$
חדשות נדל

המחוזי ביטל היתר בנייה שניתן לחברת דלק בבקעת הנדיב

התושבים מחו נגד הקמת התחנה באזור המיועד לשימור. השופט קבע כי יש להשיב את בחינת ההיתר לוועדה וציין כי התנהלותה של מועצת בנימינה גבעת עדה היה מתוך חשש שחברת דלק תתבע אותה

דותן לוי 14:2020.03.16

בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל היום (א') את ההחלטה להאריך היתר בנייה שניתן לחברת דלק בשטח בקעת הנדיב אשר משתרעת בין יישובי אלונה וגבעות מנשה במזרח, רמת הנדיב ובהמשך חוף הים במערב, וזכרון יעקב, בנימינה ופרדס חנה מצפון ודרום. האזור ידוע בזכות הנופים שלו, הנחלים והשטחים הפתוחים והחקלאיים הרבים שבו.

 

בהחלטתו קבע השופט כי הוועדה המרחבית לתכנון ובניה שומרון האריכה את היתר הבניה בניגוד לתקנות, כלומר, הוועדה האריכה את ההיתר בשנתיים בניגוד לתקנות שקובעות כי ניתן היה להאריך את ההיתר בשנה בלבד. מנגד, השופט לא ביטל את ההיתר לגמרי, אלא קבע כי הוא ישוב לוועדה אשר תדון בו פעם נוספת.

 

בין היתר קבע השופט כי בעת שרשות הרישוי החליטה להאריך את תוקף ההיתר, היא לא בדקה האם התמלאו הדרישות שבנספח הסניטרי הקשורים לחיבורי המים והביוב. עוד כתב השופט, כי הטיעון של חברת דלק ולפיו יש היתר לעבודות הבנייה נשמט ברגע שהתברר כי ההיתר אינו תקף וכן לוקה בפגמים המצדיקים לכל הפחות עיון מחדש. עוד ציין השופט בהחלטתו, כי בפרוטוקול הדיון של ישיבת המועצה, מסבירים ראש המועצה והיועץ המשפטי שלה את ההחלטה להאציל את סמכויות התקנת תשתיות המים והביוב על חברת דלק מתוך חשש לתביעה משפטית.

 

כך למשל אמר ראש המועצה, כי "אם לא נאשר היום את האצלת הביצוע של התשתיות ליזם אנחנו נצטרך לעשות זאת בעצמנו, ביותר כסף ואחרי שניתבע משפטית על פגיעה בזכויות ובקניין". השופט כותב על כך, "ככלל התרשמותי מפרוטוקול הדיון של המועצה היא שניתן משקל רב לתוצאות אפשריות של תביעה נגד המועצה מבלי שהנושא לובן כל צורכו, ודומה שיש ממש בטענות העותרים שלהחלטת המועצה לא קדמה חוות דעת משפטית כתובה".

בקעת הנדיב בקעת הנדיב צילום: אלעד גרשגורן

 

המאבק הסביבתי של תושבי הישובים בנימינה וגבעת עדה נגד חברת דלק בבעלות יצחק תשובה נמשך למעלה משנה. תושבי שני הישובים בשיתוף עם ח"כ יעל כהן פארן עתרו נגד הקמת תחנת דלק על כביש בנימינה גבעת עדה, המוגדר כאזור בעל ערכים סביבתיים גבוהים המיועד לשימור. לטענת התושבים, ההיתר להקמת התחנה ניתן לחברה מכוח זאת שמדובר בתוכנית הסטורית, היות וכיום באותו האזור לא ניתן לקבל היתר אפילו לשימושים חקלאיים (חממות, בתי רשת וכו') בשל הגדרתו כאזור בעל ערכי טבע ונוף שיש לשמר. חשיבות שימור השטח אף הוגדרה והוכרה בתמ"א 35 שם הוא מוגדר כ"מרקם שמור משולב" וכ"שטח בעל רגישות נופית-סביבתית גבוהה".

 

פנייה קודמת של התושבים לרשות המקומית העלתה כי ההיתר ניתן כחוק, אלא שבעתירה כתבו התושבים כי על מנת להקים את התחנה המועצה המקומית בנימינה גבעת עדה הייתה צריכה לקדם הקמה של תשתיות מים וביוב אשר אינן קיימות במקום. קידום התשתיות היווה תנאי לקבלת ההיתר, אלא שההיתר ניתן בטרם הוסכם על הסדר להקמת התשתיות ולכן טוענית התושבים בעתירה כי אינו חוקי ולאור זאת הם טוענים יש לבטלו.

 

ח"כ יעל כהן פארן, ממגישות העתירה, אמרה בתגובה: "מדובר בנצחון לציבור נגד קומבינות שלטוניות עם המזהמים. מדובר בניצחון בקרב, דוד מול גוליית, אך יש לנו עוד מלחמה כנגד התוכניות הנוספות שיביאו להרס בקעת הנדיב הפסטורלית. בית המשפט קיבל את טענת התושבים שליזם ניתן היתר מועדת התכנון המקומית שלא בסמכות ובאישור המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה להקמת צינור תשתית ללא מכרז. וזאת למרות שהיזם כבר התחיל לקבוע עובדות בשטח. אני מקווה שמדובר בסנונית ראשונה בנצחונות נוספות שבדרך. ביחד נצליח לשמור על הבקעה יפה".

 

העותרים יוצגו על ידי עורכי הדין חגי קלעי, אוהד רוזן וחיה ארז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x