$
במלכודת הדיור
פרויקט לשחרר את הקרקע גג כתבה

"משכנתא של כמיליון שקל ל-30 שנה קוברת אותך חי"

ליבת ושי ברכה, בת ים: "בדיעבד ההחלטה לא לקנות את הדירה בבת ים היתה פספוס, כי היום היא כבר עולה 1.6–1.8 מיליון שקל ובינתיים ההון העצמי שלנו רק נשחק לאט לאט"

עמיר קורץ 06:4720.09.12

מי אנחנו: שי (33), נהג מונית עצמאי, וליבת (31), מזכירה, הורים לילדה בת שלוש ומצפים לילדה נוספת, גרים בבת ים.

 

חלום הדירה: "התחתנו לפני חמש שנים, ומאז אנחנו גרים בשכירות. היום אנחנו משלמים 3,500 שקל בחודש עבור דירת שלושה חדרים. התחלנו לחפש דירה אחרי החתונה, וכנראה שהיינו צריכים לקנות אז. נסענו לארה"ב לירח דבש ולעבוד, וכשחזרנו ב־2008 המחירים התחילו לעלות. ניגשנו למכרז של עיריית בת ים והצענו 1.135 מיליון שקל על דירת שלושה וחצי חדרים במגדל באזור החוף, אלה היו הדירות הזולות ביותר בפרויקט. אבל פתאום נבהלנו. שנינו היינו שכירים עם שכר לא גבוה. היה לנו אמנם חיסכון של 200 אלף שקל, אבל המחשבה על לקחת משכנתא של יותר מ־900 אלף שקל הפחידה אותנו. שילמנו מקדמה של 10,000 שקל, אבל בסוף ויתרנו".

  

שי וליבת ברכה, בת ים שי וליבת ברכה, בת ים צילום: עמית שעל

 

 

הקשיים בדרך: "בדיעבד ההחלטה לא לקנות את הדירה בבת ים היתה פספוס, כי היום היא כבר עולה 1.6–1.8 מיליון שקל ובינתיים ההון העצמי שלנו רק נשחק לאט לאט. לא הגיוני שהמחיר קפץ בחצי מיליון שקל תוך חמש שנים. ב־2009 הסתכלנו גם על פרויקט בשכונה חדשה ביבנה. אז המחירים נעו סביב 800 אלף שקל לדירת שלושה וחצי חדרים. היום אותה דירה עולה 1.3 מיליון שקל. לצערי פספסנו את הרכבת".

 

בעיות מימון: "לקחת משכנתא של כמעט מיליון שקל זה בור ללא תחתית למשך 30 שנה. הלוואה כזאת קוברת אותך חי. הבנק רודף אחריך ומציע תנאים טובים לכאורה, אתה מתחיל בתשלום של 5,000 שקל בחודש אבל ההחזר יכול לקפוץ תוך זמן קצר. כשיש לך ילדים וההוצאות גדלות הבעיה גדלה. גם היום כל הוצאה לא מתוכננת, כמו תיקון לאוטו או מתנה לחתונה, מכניסה אותנו למינוס ואנחנו לא באמת מצליחים לחסוך".

 

מי יהיה בעתיד: "דיברו על הגדלת ההיצע בשוק אבל לא קורה כלום, והיום הקבלנים כאילו עושים מבצעים אבל בפועל מגלמים כל מיני דברים מראש במחירי הדירות. חלום הדירה הולך ומתרחק לצערנו ואנחנו לא רואים שנצא בקרוב ממעגל השכירות".

 

משפחות שמעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל-mail@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x