$
נדל"ן

משרד הבינוי והשיכון מתכנן הקמת 10,000 יחידות דיור לחרדים ביישוב חריש

מצוקת הדיור באוכלוסייה החרדית הביאה את המשרד להחיות תוכנית ישנה שמטרתה, בין השאר, הפיכת היישוב לעיר. שר התמ"ת מציע ליצור תכנית שיווק רחבה ולשתף בה גם רבנים. במקביל, דורש השר בוים להפשיר לבנייה לחרדים שטח אש בתחום העיר אלעד

דותן לוי 16:3205.08.08

שר הבינוי והשיכון, זאב בוים (קדימה), החליט לטפל במצוקת הדיור בקרב האוכלוסייה החרדית בדרך חדשה: משרדו הודיע היום (ג'), כי יחל בתכנון מהיר של בניית 10,000 יחידות דיור ביישוב חריש והפיכתו לעיר חרדית. מדובר בניסיון להחיות תוכנית ישנה של משרד הבינוי והשיכון שמשמעותה הפיכת היישוב לעיר.

 

נושא הדיור במגזר החרדי עלה במפגש שהתקיים בין השר בוים לשר התמ"ת אלי ישי, שבעקבותיו מסרו במשרד השיכון והבינוי, כי במידה ויגיעו להסכם עם החרדים, כבר למחרת ניתן לשווק קרקעות לבנייה של 3,000 יחידות דיור.

 

היישוב חריש. יהפוך לעיר? היישוב חריש. יהפוך לעיר? צילום: אלעד גרשגורן

 

היישוב חריש ממוקם בכניסה לואדי ערה ובסמוך לכביש 6 והוא מונה כיום כ-1,000 תושבים. בשנים האחרונות התפרסם היישוב בשל יוזמה של המדינה להגלות אליו את משפחת קראג'ה מרמלה בעקבות סכסוך חמולות עקוב מדם בו הייתה מעורבת.

 

השר ישי, שקיבל את תוכניתו של בוים, ציין כי נוכח הזרמים הרבים שיש במגזר החרדי - ליטאים, חסידויות וספרדים - יש ליצור תוכנית שיווק רחבה שיש בה נפח של 10,000 יחידות דיור וכי יש לערב את הרבנים וראשי המגזר החרדי בהחלטה ולהכריע בנוגע לתוכנית.

 

לעומת זאת, טוענים אנשי המקצוע במשרד השיכון, כי יש לפעול במקביל: לשווק את 3,000 יחידות הדיור ובמקביל להכין תוכנית שיווק של אלפי יחידות נוספות.

 

מחסור של 17 אלף דירות חדשות

בשנת 2005 יזם משרד השיכון והבינוי הקמה של צוות מקצועי לבחינת פתרונות דיור לציבור החרדי. הצוות העלה, כי צפוי מחסור בהיצעי דיור שיתאימו לציבור החרדי. על פי הנתונים, בישראל מתגוררים כיום למעלה מ-600 אלף נפש המוגדרים כחרדים. קבוצת אוכלוסייה זו גדלה במהירות, בעיקר על רקע שיעור ילודה גבוה, המתבטא בגידול שנתי של 6% בהשוואה ל-1.4% באוכלוסייה היהודית הכללית. בנוסף, כ-60% מהאוכלוסייה החרדית הם מתחת לגיל 18.

 

שיעור הגידול המהיר באוכלוסיה החרדית מחייב, לדעת השר בוים, היערכות לאכלוס בקנה מידה גדול. בשנים 1999-2004 חסרו לאוכולסיה החרדית למעלה מ-17 אלף דירות חדשות, מרביתם נקלטו בבנייה שהתבצעה בבית"ר עילית (המונה כ-6,000 משפחות), בעיר החרדית אלעד (המונה כ-6,500 משפחות), במודיעין עילית (המונה כיום כ-40 אלף תושבים) ובשכונות חרדיות בישובים חילוניים כבית שמש, אשדוד וכו'.

 

על פי הנתונים, כיום, במרבית היישובים החרדיים, למעט בית"ר עילית ומודיעין עילית, פוטנציאל הדיור מוצה. לאחרונה שיגר השר בוים מכתב לשר הביטחון המתייחס לעיר אלעד, במסגרתו ביקש להפשיר לבנייה שטח המוגדר כ"שטח אש". אם אכן שטח זה יופשר, פוטנציאל הבנייה במקום הוא כ-5,000 יחידות דיור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x