$
חדשות נדל"ן

סקר D&B: סבסוד קרקעות הוא הפתרון להוזלת מחירי הנדל"ן

כ-70% מבין המנכ"לים הבכירים בענף חושבים כי מינהל מקרקעי ישראל הוא הגוף המשפיע ביותר על מחירי הדיור; 41% רואים במחסור באשראי את הסיכון הגדול ביותר לתעשיית הבנייה

אריאל נוי 15:0617.12.12

"סבסוד קרקעות לבנייה רוויה הוא הפתרון להוזלה משמעותית של מחירי הנדל"ן בארץ", כך טוענים 70% מבין 32 בכירי ענף הנדל"ן שהשתתפו בסקר במסגרת הפורום השנתי של Dun's 100. בין המנכ"לים שהשתתפו בסקר נמצאים תמיר דגן מנכ"ל שיכון ובינוי, רוני סופר מנכ"ל גזית גלוב, אורן הוד מנכ"ל אפריקה ישראל, שי וינברג מנכ"ל אלקטרה נדל"ן וצחי חג'ג' מנכ"ל קבוצת חג'ג'.

 

19% מהבכירים, נקבו בקידום של דיור בר השגה ודיור להשכרה כפתרון המועדף עליהם להוזלת מחירי הנדל"ן ואילו 12.5% טוענים כי יישום תוכניות תמ"א 38 והוספת קומות לבניינים קיימים הוא הפתרון הרצוי לפתרון בעיה זו.

 

תמיר דגן מנכ"ל שיכון ובינוי תמיר דגן מנכ"ל שיכון ובינוי צילום: אוראל כהן

 

בקרב המנהלים קיים רוב מוחלט של 73% בדעה כי מנהל מקרקעי ישראל הוא הגוף המשפיע ביותר על מחירי הדיור בישראל, את המקום השני בסולם ההשפעה חולקים משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון שזכו ל-13% מהקולות כל אחד.

 

41% מהנשאלים בסקר ציינו כי מחסור באשראי הוא הסיכון הגדול ביותר לענף הנדל"ן בישראל. במקום השני עם 23% נמצאים הרגולציה על הענף והמצב הכלכלי בישראל ובעולם.

 

חיים כהן, מנכ"ל קבוצת D&B אמר, "מצב השוק מחייב את חברות הנדל"ן לנהל את ההזדמנויות והסיכונים המורכבים באופן שקול וזהיר וכן לקחת בחשבון שהתמונה הינה רב ממדית באופן קיצוני".

 

רוב בכירי הנדל"ן (81%) חוזים כי מחירי הנדל"ן יוסיפו לעלות בצורה מתונה. כ-12% חושבים כי המחירים יישארו ללא שינוי וכ-6% צופים ירידה חדה במחירים.

 

ממצאי הסקר מצביעים על התאוששות בענף הבנייה: 43% מהבכירים העידו כי אינם חשים בקושי בגיוס אשראי, זאת לעומת 31% מהם שמצביעים על שינוי לרעה וקושי במימון בנקאי בארץ. 25% מהבכירים דווקא הצביעו על שינוי לטובה לעומת שנה שעברה.

 

53% מהנשאלים צופים כי מרבית המגדלים באזור ת"א לא ייבנו בסופו של דבר וכתוצאה מכך לא תהיה פגיעה בשוק המשרדים. אולם 41% מהבכירים סבורים ההיפך, וצופים כי אכן ייבנו. דבר אשר יגרום להצפה וירידה במחירים בשוק.

 

הסקר בחן גם את מידת האטרקטיביות של שוקי הנדל"ן בחו"ל בעיני המשקיע הישראלי: ארה"ב נבחרה ליעד האטרקטיבי ביותר להשקעה (כ-68%). אחריה דירגו הבכירים את אזור מערב אירופה עם 31% כמומלץ להשקעה. אף אחד מהבכירים לא ציין את מזרח אירופה, אסיה או דרום אמריקה כיעד כדאי להשקעה.

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס התייחס לתוצאות הסקר ואמר ל"כלכליסט": "הממצאים מלמדים שהממשלה אינה מסוגלת או אינה רוצה להפנים את העובדה שיש בידה להשפיע משמעותית על שוק הדיור. הסיבה לחוסר המוטיבציה הזה היא אי רצון של הממשלה להכניס יד עמוק לכיס ולהתחיל להשקיע בבנייה למגורים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x