שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

סקר: ירושלים אלופת השיפוצים היקרים

122 אלף משקי בית הוציאו 47 אלף שקל בממוצע על שיפוצים במחצית הראשונה של השנה. גודלו של הענף נאמד ב־11.8 מיליארד שקל, אך מיליארדים רבים נוספים אינם מדווחים לרשויות המס

דותן לוי 08:4723.08.12

היקף השיפוצים בישראל ירד בשיעור של כ־1% בחצי השנה הראשונה של 2012 לעומת המחצית השנייה של 2011 - כך עולה ממחקר שנערך על ידי מרכז הבנייה הישראלי בשיתוף חברת גיאוקטוגרפיה אשר סקר 500 משקי בית.

 

לפי הנתונים, בעוד שבמחצית השנה האחרונה עמד היקף השיפוצים על 122 אלף משקי בית, במחצית שקדמה לה שיפצו את בתיהם כ־135 אלף משקי בית. לפי הערכות, עד סוף שנת 2012 ישופצו 255 אלף בתי אב בישראל.

 

היקף השיפוצים ירד היקף השיפוצים ירד צילום: תומי הרפז

 

בתוך כך, כאשר בוחנים את ההיקפים הכספיים של השיפוצים, רואים כי חלה עלייה בהשקעה לכל שיפוץ. בעוד שבינואר 2012 עמד היקפו של שיפוץ ממוצע על 38 אלף שקל, כיום השיפוץ הממוצע עומד על 46.8 אלף שקל - בדומה לרמתו ביולי 2011 לפני המחאה החברתית.

 

"חוסר הוודאות בגלל המצב הכלכלי בארץ ובעולם, כמו גם האיומים הביטחוניים, גרם להרבה אנשים להימנע מלהיכנס ל'הרפתקאות' כלכליות הכרוכות בהחלפת דירתם ולהעדיף לשפץ את הדירה הקיימת", מסביר ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים. לדבריו, העלייה בהוצאה על שיפוץ נובעת מכך שמשפחות מבינות שייתכן שיישארו בדירה שנים ארוכות, ולכן מעדיפות לבצע שיפוץ איכותי.

 

 

מחלוקת ענף השיפוצים לאזורים גיאוגרפיים מסתמן, כי אחוז המשפצים בהיקפים קטנים של עד 10,000 שקל הוא הגבוה ביותר ועומד על 20% מכלל המשפצים, כאשר באזור השרון 59% מהשיפוצים נעשים בסכומים אלה. אזור המרכז בולט בהיקף השיפוצים שבין 10,000 ל־20 אלף שקל (22.4%), בעוד שירושלים היא העיר שבה המשפצים מוציאים את סכומי הכסף הגבוהים ביותר - 28% מהשיפוצים בעלות של יותר מ־120 אלף שקל בוצעו בעיר הבירה.

 

גודלו של כל ענף השיפוצים נאמד ב־11.8 מיליארד שקל, אך לדברי סיב, מדובר בחלק המדווח בלבד, ובפועל היקפו של הענף מוערך ב־15 מיליארד שקל. "המספרים מדברים רק על קבלני שיפוצים רשומים שמדווחים למס הכנסה, מעסיקים, פועלים וכו'. בפועל יש הרבה שיפוצניקים שאיש לא יודע על פעילותם, הם לא מדווחים והמדינה מפסידה עליהם מיליארדי שקלים בשנה", אומר סיב.

 

המחקר נשלח לקראת הכנס השנתי של התאחדות קבלני השיפוצים המתוכנן לסוף החודש, בו צפויים לדון בדרכים למיסוד הענף וכן בבעיית החאפרים, אשר אינם מוסמכים כלל לבצע עבודות. "יש לא מעט אנשים שנעקצים על ידי קבלני שיפוצים לא מוסמכים. לאחרונה קרס בית בירושלים בגלל עבודה לא מקצועית. חייבים שהשר אטיאס ירים את הכפפה ויעזור לנו. לא יתכן שכדי להיות מתווך, מוסכניק או אפילו ספר צריך תעודה, אבל כדי לשפץ מבנה לא צריך הכשרה כלשהי".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x