$
חדשות נדל"ן

נתניהו ייפגש עם סמוטריץ' מחר בעניין דחיית פינוי שדה דב; שעון החול אוזל מבחינת הליכי החקיקה

שר התחבורה ינסה לשכנע את ראש הממשלה לתמוך בהצעתו שלא לסגור את שדה התעופה; הדד ליין לפינוי: יום שני הקרוב; במידה ונתניהו יחליט לאשר את הצעת החוק של סמוטריץ', הכנסת תצטרך להשלים את כלל מהלכי החקיקה בנושא עד יום ראשון. בתוך כך, ביהמ"ש הסמיך את מנהלי הגוש הגדול לתבוע את המדינה אם שדה דב לא יפונה

אמיתי גזית וצבי זרחיה 16:5825.06.19

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צפוי להיפגש מחר (ד') ב-18:00 עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בניסיון לשכנע אותו לתמוך בהצעתו שלא לסגור את השדה. נתניהו הוא זה שיקבל בסופו של דבר החלטה בנושא.

 

אם יאשר ראש הממשלה את הצעת החוק של שר התחבורה, אזי מליאת הכנסת תכונס בימים הקרובים כדי לאשרה בקריאה הראשונה; לאחר מכן תתבקש ועדת הכספים לאשרה לקריאה שנייה ושלישית; לאחר אישורה של הוועדה יידרש אישור של המליאה בקריאה השנייה והשלישית; מהלכי החקיקה כולם יצטרכו להסתיים עד ה-30 ביוני - יום ראשון הקרוב.

  

בתוך כך, שופט בית משפט השלום בהרצליה, יעקב שקד, הסמיך היום את מנהלי הגוש הגדול, הקרקע שעליה שוכן שדה דב, לנקוט בהליכים משפטיים נגד המדינה במקרה שתקדם חוק שימנע את פינוי השדה או תבצע הליכים אחרים שיפגעו בזכויות בעלי הקרקע. הדיון בבית המשפט מאחר שהוא אמון על תיק פירוק השותפות בגוש הגדול.

 

השופט שקד קבע במקביל, כי אינו מוסמך להתערב בהליכי החקיקה שמקדמת הכנסת, ונועדו לדחות את מועד סגירת שדה דב. על פי הסכמים בין המדינה למנהלי הגוש הגדול, וכן על פי חוק שדה דב, השדה יפונה ב-1 ביולי השנה. המנהלים ביקשו את הדיון בעקבות הדיווחים על מאמציו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ לקדם חוק שיאפשר את המשך הטיסות משדה דב לאחר ה-1 ביולי ותוך כדי קידום תוכנות הבניה בשטח.

 

שדה דב שדה דב צילום: עמית שעל

 

עו"ד רינה מיוחס מפרקליטות המדינה דיווחה לבית המשפט כי על פי ידיעתה מועד הפינוי לא השתנה והשדה אכן יושבת בשבוע הבא, וזאת למרות ניסיונות החקיקה "יש בכנסת הרבה יוזמות חקיקה בכל מיני פורומים, צורות והקשרים אני מעודכנת ביוזמות החקיקה האלה. נכון לרגע זה, 1 ביולי הוא המועד שאמור השדה להפסיק את הפעילות. לא קיבלתי עדכון על מועד אחר".

 

מוקדם יותר היום הציג שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לוועדת הכספים של הכנסת מתווה מעודכן שאמור לדעתו לאפשר את המשך פעילות השדה למשך עוד כ-3 שנים. המתווה הזה מחייב חקיקה. אך משום שאנו מצויים בתקופת בחירות, על פי הנחיות יועמ"ש הכנסת, אי אפשר לקדם חקיקה פרטית, אלא רק חקיקה ממשלתית. ולכן הכדור עבר לראש הממשלה שיחליט האם לקדם את החוק.

 

סמוטריץ' הבהיר כי לאחר שלמד את הנושא הבין כי פינוי שדה דב הוא עובדה מוגמרת שאי אפשר לשנות בשלב זה. עם זאת טען כי עד שיעלה דחפור ראשון על הקרקע אפשר להמשיך את הטיסות. על פי המתווה של סמוטריץ', בתקופה הביניים הזו משרד התחבורה ישפר את מהירות ההגעה משדה התעופה נתב"ג לאזור המרכז.

 

רשות שדות התעופה נערכה מבעוד מועד להסטת טיסות משדה דב לנתב"ג. על פי סמורטיץ', כדי להקל על הבאים מאילת, משרד התחבורה יפעיל שאטלים שיסיעו את הבאים ישירות ממסלול הנחיתה לאזור המרכז. כמו כן כבישי הגיש ישופרו, באמצעו מחלף בכר חב"ד וכן פיתוח של נתיב מהיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x