$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הערכה באוצר: תקציב הקמת מסילת הרכבת הקלה בת"א חרג ב-5 מיליארד שקל

בין הסיבות לחריגה: עלויות קידוח והקמת רציפים תת־קרקעיים. מדובר בתקציב של הקו האדום שאמור לחבר עד 2017 את פתח תקווה בואכה תל אביב ועד לדרום העיר בת ים

ליאור גוטמן 17:3414.01.13
תקציב הקמת המסילה הראשונה של הרכבת הקלה בתל אביב חרג מתקציבו ב־4–5 מיליארד שקל, כך עולה מהערכות במשרד האוצר. מדובר בתקציב של הקו האדום שאמור לחבר עד 2017 - כך על פי התוכניות המקוריות - את פתח תקווה בואכה תל אביב ועד לדרום העיר בת ים. בין הסיבות לחריגה: עלויות קידוח והקמת רציפים תת־קרקעיים. במקביל, מחרתיים ייערך טקס הנחת אבן הפינה לקו האדום בפתח תקווה.

 

הרכבת הקלה, רחוב ז'בוטינסקי בפתח תקווה הרכבת הקלה, רחוב ז'בוטינסקי בפתח תקווה צילום: אוראל כהן

 

פרויקט הקו האדום הופקד ב־2007 בידיו של זכיין חיצוני (חברת MTS), עם תאריך הפעלה שנקבע לאמצע 2013. בדצמבר 2010, לאחר שהמדינה טענה שהזכיין לא הצליח להעמיד את המימון הדרוש בהיקף של כ־11 מיליארד שקל, הפרויקט הולאם והופקד בידיה של נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), שאמורה להקים לא רק את הקו האדום אלא עוד שבעה מסלולי רכבת חדשים לאורכה ולרוחבה של המטרופולין תל אביב וערי הלוויין שלה, בעלות כללית של 45–50 מיליארד שקל. באוגוסט האחרון חשף "כלכליסט" שחברת הבקרה הצרפתית אג'יס (EGIS), שמלווה את הפרויקט, טענה בפני האוצר שהתחשיבים שלה מראים חריגה תקציבית של 3 מיליארד שקל וחריגה של 24 חודשים בהקמה. מאז הקים האוצר ועדת בדיקה ואילץ את החברה להעביר דרכו את כל הפרויקטים, וכן הוקם מנגנון תשלום שמעביר כספים לספקים לאחר 75 יום.

 

עבודות הכרייה של הרכבת הקלה בתל אביב החלו לפני כשנה וחצי בשלושה מקומות שונים בעיר. למרות הביקורת מצד האוצר על החריגה בעלויות, בנת"ע ממשיכים לעבוד כרגיל: השבוע אמורה החברה גם לבצע קידוחי ניסיון לקו הירוק, שאמור לחבר בין אזור חולון לצפון תל אביב ולאורכה של העיר.

 

מנת"ע נמסר בתגובה כי "הכנסנו היום באומדן דברים שקודם לא הובאו בחשבון, ולכן אין כל חריגה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x