$
נדל"ן

4,000 יחידות דיור חדשות אושרו בצפון; 800 מהן על קו החוף

הוועדה המחוזית בצפון הארץ אישרה תכניות לכ-4,000 יחידות דיור, ביניהן 800 יחידות על קו החוף בסמוך לאכזיב, שאושרו למרות בקשות חוזרות ונשנות של הירוקים לערוך שינויים בתוכנית שפוגעת בסביבה החופית

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז צפון אישרה בניית כ-4,000 יחידות דיור ביישובים בצפון: דיר אל אסד, אל שגור, בענה, נהרייה ובשני הקיבוצים שלוחות ורשפים.

  

תוכנית גדולה שאושרה בצפון נהריה, בסמוך לחוף אכזיב, הכוללת כ-800 יחידות דיור אושרה גם היא בוועדה למרות
שגררה התנגדות מהותית של ארגוני הירוקים בצפון.

 

התוכנית נפרסת על יותר מ־300 דונם, וכוללת מלבד הבנייה למגורים גם בתי מלון בגובה 10–5 קומות במרחק של 100 מטר מהחוף, עם יותר מ־750 חדרים. מאחורי המלונות אמורה לקום שכונה חדשה ובה כ־800 יחידות דיור בבניינים של 2–9 קומות.

 

הגופים שקידמו את התוכנית בשנות ה-90 הם חברת דלתא, מינהל מקרקעי ישראל והוועדה המקומית בעיריית נהריה. לפי דו"חות דלתא, הקרקע נמכרה לקבוצת רוכשים הכוללת ארבע חברות פרטיות באוקטובר 2010 תמורת כ־91 מיליון שקל.

 

בעת מכירת הקרקע התוכנית כבר אושרה, וכעת נדרשו היזמים לאישור תוכנית הבינוי בלבד - הליך תכנוני שאינו פתוח להתנגדויות הציבור. עם זאת, כפי שהסביר לפני כשבועיים יוחנן דרום, רכז שימור סביבה וטבע של החברה להגנת הטבע במחוז הצפון ל"כלכליסט", מדובר בתכנית ישנה שאינה מתאימה לערכי התכנון כיום ואשר מאיימת על הסביבה החופית. לכן, אמר, היה ראוי כי יעשו בה שינויים כמו הרחקת הבנייה אל מעבר לקו ה-600 מטר מקו המים.

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר כי נציגם התנגד בדיון לתוכנית, לאור השפעתו של הבינוי המוצע על קו החוף וערכי הטבע והנוף המיוחדים שבו, ואמר כי הוא סבור שמן הראוי היה להגביל את הבינוי המוצע ולהרחיקו מקו המים. "לבנייה מאסיבית וגבוהה בחזית המערבית של התוכנית תהיה השפעה חזותית קשה על חופי הים המפורצים של הגן הלאומי אכזיב", נמסר מהחברה להגנת הטבע. "מימוש זכויות הבנייה שבתוכנית יפגע בסביבה החופית ובערכי הטבע והמורשת הייחודיים של חופי אכזיב הקדומים. אנו סבורים כי לטובת כל הנוגעים בדבר, יש לעשות שינויים בתוכנית, אשר יאפשרו מצד אחד את מימוש עקרונותיה ומצד שני יבטיחו את שמירת ערכי הטבע, הנוף והמורשת המקומיים".

 

מלבד האישור השנוי במחלוקת, אושרו בכפר דייר אל אסד הסמוך לצפת שאוחד לרשות מקומית אחת עם הכפר אל שגור ובענה, 1,211 יחידות דיור. באל שגור אושרו 1,127 יחידות דיור נוספות בשתי שכונות, בבענה אושרו עוד 584 יחידות דיור.

  

בנוסף, אישרה הוועדה הקמתן של 190 יחידות דיור בשכונה שתוקם בין הקיבוצים רשפים ושלוחות. השכונה תיקרא שלפים ותיצור רצף תכנוני בין הקיבוצים.

 

סילבן שלום, המשנה לראש הממשלה ושר לפיתוח הנגב והגליל, אמר כי: "יחידות הדיור אשר אושרו הן צעד נוסף בביסוס וחיזוק ההתיישבות בגליל. שלפים הוא אחד מ-80 גרעיני ההתיישבות שמשרדי מקים, בהם מתיישבות עשרות משפחות חדשות כחלק ממימוש החזון של הבאת 300 אלף מתיישבים נוספים לגליל בעשור הקרוב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x