$
נדל"ן עולמי

אירופה: 11 מיליון בתים ריקים - כמעט פי שלושה מאשר חסרי בית

במקום לנצל לפחות חלק מהבתים למתן פתרונות עבור חסרי בית, הקבלנים ביבשת מעדיפים להרוס אותם כדי להקטין היצע ולהעלות מחירים

שירות כלכליסט 20:5124.02.14

מספר הבתים הריקים במדינות האיחוד האירופי גדול כמעט פי שלושה ממספר חסרי הבית בהן, על כך דיווח אתמול (א') "הגרדיאן" הבריטי.

 

 

לפי נתונים שאסף העיתון, באיחוד האירופי ישנן כיום 11 מיליון יחידות דיור ריקות שנבנו בימים שלפני המשבר בגוש היורו. מנגד, על פי הערכות מספר חסרי הבית באיחוד האירופי עומד על 4.1 מיליון בני אדם.

 

המדינה שבה כמות יחידות הדיור הריקות היא הגדולה ביותר היא ספרד, שבה קרס שוק הנדל"ן בעקבות המשבר. במדינה עומדות כיום 3.4 מיליון יחידות דיור לא מאוכלסות, שמרביתן נבנו כבתי נופש עבור אזרחים בריטים או גרמנים. שיעור הבתים הריקים מתוך כלל הבתים בספרד הוא עצום ומגיע ל־14%.

 

יתר על כן, ממשלת ספרד מעריכה שבמדינה יש כיום 500 אלף יחידות דיור שבנייתן הופסקה באמצע בשל המשבר, שהביא להפסקת המימון לבנייה על ידי הבנקים. הסיבה לכך היא שבין 2004 ל־2008 שוק הנדל"ן בספרד בעבע והקבלנים בנו דירות בקצב של 800 אלף בשנה. במקביל, טיפסו מחירי הנדל"ן במדינה ב־44%.

 

מדינות אחרות שבהן קיים מספר גבוה של יחידות דיור ריקות הן צרפת, שבה יש 2.4 מיליון בתים ריקים; איטליה, שמספר הבתים הריקים בה נע בין 2 מיליון ל־2.7 מיליון; גרמניה, שבה יש 1.8 מיליון בתים ריקים; ובריטניה, עם 700 אלף בתים ריקים.

 

"זה פשוט לא ייאמן, אלו מספרים עצומים", אמר ל"גרדיאן" דיוויד איירלנד, מנהל עמותת צדקה למען חסרי בית. "בתים נבנים כדי שאנשים יגורו בהם, ואם אין איש שגר בהם אז כנראה חל שיבוש רציני בשוק הדיור", הוא אמר.

 

אלא שבמקום לנסות ולמצוא דיירים לבתים הריקים, קבלנים ברחבי אירופה מעדיפים להרוס אותם כדי להקטין את ההיצע ולהביא להעלאת מחירי הדיור שצנחו בחדות מאז המשבר.

 

בארגוני הסיוע לחסרי הבית טוענים שהאחריות לטיפול במחדל מוטלת על הממשלות. "צריך רק חצי מכמות הבתים הריקים באירופה כדי לתת קורת גג לכל חסרי הבית", אמר ל"גרדיאן" פריק ספינוויין, נשיא FEANTSA, ארגון הגג של עמותות הסיוע לחסרי בית באירופה. "על הממשלות לעשות כל שניתן כדי להחזיר את יחידות הדיור הריקות לשוק, במיוחד כאשר בעיית חסרי הבית הולכת ומתגברת בכל רחבי היבשת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x