ועידת הנדל"ן 2016
ועידת הנדל"ן 2016 גג עמוד

ועידת הנדל"ן

מנכ"ל שרונה מרקט: "אנחנו סובלים מבעיות ילדות; יש להפריד בין הדיירים למסחר"

המתכנן רן וולף אמר בפאנל בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" כי "יש כמה אזורי מלאכה שניתן להחיות אותם בערבים באמצעות תכנון חדש שכזה. "מתחם הבורסה ברמת גן הוא דוגמה למקום בו מגורים שיכנסו יעזרו מאוד לעסקים", אמר

אמיתי גזית 15:0503.05.16

"אנחנו סובלים מהמון בעיות ילדות של פרויקט שרונה מרקט", אמר היום בצהריים שלומי חג'ג', מנכ"ל שרונה מרקט, בפאנל התחדשות עירונית בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט".

 

"האם נעשו טעיות?! בהחלט", המשיך חג'ג'. "אנחנו לומדים מהן. שרונה מרקט הוא פרויקט מורכב - יש בו דיירים משרדים ומסחר וזה לא פשוט לעבוד יחד. למדנו שצריך להפריד בין המערכות עד כמה שאפשר כדי לתת לדייר את הנוחות שלה הוא מצפה, אבל גם לבעל עסק, ולקהל הלקוחות. להערכתי בחודשים הקרובים הדברים יגיעו לידי פתרון עם הדיירים עצמם".

 

 


 

חג'ג' הוסיף כי השוק שהוא מנהל תרם לעיר שכן פארק שרונה הסמוך סבל מפדיון נמוך לעסקים, "אבל מהרגע ששרונה מארקט נפתח האזור כולו השתנה כיוון שהתווספה תנועה ערה לאזור".

עו"ד ענת בירן עו"ד ענת בירן צילום: צביקה טישלר

 

ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר, הסביר בהקשר זה כי "הרבה פעמים אנחנו מנסים לפתור בעיות שלא היינו צרכים להגיע אליהן. כשעושים עירוב שימושים באותו בניין זה מתכונת לבעיות. עירוב שימושים צריך להיות ברמה העירונית, אבל בבניינים נפרדים. שיתוף של תעסוקה ומגורים באותו בניין יוצר חיכוך מיותר. צריך להפריד בין הבניינים כדי שיהיה מינימום הפרעה".

 

המתכנן רן וולף (ממשרד רן וולף תכנון אורבני וניהול פרויקטים), אמר כי בתהליך של התחדשות עירונית בו מחליטים לשלב במתחם אחד תעסוקה וגם מגורים "יש לרכז בפינה מסוימת את המגורים ובפינה אחרת את העסקים. במתכונת כזו היתרון של עירוב שימושים הוא גדול וכולם מחייכים".

 

המתכנן רן וולף המתכנן רן וולף צילום: צביקה טישלר

 

וולף ציין כי יש כמה אזורי מלאכה שניתן להחיות אותם בערבים באמצעות תכנון חדש שכזה. "מתחם הבורסה ברמת גן הוא דוגמה למקום בו מגורים שיכנסו יעזרו מאוד לעסקים", אמר.

 

עו"ד ענת בירן, בעלי משרד עוה"ד ענת בירן, הוסיפה כי בפרויקטים של פינוי-בינוי יש התנגדות של הדיירים לכך שיוקמו שטחי מסחר בבניין החדש שיבנה במקום זה שייהרס. "כשאתה רוצה לעשות מהפך בחיים של דיירים צריך לעשות את זה ברגישות. הם רוצים לחזור למקום בעל אופי דומה למקום המגורים הוותיק שלהם. זה לא דומה למקרה של דיירים שקונים מראש דירה בבניין בו יהיו שטחי מסחר".

 

ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר צילום: צביקה טישלר

 

בירן הוסיפה כי "אחד הפתרונות שועלים לאחרונה זה לתת ליזמים זכויות בניה במקום אחר, כך שהם יוכלו לתכנן אותם באופן חופשי, ויוכלו להחזיר את הדיירים לשכונות בעלות אופי דומה לזה שהתרגלו אליו".

 

בירן ציינה גם את הקשיים מהם סובלים הדיירים בעקבות עיכובים ממושכים בפרויקטים של התחדשות עירונית "הקושי של הדיירים הוא המתנה ארוכה מאוד, שנים בהם הם חיים בתנאים בלתי נסבלים ולא יכולים לשפץ את הבית כי הם ממתינים לדירה החדשה. זה מצב לא טוב גם מבחינת השכונה בה הבניינים הולכים ומתפוררים.

 

פרידמן הסכים שהבעיה הקשה ביותר בפרויקטים כאלה היא היעדר וודאות תכנונית. בנוסף, לדבריו הוא נתקל בקשיים להגיע לרווחיות מספקת משום ש "הרשויות גם רוצות שנבנה פחות דירות חדשות כדי למזער התנגדויות של התושבים, וגם רוצות היטלי השבחה. אם רוצים גם וגם זה תוקע את הפרויקט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x