$
נדל"ן

ועדת ערר דחתה תביעת מושב: קו מתח גבוה אינו עילה לפיצוי מחברת החשמל

במושב שתולים טענו כי פרישת קו מתח גבוה בשדותיו תפגע ביכולת לתכנן את הקרקע. הטענה נדחתה בנימוק שלאחר שינוי ייעוד הקרקע חוזרת ממילא למינהל

דותן לוי 09:0706.06.11

ועדת הערר המחוזית של משרד הפנים דחתה לאחרונה ערר של מושב שתולים, שביקש לקבל פיצוי מחברת החשמל בגלל פגיעה תכנונית בערך הקרקע. ה תביעה הוגשה בעקבות אישור תוכנית שמתווה מעבר קו מתח גבוה על קרקעות חקלאיות של המושב.

 

הערר הוגש לאחר שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה זמורה
דחתה את טענות המושב, שלפיהן קו המתח הגבוה שיעבור מעל הקרקעות החקלאיות יפגע בפוטנציאל התכנוני של הקרקע. במושב הוסיפו כי קו המתח יטרפד מהלכים עתידיים לשינוי ייעוד הקרקע בעתיד לצורכי מסחר או מגורים.

 

מושב שתולים, הנמצא מדרום לגן יבנה, סמוך למחלף עד הלום, שייך למועצה האזורית באר טוביה. המושב מחזיק ב־3,768 דונם של קרקעות, בהסכם תלת־שנתי מתחדש עם מינהל מקרקעי ישראל. לטענת בני המושב, הם כבר חתמו על הסכם עם חברת סונול לקידום הקמת תחנת דלק על שטחם, מה שמוכיח פוטנציאל יזמי לקרקע. כמו כן טענו, כי קו המתח לא יאפשר הקמת מבנים חקלאיים רציפים בשטח הרצועה שמתחת לקו המתח הגבוה, יגביל את גובהם וימנע ריסוס אווירי של השטחים.

 

במהלך הדיון בערר עלתה שאלת זכותו של המושב, כמי שמחזיק בקרקע בהסכם עם המינהל, לתבוע פיצויים עבור שינוי ייעוד שלא התממש. בחברת החשמל טענו בין היתר, כי במקרה של שינויי ייעוד הקרקע ממילא חוזרת למינהל, והמחזיק בה אמור לקבל פיצוי עבור השקעותיו בקרקע ועבור הפקעת זכותו.

 

באשר להסכם עם חברת סונול קבעה ועדת הערר כי לא הובאה כל ראיה בנוגע לקידומו, וכן לא הובאה חוות דעת חיובית לגביו ממוסדות התכנון הרלבנטיים. בתוך כך קבעה הוועדה, כי יש לבחון את מידת הפגיעה בקרקע החקלאית ואת הפיצוי הראוי בגינה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x