייעל כלכלית. סירוב עשוי להוביל להאצת היבוא

רגע לפני זינוק נוסף במחיר החלב, הניח שר החקלאות עודד פורר הצעת מחליטים לאישור דחוף של הצעת חוק לתיקון חוק החלב. הצעת המחליטים נועדה לאפשר את יישום ההסכם הענפי שנחתם בתחילת השנה בין הרפתנים למשרד האוצר. בראש ובראשונה נועדה ההצעה לתקן עיוות שנוצר בענף בעקבות סיום מתווה לוקר, שאיפשר בעשור החולף לא לכלול בחישוב מחיר החלב הגולמי (הסכום שהמחלבות משלמות לרפתות) רפתות קטנות ולא יעילות כלכלית. המחיר הגולמי צפוי לעלות ביום חמישי ב־7.5 אגורות לליטר, אך התיקון צפוי לאפשר הפחתה מיידית של 2.5% שתוביל לבלימת העלייה, כך שתסתכם בכ־1.7 אגורות לליטר. מתחילת השנה עלה מחיר המטרה ב־7% ל־2.098 אגורות לליטר.
2 צפייה בגלריה
רפת פרות רובוטית scr ב כפר ויתקין
רפת פרות רובוטית scr ב כפר ויתקין
פרות כלואות ברפת. החלב שלהן על המוקד
(צילום: אוראל כהן)
הודעת השר פורר על כוונתו לבלום את עליית המחירים גררה הודעות תמיכה מצד ראשי הרפתנים. אלא שנראה כי שמחתם היתה מוקדמת, שכן נראה כי בכוונת פורר לבצע שינוי מקיף יותר בענף. בהודעתו מסר כי "הצעת החוק היא השלב הראשון. כוונתי להסדיר בחקיקה את מנגנון העדכון של מחיר המטרה, ובמקביל לקדם מדיניות לשנים הקרובות כך שתתמקד בהורדת יוקר המחיה יחד עם שמירה על ביטחון במזון במודלים כלכליים יעילים". ניתן להעריך כי הצהרתו, לפיה מדובר ב"צעד ראשון בפתיחת מו"מ מול הרפתנים והמחלבות כדי למנוע עליית מחירים כוללת", מעידה על כוונה לנקוט צעדים משמעותיים שימנעו עליית מחירים בשוק החלב. הקונסטלציה הפוליטית הובילה לכך ששר החקלאות הוא חבר מפלגתו של שר האוצר אביגדור ליברמן, ומאפשרת לראשונה להוביל שינוי ענפי מהותי, שלא ייבלם בשל ניגודי אינטרסים בין הצדדים.
2 צפייה בגלריה
עודד פורר שר החקלאות
עודד פורר שר החקלאות
שר החקלאות עודד פורר. דורש “מודלים כלכליים יעילים”
(אבי מועלם)
לפי ההסכם שנחתם בתחילת השנה בין החקלאים לשר האוצר לשעבר ישראל כץ, מנגנון מחיר המטרה, הקובע את המחיר שמשולם לרפתן לליטר חלב, יישאר ללא שינוי בשלוש השנים הקרובות. אחריהן תינתן לשרי החקלאות והאוצר אפשרות להחליט אם להאריך את המנגנון בשנתיים עד 2026.
כמו כן נקבע שיינתן פטור ממכס ליבוא גבינות, יוגורטים ומעדנים של עד 5% שומן, ויוגדלו המכסות הפטורות ממכס ליבוא גבינה צהובה ל־65% מהעלייה בביקוש על פני חמש שנים. לרפתנים ההסכם מבטיח את המשך התכנון הענפי, ולמחלבות פתיחה חלקית בלבד והדרגתית של חלק משוק החלב ליבוא.
המחלבות ובעיקר הרפתנים צריכים להיערך לדרישה להתייעלות, שסירוב לה עשוי להוביל את השרים לנקוט צעדים כמו אי הארכת מנגנון מחיר המטרה או נקיטת צעדים כמו האצת קצב פתיחת השוק ליבוא.
השתייכות שני השרים הממונים לאותה מפלגה מזמנת להם אפשרות לערוך שינוי עמוק, שיכלול לראשונה גם בחינה של מכוני התערובת, המספקים את המזון לבהמות, המהווה רכיב משמעותי במחיר החלב הגולמי. מדובר במקטע ריכוזי, הנשלט בידי מספר מצומצם של שחקנים, ובראשם ארגון גרנות, המחזיק במכון התערובת הגדול ביותר "אמבר" וכן שותף בתנובה.